KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 08-06-2021 08:23   Güncelleme : 08-06-2021 10:01

ÖNCE MUZ LİFİNİ ÇIKARDILAR SONRA ANAMUR YOLLARI VE ERİK DALI OYNADILAR

Mithat ÜNAL-) Mersin’in Anamur İlçesi’nde kaymakamlığın kendilerine tahsis ettiği muz lifi makinesinde önce dokuma yapacakları lifleri çıkaran kadınlar, sonra aynı liflerle Anamur Yolları ve Erik Dalı eşliğinde folklor oynadılar. 

ÖNCE MUZ LİFİNİ ÇIKARDILAR SONRA ANAMUR YOLLARI VE ERİK DALI OYNADILAR

Mithat ÜNAL-Mersin’in Anamur İlçesi’nde kaymakamlığın kendilerine tahsis ettiği muz lifi makinesinde önce dokuma yapacakları lifleri çıkaran kadınlar, sonra aynı liflerle Anamur Yolları ve Erik Dalı eşliğinde folklor oynadılar.  Hayat Boyu Öğrenme kapsamında  Anamur Halkeğitim Müdürlüğü ve İş Kur işbirliği ile açılan Muz Lifi İşleme kursuna katılan hanımlar,  ayaklarında sarı çizmeleri ve üzerlerinde iş elbiseleri ile hem günlük 35 TL para kazanıyorlar, hem de ekonomiye katkı sağlayacak muz lifi dokuma sanatını öğreniyorlar.  

Omuzlarında taşıdıkları muz kütüklerini işlem yapacakları bölgeye kendileri getiren hanımlar, daha sonra keskin bıçaklarla onları  dört veya beşe bölerek makinenin işleyebileceği hale getiriyorlar. Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü El Sanatları Usta Öğreticisi Selma Metin’in işlediği lifleri alan hanımlar, daha sonra o lifleri boğumlayarak güneş ortamında kurumaya bırakıyorlar.  Kuruyan lifleri ip haline getiren hanımlar, bunlardan ürettikleri supla, sepet,şapka, terlik, ranıl, çanta ve el örgüsü çantaları  bu atölyede üretiyorlar. 
Yaklaşık 5 aydır İşkur İşbirliği ile üretimlerini devam ettirdiklerini kaydeden Kurs Usta Öğreticisi Selma Metin; “Yerimizi Belediye verdi. Atölyemiz hazır. Girişimci üreten hanımlarda hazır.  Seralarda hasat yapıldıktan sonra, kütükler atölyemize getiriliyor. Orda lifler çıkartılıyor, girişimci hanımlarla birlikte kurumaya bırakılıyor. Kuruduktan sonra değişik sanat eserleri yapıyoruz.


Suplalar,  sepetler, şapkalar, terlikler, değişik ranıllar ve buna benzer dokumada kullandığımız  çantalar, el örgüsü çantalar ve buna benzer çok yönlü sanat eserlerimizi bu atölyemizde üretmeye devan ediyoruz.” Dedi. 2020 yılında başladıkları üretime bu sene İş Kur aracılığı ile yaptıkları üretime gelen kursiyerlere devlet desteği verdiğini kaydeden Selma Metin, “Her gelen bayan ürünlerini satarak aile bütçesine sağlıyor.” Dedi. Sıfır atık projesinde desteklerin devam etmesini isteyen Metin,  “Biz toplumda üreten kadın olalım.” İfadesine yer verdi. Kursa gelmekteki amaçlarının el sanatları olarak bir şeyler üretmek, bir şeyler yapmak olduğunu kaydeden Kursiyer Şükran Bilgin; “Muz kütüğünden sıfır arık olarak üretilen şeyler bizim için çok değişik oldu.

Anamur için özellikle çok güzel oldu. Önceleri bu muzlar dışarıya atılıp çürüyordu ama, şimdi el işlerinden lifler, çantalar,  sepetler yapılıyor. Anamurdaki ev hanımları için çok değişik bir program oldu. Bizde burada arkadaşlarla hem zamanımızı değerlendiriyoruz, hem de güzel şeyler öğreniyoruz.” Dedi.  İş Kur aracılığı ile kursa geldiklerini kaydeden  iki çocuk annesi  Kursiyer Yaşar Kalkan da, “Muz liflerimizi üretiyoruz, seralarımızdan kestiğimiz  muz kütüklerini iş yerimize getiriyoruz, nurda makinemizde üretip sepetler, çantalar,  keseler, bulaşık bezleri, davul çantalar, üretmeye devam ediyoruz. “ dedi. 

zerlerinde iş kıyafetleri ile önce omuzlarında getirdikleri muz kütüklerini atölye önüne yığan bayan kursiyerler, burada işledikleri lifleri ellerine alarak Anamur Yolları ve Erikdalı eşliğinde  oyun oynadılar.  Kurs Öğreticisi Selma Metin’in öncülüğünde oynayan hanımlara diğer kursiyer arkadaşlarının alkışlarla eşlik etmeleri görülmeye değerdi.