EĞİTİM
Giriş Tarihi : 08-05-2019 13:40   Güncelleme : 08-05-2019 19:15

Öğrencilerin ‘Bağımlı Olma İlgili Ol’Uyarısı

Mithat Ünal-Mersin’in Anamur İlçesi’nde Kaymakamlık, Milli Eğitim Müdürlüğü ve Anamur Gazeteciler Cemiyetinin organizasyonu ile öğrencilerden oluşturulan tiyatro ekibi, sergiledikleri oyunla günümüzdeki ebeveyn ve genç ilişkisi ile madde bağımlılığını anlatan bir oyun sergilediler.

Öğrencilerin ‘Bağımlı Olma İlgili Ol’Uyarısı

Mithat Ünal-Mersin’in Anamur İlçesi’nde  Kaymakamlık, Milli Eğitim Müdürlüğü ve Anamur Gazeteciler Cemiyetinin organizasyonu ile öğrencilerden oluşturulan tiyatro ekibi, sergiledikleri oyunla günümüzdeki  ebeveyn ve genç ilişkisi ile madde bağımlılığını anlatan bir oyun sergilediler.
Anamur Belediyesi Yıldız Düğün Salonu’nda sahne alan oyunu, Kaymakam Mehmet Kurdolğlu, Belediye Başkanı Hidayet Kılınç, Milli Eğitim Müdürü İlyas Mercan, Emniyet Müdürü Mehmet Güngör, Komutanı Başçavuş Cem Tevfik Kayabaş Uğur Okulları öğrencileri tarafından sergilenen tek perdelik tiyatro da alkolik bir baba ve televizyon ve telefon bağımlısı bir anne ve kız ve erkek olmak üzere evdeki aile fertlerinin birbirine olan ilgisizliği ve sahipsizlikleri  işleniyor. Okulun Edebiyat öğretmenleri Yüksel Taşkölgesi  ve Adil Kurtulgan’ın kaleme aldığı oyunda 10 yaşındaki telefon bağımlısı kızın kendisinden yaşça çok büyük bir sosyal medya sapığı tarafından kandırılarak ormana götürülmesi ve arkadaşı tarafından ev partisine çağırılan gencin ise aldığı uyuşturucunun dozajını kaldıramaması sonucu  her ikisinin de ölümü anlatılıyor.  Öğrencilerin oldukça başarılı bir şekilde sergiledikleri oyun salonda bulunan protokol ve veliler tarafından ayakta alkışlandı. Öğrenciler,  uyuşturucu ve teknoloji bağımlılığının sonuçlarını anlatabilmek için gece gündüz demeden, tatil demeden çok fazla çalıştıklarını ve büyük emek verdiklerini söylediler. Öğrenciler, ‘Bağımlı olma ilgili ol’ diyerek tüm gençliğe ve ailelere anlamlı bir mesaj verdiler.
Senaryo yazarlarından Edebiyat Öğretmeni Yüksel Taşkölgesi; “Bir nebze de olsa gençlerin böyle bir olumsuz adım atmasına mani olmak, onlara farkındalık yaratmak istedik. İstatistiklere göre, madde bağlımlılığı, teknoloji bağlımlılığı gibi her türlü olumsuzluklar 11 yaşına kadar düşmüş” dedi. Edebiyat Öğretmeni Adil Kurtulgan da bağımlılığın her türlüsüne dikkat çekmeye çalıştıklarını belirtti ve Kaymakamlığın ve Milli Eğitim Bakanlığının destekleri ile hazırlanan oyunu ise öğrencilerin büyük bir başarı ile sergilediğini söyledi. Oyun sonunda Kaymakam Mehmet Kurdoğlu ve Belediye Başkanı Hidayet Kılınç öğrencileri ve öğretmenleri tebrik etil ve çiçek takdiminde bulundular.