GÜNCEL
Giriş Tarihi : 27-05-2021 16:22   Güncelleme : 27-05-2021 16:34

OLUMSUZ HAVA KOŞULLARI ADANA’DA LİMON AĞAÇLARINI VURDU

Türkiye genelindeki narenciye üretiminin 3’te 1’ini karşılayan Adana’da, sıcak hava ve poyraz nedeniyle ihraç edilen enterdonat cinsi limon ağaçlarındaki meyveler döküldü. Yüreğir Ziraat Odası Başkanı Mehmet Akın Doğan, TARSİM'in oluşan zararı ödemesini istedi..

OLUMSUZ HAVA KOŞULLARI ADANA’DA LİMON AĞAÇLARINI VURDU

ALİ GÜRELİ


Türkiye genelindeki narenciye üretiminin 3’te 1’ini karşılayan Adana’da, sıcak hava ve poyraz nedeniyle ihraç edilen enterdonat cinsi limon ağaçlarındaki meyveler döküldü. Yüreğir Ziraat Odası Başkanı Mehmet Akın Doğan, TARSİM'in oluşan zararı ödemesini istedi.

Yüreğir Ziraat Odası Başkanı Mehmet Akın Doğan, ülkenin en önemli narenciye üretim merkezlerinden biri olan Adana’da son günlerde artan hava sıcaklığının, enterdonat cinsi limon üreticilerini olumsuz etkilediğini söyledi. Üretimin düşeceğini ve ihracatın da az olacağını kaydetti.

“TARSİM'DEN ÖDEME BEKLİYORUZ”

Doğan, geçen yıl TARSİM’in sıcak hava zararını sigorta kapsamına almasına karşın henüz ödeme yapmadığını belirterek şöyle konuştu:

"Sıcak havadan dolayı meyveler döküldü. Ortalama 25 yıllık olan bir bahçede her ağaçta en az 300-400 kilogram meyve olmalıydı ama şu an 20 ile 40 kilogram meyve var. Görüşmelerimiz sonucu sıcaktan dolayı oluşan zararı TARSİM geçen yıl kapsama altına almıştı ancak uygulanmamıştı. Bu yıl uygulanması bekleniyordu. Çiftçilerimiz Tarım ve Orman Müdürlüğüne de başvuruda bulunmuş, bunun sonucunda da devletimiz tarafından çiftçiye ödenek çıkmıştı. TARSİM’in sıcak havadan dolayı oluşan bu zararı ödemesini istiyoruz. TARSİM ile görüşüyoruz ama onlar çeşitli bahanelerle bu işi geçiştirmek istiyor. TARSİM'e poliçe bedellerini kuruşu kuruşuna ödeyen çiftçimizin zararı karşılanmaz ise mağdur olacaklar.”

BAKAN PAKDEMİRLİ'DEN YARDIM BEKLİYORLAR

Limon üreticilerinden Sait Dağbaka da “Hava sıcaklığı 36 derecelerde gösterdiği zamanlarda arazide sıcaklık 40 dereceyi buldu. Çiçeklerin meyveye yeni dönüştüğü bu dönemde sıcak hava nedeniyle ürünler hep zarar gördü. TARSİM’in poliçesinde bu hasarları kabul ediyor. 'Zarar oluşursa ödeyeceğiz' dendi ama bu zarar olduğunda eksperi çağırdık. 5 gün önce geldi, baktı ve bana daha sonra hasar olmadığını söyledi. Tarım ve Orman Bakanımız Bekir Pakdemirli’nin konuyla ilgilenmesini bekliyoruz” ifadelerini kullandı.