GÜNCEL
Giriş Tarihi : 31-01-2021 17:21   Güncelleme : 31-01-2021 17:36

Muz Seralarını Yağmur Değil Rüzgar Vurdu

Mithat Ünal-Mersin’in Anamur İlçesi’nde dün saat 17:00 sularında başlayan ve gece geç saatlere kadar devam eden yağmurun ardından çıkan şiddetli rüzgar, muz seralarını vurdu. Ağaçları devirdi. Üreticiler, onca tehlikeyi göze alarak seraların üzerine çıkarak yırtılan örtü naylonlarını tamir için mücadele veriyorlar.

Muz Seralarını Yağmur Değil Rüzgar Vurdu

Mithat Ünal-Mersin’in Anamur İlçesi’nde dün saat 17:00 sularında başlayan ve gece geç saatlere kadar devam eden yağmurun ardından çıkan şiddetli rüzgar, muz seralarını vurdu. Ağaçları devirdi. Üreticiler, onca tehlikeyi göze alarak seraların üzerine çıkarak yırtılan örtü naylonlarını tamir için mücadele veriyorlar. Anamur Antalya Mersin Karayolu Fatih Mahallesi üzerinde yaklaşık 3 dönüm muz serası bulunan üretici Erkan Hayal, yağmurun ardından sabaha karşı çıkan şiddetli rüzgarın serasına büyük zarar verdiğini söyledi.
Erkan Hayal; “Gece yağan şiddetli yağmurun ardından sabaha karşı çıkan fırtınada, seramız bu hale geldi. Allahtan geldi diyecek bir şey yok. Tüm çiftçilerimize geçmiş oldun. Kasırga mı geldi hortum mu geldi anlayamadım.” Dedi.
Fatih mahallesinde de bir sera aşırı rüzgarın etkisi ile ürünlerin üzerine çöktü. Üreticiler, serada 200 bin lira civarında zararın olduğunu söylüyorlar. Anamur Malaklar mahallesinde de seraların naylonlarını parçalayan rüzgar, ağaçları da devirdi. Kaşdişlen mahallesinde kavak ağaçları bir otomobilin üzerine devrilerek maddi hasara neden oldu. Araç sahibi Aysel Arı; “Allah’tan gelene diyecek bir şeyimiz yok. Allah bundan büyüğünü göstermesin.” Dedi.
Seraların üzerindeki örtü naylonları rüzgarın etkisi ile parçalanırken, yağışlar nedeni ile muzların kök kanallarına da yağmur suyu doldu. Yağmur ve rüzgardan çilek eğmelerinde de hasar meydana geldi. Naylon örtüler uçtu, çileklerin araları da yağmur suyu ile doldu.