KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 29-05-2021 19:58   Güncelleme : 29-05-2021 20:04

MÜZİSYEN BABA-OĞULDAN MÜZİK DÜNYASINA YENİ SES MİKSERİ

Erzurum’da müzisyen baba Ahmet Temuçin (56) ile oğlu Semih (28), stüdyoda video çekimi yaparken cep telefonları, kamera ve enstrümanlarda kullanılabilecek bir ses mikseri geliştirdi. ‘Temix Power’ adını verdikleri ürüne Türk Patent Enstitüsü’nden (TPE) marka tescil belgesini de alan baba-oğul, seri üretime hazırlanıyor..

MÜZİSYEN BABA-OĞULDAN MÜZİK DÜNYASINA YENİ SES MİKSERİ

ONUR SAĞSÖZ

Erzurum’da müzisyen baba Ahmet Temuçin (56) ile oğlu Semih (28), stüdyoda video çekimi yaparken cep telefonları, kamera ve enstrümanlarda kullanılabilecek bir ses mikseri geliştirdi. ‘Temix Power’ adını verdikleri ürüne Türk Patent Enstitüsü’nden (TPE) marka tescil belgesini de alan baba-oğul, seri üretime hazırlanıyor.

Elektrik elektronik atölyesi bulunan ve aynı zamanda müzisyenlik yapan baba-oğul Ahmet ile Semih Temuçin, stüdyoda video çekimi yaptıkları sırada cep telefonuna ses kaydı aldılar. Ancak, kayıttaki ses kalitesinden rahatsız olan ikili bunu kayıpsız bir şekilde yapmanın yollarını aramaya başladılar.

Bir süre sonra, geliştirdikleri prototipte cep telefonuna ve kameraya bağladıkları sistemle enstrümanların sesini doğrudan videoya ileten Semih Temuçin, kaliteli sonuçlar aldılar. ‘Temix Power’ adını verdikleri icatla aldıkları sesleri kayıpsız ve dış ortam gürültüsünden uzak bir şekilde izole etmeyi başardılar. Daha sonra da TPE'den marka tescil belgelerini aldılar.

“KENDİMİZ İÇİN YAPMIŞTIK, SATIŞA BAŞLAYACAĞIZ”

Seri üretime geçmeleriyle birlikte müşterilerden gelen talepler doğrultusunda yeni modeller de geliştirdiklerini belirten Semih Temuçin, şunları söyledi.

“Cihazı kendimiz kullanmak için yapmıştık, ama bir anda şirketleştik. Birkaç ünlü müzisyenin cihazımızı kullanıp yaptığı öneriler sonucu, cihazı iyileştirdik ve üstüne bir de daha yetenekli yeni bir versiyon yaptık. Tabi kapanma sürecinde canlı yayın sektörü bu cihaza olan ihtiyacı daha da artırdı. Telefonla canlı yayın yapanlar, video konferans sistemi kullananlar, enstrüman çalanlar yüksek ses kalitesi isteyen herkes ‘TemixPower’ı talep etmeye başladı. Yüzde yüz yerli üretim olan cihazımızın satış sonrası takiplerini de yapınca herkes tarafından ilgi görmeye başladı. Marka tescilini aldığımız ürünün patent süreci de devam ediyor.”