EKONOMİ
Giriş Tarihi : 25-10-2019 11:51   Güncelleme : 25-10-2019 11:54

Muz da Dış Piyasaya Açılacağız

Mithat Ünal-Mersin’in Anamur İlçesi’nde bu  yıl 6.sı devam eden Tarım ve Gıda Fuarına olan yoğun ilgi devam ediyor. Belediye Başkanı Hidayet Kılınç; “Anamur bugün muzun başkenti. Türkiye de üretilen yüzde 70’lik muzun yüzde 40’ını Anamur üretmekte. İç piyasaya, İnşallah bizim hedefimiz bundan sonra daha da raf ömrünü uzatarak dış piyasaya açılmanın yollarını hedeflemekteyiz. Bu noktada da hem üreticilerimizle,  raf ömrünü daha da uzatarak,  dış piyasaya açılmanın yollarını hedeflemekteyiz." dedi.

Muz da Dış Piyasaya Açılacağız

Mithat Ünal-Mersin’in Anamur İlçesi’nde bu  yıl 6.sı devam eden Tarım ve Gıda Fuarına olan yoğun ilgi devam ediyor. Şehit Uzman Çavuş Atanur Bal Pazarında devam eden fuarda sdtand açan tarım ürünleri ve ekipmanlarını sergilemek için stand açan 180 firma bu ilgiden memnun görünüyor. Anamur Kaymakamı İsmail Gültekin; “Bu yıl 6’sını düzenlediğimiz Tarım ve Gıda Fuarı’na olan ilgi bizi mutlu etti.” dedi ve Anamur başta olmak üzere tarımla uğraşan bölge halkının fuara katılmalarını tavsiye etti.   Belediye Başkanı Hidayet Kılınç  geçtiğimiz yıllarla kıyaslandığında hem alıcı hem de satıcı noktasında fuarın ikiye katladığını söyledi. İnsanlarımızın artık bilinçlendiğini kaydeden Belediye Başkanı Hidayet Kılınç; “Anamur bugün muzun başkenti. Türkiye de üretilen yüzde 70’lik muzun yüzde 40’ını Anamur üretmekte. İç piyasaya, İnşallah bizim hedefimiz bundan sonra daha da raf ömrünü uzatarak dış piyasaya açılmanın yollarını hedeflemekteyiz. Bu noktada da hem üreticilerimizle,  raf ömrünü daha da uzatarak,  dış piyasaya açılmanın yollarını hedeflemekteyiz.  Bu noktada hem üreticilemizle hem bu konuda çalışma yapan ilim adamlarımızla, çalışmalarımızı devam ettirerek dışarıya ihraç etmemiz en üst dokta da diye düşünüyorum.” Dedi.  Anamur’un muz üretimi konusunda  ciddi bir tecrübeye sahip olduğunu kaydeden Belediye Başkanı Hidayet Kılınç; “Anamur muzu daha önce açıktaydı ama, şimdi plastik seralara alarak, örtü altı seralara alarak çok güzel bir noktaya getirdiler. Aroma noktasında dünyanın en önemli yeri Anamurdur.”dedi.  Anamur’un bir tarım kenti olduğu kadar aynı zamanda bir turizm kenti olduğunun da altını çizen Belediye Başkanı Hidayet Kılınç sözlerini şöyle sürdürdü. “ Anamur bir tarım kentidir ama aynı zamanda bir turizm kentidir. Çünkü kumu var, denizi var, güneşi var. Türkiyenin de en önemli bir yerinde, tarihi var. Kültürel birikimi var. Bunu görmek içinde hem Türkiye’den hem de yurt dışından insanları, Anamurda turizm yapma noktasında da, inşallah misafir olarak bekliyoruz.” Dedi. Anamur Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ferudun Torunoğlu   da Türkiye’ye seslenerek vatandaşlarımızın marketlerden Anamur muzu almalarını tavsiye etti. Muzun ihracatını gerçekleştiren İşadamı Haydar Kılınç  bu fuarlarla muzun dışarıda da daha iyi anlaşılmaktadır.”dedi. 
Muzun gelişimi hakkında bilgi veren Ziraat Yüksek Mühendisi Bünyamin Kozak; “Muz üretimleri, bu tür teknolojik gelişmelerle hızlı bir şekilde arttı. Hedefimiz bir milyon ton muz üretimi. Tabi üretimin artması ile tüketimde artacak. Bugün için 15 günde bir parmak muz yiyoruz. Bu bir parmağın yarısı ithal muz. Gün gelecek bir milyon ton muzun da üstüne çıkacağız.  Her gün bir parmak muz yiyeceğiz, bu muz da bizim yerli muzumuz olacak.” Dedi.