YEREL
Giriş Tarihi : 23-09-2021 19:48   Güncelleme : 24-09-2021 09:14

MUZDA KURAKLIK TEHLİKESİ: SERALAR SÖKÜLEBİLİR

Mithat ÜNAL-(ÖZEL HABER)-Muzun Başkenti Anamur da, muz seraları kuraklığın pençesinde zor günler yaşıyor. Kuraklık nedeni taban su seviyesinin düşmesi nedeni ile muz seralarında hem susuzluk baş göstermeye başladı, hem de deniz seviyesinde olduğu için tuzluluk oranı yükseldi. İlçe Tarım Müdürlüğü Emeklisi Ziraat Yüksek Mühendisi Bünyamin Kozak, Yıllık ortalama 200 bin ton muz üretimi yapılan Anamurda  bu gidişle en az yüzde 20 verim kaybının yaşanacağını söyledi.

MUZDA KURAKLIK TEHLİKESİ: SERALAR SÖKÜLEBİLİR

Mithat ÜNAL-(ÖZEL HABER)-Muzun Başkenti Anamur da, muz seraları kuraklığın pençesinde zor günler yaşıyor. Kuraklık nedeni taban su seviyesinin düşmesi nedeni ile muz seralarında hem susuzluk baş göstermeye başladı, hem de deniz seviyesinde olduğu için tuzluluk oranı yükseldi. İlçe Tarım Müdürlüğü Emeklisi Ziraat Yüksek Mühendisi Bünyamin Kozak, Yıllık ortalama 200 bin ton muz üretimi yapılan Anamurda  bu gidişle en az yüzde 20 verim kaybının yaşanacağını söyledi.
Kozak, sulama sisteminde sera içi depolama sistemine geçilebileceğini ve üreticinin, buharlaşmayı önlemek için fıskiye yerine damlama sulama sistemine geçmesi gerektiğini söyledi. Muzun suyu çok sevdiğinin altını çizen Kozak konu ile ilgili yaptığı açıklamada, bir muz ağacının yılda 5 ton su kullandığını ifade eden Kozak,  Akdeniz bölgesindeki muz seralarının var olan suya göre planlandığını söyledi.

Kuraklığın böyle devam etmesi halinde muz seralarının sökülme tehtidi ile de karşı kaşıya olduğunu kaydeden Ziraat Yüksek Mühendisi Bünyamin Kozak; “ Ormanlarımızın yanması su tutuşunu engelledi. Genellikle yaz döneminde yaşadığımız bu sıkıntılar, bizi iyice zora soktu. İlk defa Anamurda haftada bir gün, Devlet Su İşleri (DSİ), Sulama birliği verdiği suyu kesti. Yani tasarruf yapmaya başladı. Adana da, Çukurova da yine Devlet Su İşleri, 5 gün suyu vermeye, 5 gün vermemeye başladı. İki hafta önce ilk defa; ‘Bundan sonra yağmur yağana kadar su veremeyeceğiz ovaya’ demeye başladı.

Bu suyu, 12i ay alacağımız düşüncesi ile bu seralar yapıldı. Bu bahçeler kuruldu. Ama şimdi kuraklık oldu. Tabi suyun yönetimi Devlet Su İşlerinde, diyor ki ‘artık su vermeyeceğiz.’ Diyor. ” Dedi. Geldiğimiz noktanın, susuzluktan dolayı tesislerin sıkıntıya düşmeye başlaması olduğunu kaydeden Kozak; “ Önümüzdeki yıllarda bunun daha çok artacağını düşünüyoruz. Bu nedenle özellikle seralara izin verirken, su kaynağının daha geleceğe yönelik sıkıntısız şekilde kullanılabilecek yerler olması lazım. Eğer şu anki kullanımımızda bu hesabı yapamazsak, barajlarımızdaki suyu daha planlı kullanamazsak veya kuraklık çok daha ciddi artarsa, elimizdeki seraları sökmek zorunda kalabiliriz.” Dedi.  Seraları besleyecek başka su kaynağının olmadığına vurgu yapan  Ziraat Yüksek Mühendisi Bünyamin Kozak, mevcut yer altı suyunun da tuzlulaşmaya başladığını söyledi.

Muzun tuzlu suyu sevmediğini ve bu nedenle verim düşüklüğünün yaşanacağını kaydeden Kozak; “ Verim düşüklüğü çiftinin borcunu ödemesine engel olacak. Dolayısıyla önümüzdeki yıllarda çok daha sıkıntılı günler yaşayacağımızı görüyorum. Çünkü tüm dünyada kuraklık var. Son yangınlar bu kuraklığın iyice artmasına neden olacak. Çünkü ormansız köyün çeşmesi susuz, deresi huysuz olur. Yani yağan yağmur suyu topraklarda tutunmadığı için bize sürekli su temin edemez. Şimdi ormanlarımız yandı. Artık su kaynağımızda bitti gibi. Bu nedenle önümüzdeki yıllarda yeni yatırımcıların ciddi su hesabı yapması lazım. Suyu hocardaca kullanmamak zorundayız. Hayatın her alanında. Bu muz seraları da dahil.” Dedi.

Suyun belli aralıklarla verilememesi nedeni ile özelikle geç hasat edilen seralarda muzda yüzde 20 civarında verim kayıplarının olacağını kaydeden Ziraat Yüksek Mühendisi Bünyamin Kozak, yer altı suyunun düşmeye devam etmesi ve topraktaki tuzluluk oranının artması nedeni ile hiç verim alamama riskinin yaşandığını bununda seraların sökülmesine ve açılır kapanır seralarda dahil çok yüksek maliyetli yatırımlara gidilmek zorunda kalınacağını söyledi. Anamurda su sıkıntısını hissetmeye başladıklarını kaydeden üretici Sabri Öztürk, şimdiden ciddi önlemlerin alınması gerektiğini kaydetti. İbrahim Püryan aslı üretici ise,  bu gidişle seraları sökmek zorunda kalabileceklerini ifade etti. Kuraklıktan dolayı yer altı suyunda ciddi düşüşler yaşandığını kaydeden Jeoloji Mühendisi Murat Bayındır da, geçtiğimiz dönemlerde Ekim Kasım aylarına kadar bölgemizde yeterliliğini sürdüren yer altı suyunun bu yıl Ağustos ayının ortalarında tamamen bittiğini ifade etti.


Bayındır; “Anamur yöresi genel olarak Başkalaşıma uğramış / metamorfik kayaçlardan oluşmuştur. Bu kayaçlar şist, gnays,vb. kayaçlardır. Bu kayaçlar su yönünden fakir kayalardır. Dolayısıyla Anamur bölgesinin yeraltı su kaynakları fakirdir. Yeraltı su kaynaklarının beslenme şekli yağmur, kar vb. dir. Son yıllardaki iklim değişikliği ve özellikle bu yıl kuraklıktan dolayı yeraltı suları çok etkilenmiş ve ciddi düşüşler yaşanmaktadır. Bu durum yeraltı suyundan tarımsal amaçlı yararlanan çiftçilerimizi çok mağdur etmektedir. Yeni arayışlara yöneltmektedir. Geçtiğimiz dönemlerde Ekim Kasım aylarına kadar bölgemizde yeterliliğini sürdüren yer altı suyunun bu yıl Temmuz ayının sonundan itibaren derin sondaj kuyusunda ve pınardan yaralanılan tarımsal kesimin kuyuları ve pınarları kurumaya başlamış ve eylül ayı itibariyle yeni sondaj kuyuları açmak zaruretiyle karşılaşılmaya başlanmıştır.  Son 50 yılın Anamur meteoroloji verilerinin de bu olayların artarak devam edeceğini göstermektedir.”ifadesine yer verdi.