EĞİTİM
Giriş Tarihi : 29-08-2020 15:21

Okullarımızı  Ya Birlikte açacağız Ya da Birlikte Açmayacağız

Mithat Ünal-Anamur İlçe Milli Eğitim Müdürü İlyas Mercan, 2020-2021 eğitim öğretim sezonunun 31 Ağustos 2020 Pazartesi günü uzaktan ve 21 Eylül 2021’de de yüz yüze başlayacağını söyledi. Bütün bunların  pandeminin seyrine göre değişiklik gösterebileceğini kaydeden Mercan, Anamurda ki eğitim öğretim hazırlıklarının da tamamlandığını söyledi. Mercan, 30 Ağustos Zafer Bayramını da kutladı.

Okullarımızı  Ya Birlikte açacağız Ya da Birlikte Açmayacağız

Mithat Ünal-Anamur İlçe Milli Eğitim Müdürü İlyas Mercan, 2020-2021 eğitim öğretim sezonunun 31 Ağustos 2020 Pazartesi günü uzaktan ve 21 Eylül 2021’de de yüz yüze başlayacağını söyledi. Bütün bunların  pandeminin seyrine göre değişiklik gösterebileceğini kaydeden Mercan, Anamurda ki eğitim öğretim hazırlıklarının da tamamlandığını söyledi. Mercan, 30 Ağustos Zafer Bayramını da kutladı.
Her Koşulda Eğitime Hazırız
Konu hakkında ayrıntılı bilgiler veren İlçe Milli Eğitim Müdürü İlyas Mercan; “İlimiz ve İlçemizde tüm bu eğitim için okullarımızı da hazır hale getirdik. Derslik yönünden, öğretmen yönünden bir eksiğimiz yok. İnşallah Bakanlığımızın direktifleri doğrultusunda, eğitim öğretim yılımızı hayırlısıyla açmış olacağız.” Dedi.
Bakanlığımızın Duyurusu Yüz yüze Eğitim 21 Eylülde
21 Eylülde tüm öğrencilerin alınıp alınmayacağı ve Anamurda kaç öğrencimizin olduğu yönünde de bilgi veren İlçe Milli Eğitim Müdürü İlyas Mercan; “Bakanlığımızın şu andaki duyurusu, 21 Eylül 2020’de yüz yüze eğitimin başlayacağı konusu net. Okullarımızda da aşağı yukarı 12 bin civarında öğrencimizi, yüz yüze eğitime hazır hale getirdik. Hiçbir sıkıntımızda yok inşallah.”
Şu Anda Parçalı Eğitim Duyurulmadı
Parçalanmış eğitim konusunun gündemde olduğunun hatırlatılması üzerine, şu anda böyle bir talimatın olmadığını sözlerine ekleyen Anamur İlçe Milli Eğitim Müdürü İlyas Mercan; “Henüz bize net olarak ‘şu sınıflar gelecekler, şu sınıflar gelmeyecek.’ Şeklinde gelen bir şey yok. Biz bütün hazırlıklarımızı 21 Eylülde eğitim öğretime başlayacak şekilde yaptık. Ama Bakanlığımız bize bu konuda gönderirse ki sosyal medyada da bazen bahsediliyor seyreltilmiş eğitim şeklinde…  Eğer öyle bir uygulama olursa ona da hazırız. Hem yüz yüze, hem de uzaktan eğitime hazırız.”
Okullarımızı Ya Birlikte Açacağız, Yada Birlikte Açmayacağız.
Milli Eğitim Bakanlığının ‘Okullarımızı birlikte açacağız ya da birlikte açmayacağız.’ Sözünü hatırlatan İlçe Milli Eğitim Müdürü İlyas Mercan; “Özellikle yeni normalimizde belirttiğimiz, bazı kavramlar artık hayatımıza girdi ve bundan sonra da devam edecek. Nedir bu, maske, mesafe ve hijyen.  Bunlara uyduğumuz taktirde, tam olarak uyguladığımız taktirde, eğitim öğretimimizi de açarız, normal hayatımızı da sürdürürüz. Ama en önemli şey, bu kurallara harfiyen uymaktan geçiyor. Bu üç kurala tam manasıyla uyduğumuz takdirde, biz hastalıktan korkacağımıza, hastalık bizden korksun. Bu kurallara herkes uymak zorunda. Ben Bakanımızın bu mesajını çok önemsiyorum. 2Okullarımızı ya birlikte açacağız, ya da birlikte açmayacağız.’
Okullarımız Fiziksel  Ve Hijyenik Olarak Eğitim Öğretime Hazır
Anamurda okulların fiziksel ve hijyenik olarak eğitim öğretime hazır olduğunun altını çizen İlçe Milli Eğitim Müdürü İlyas Mercan, yaz tatili döneminde okulların belirli aralıklarla temizlendiğini söyledi. Mercan; “Özellikle yüz yüze eğitimin açılacağı 21 Eylül’e  kadar da belli bir zaman dilimimiz var. Zaten şu an itibarı ile öğretmenlerimiz okulda ve bu dönem için göreve başladıkları 24 Ağustostan itibaren de hijyen çalışmalarını yaptılar. Yapmaya da devam ediyorlar, hiçbir eksiğimiz yok.” Dedi.
12 bin Öğrencimiz ve  800 Öğretmenle Sezona Hazırız
 Anamurda ki eğitim öğretim kadrosu hakkında da bilgi veren İlçe Milli Eğitim Müdürü İlyas Mercan; “aşağı yukarı 7-8 tane lisemiz, orta öğretim kurumumuz var. Her türden okulumuz var. Meslek liselerimiz, din öğretimi, orta öğretim genel müdürlüğüne bağlı okullarımız. Özellikle de bu sene Meslek liselerimize olan talep arttı. Dolayısıyla hemen hemen hiçbir öğrencimizin açıkta kalmayacağı şekilde  bir planlama yaptık.  Tüm liselerimizde geçmiş yıllara oranla, hakikten bir talep var. Bu talebi de hemen hemen karşıladık.  Hiçbir öğrencimizin açıkta kalmayacağı şekilde de bir planlama yaptık. Öğretmen sirkülasyonu devam ediyor. Zaman zaman ilçemizden giden ama ilçemize de gelen, daha çok gelen öğretmenlerimizle, 800-900 arası öğretmenimizle eğitim ve öğretime devam ediyoruz.”
Öğrencilerimiz Mesleki Eğitimden Lise Diploması Alıyorlar.
Önümüzdeki hafta içerisinde de Mesleki Eğitim Merkezimize de öğrencilerimizin yönlendirilmesi ve nakil geçişleri ile orda da bizim beklentimizin üzerinde bir talebin olduğunu kaydeden Mercan;  “Biliyorsunuz Mesleki Eğitim Merkezlerimiz Bakanlığımızın yapmış olduğu çalışmalar doğrultusunda, lise düzeyinde eğitim veriyor. Öğrencilerimiz oradan lise diploması alıyorlar. Bu da oraya olan talebin artmasını sağladı.” Dedi.
LYS de İyi Bir Başarı Yakaladık
Anamurda orta okullarımızda LYS de iyi bir başarı yakaladıklarını sözlerine ekleyen İlçe Milli Eğitim Müdürü İlyas Mercan; “Orta okullarımızda LYS de  İlçe olarak iyi bir başarı yakaladık.  Türkiye ortalamasının üzerinde bir başarı seviyesi bu. Bu başarı artarak devam edecek diye düşünüyorum. İlk ve ortaokullarımızda da hiçbir derslik sıkıntımız yok.  Her türlü  şartlarda eğitim öğretim vermeye devam edeceğiz.”
30 Ağustos Zafer Bayramını Kutladı
Bütün okullarımızın yarın gerçekleşecek olan 30 Ağustos Zader Bayramında Yeni Cumhuriyet Meydanında hazır olacağını kaydeden İlçe Milli Eğitim Müdürü İlyas Mercan; “ 30 Ağustos Zafer Bayramı, tüm ülkemize, milletimize, ilimize ve ilçemize, hayırlı uğurlu olsun, kurlu olsun. Büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde kazanılmış bu zaferler, tüm ülkemizde coşkuyla kutlanacak. İlçemizde de bunun hazırlıkları tamamlandı. İlkemizin, İlçemizin 30 Ağustos Zafer Bayramını İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü camiası olarak kutluyorum. Hayırlara vesile olsun. Bu bayram bizim birlikteliğimizi, beraberliğimizi perçinleyen bir bayram olacaktır. Tüm ülke genelinde de bunu hissettireceğiz inşallah.” Dedi.  Mercan röportaj sırasında maske takmayı da ihmal etmedi.