GÜNCEL
Giriş Tarihi : 04-05-2021 08:30   Güncelleme : 04-05-2021 08:34

​​​​​​​Muz-Bir’den Üreticilere Muzda Tam Kapanmalı Tavsiye

Mithat ÜNAL-Mersin’in Anamur Muz Üreticileri Birliği Başkanı Fevzi Türkay, Tam Kapanma döneminde Muzun nasıl korunması ve yetiştirilmesi İle ilgili bir açıklama geldi.

​​​​​​​Muz-Bir’den Üreticilere Muzda Tam Kapanmalı Tavsiye

Mithat ÜNAL-Mersin’in Anamur Muz Üreticileri Birliği Başkanı Fevzi Türkay, Tam Kapanma döneminde Muzun nasıl korunması ve yetiştirilmesi İle ilgili bir açıklama geldi. Covid-19 Salgınına Karşı Alınan 17 Günlük Tam Kapanma Kararının  Tüm Sektörlerde Olduğu Gibi Tarım Sektörünü De Olumsuz Etkilediğini Hatırlatan Türkay, Sokağa Çıkma Yasağı Nedeniyle Pazar Yerlerinin Kapalı Olması Ve İnsanların Normal Zamanlara Göre Daha Az Alışveriş Yapması Özellikle Raf Ömrü, Depolama Ve Dayanma Süresi Kısa Olan Muz Gibi Tarımsal Ürünlerin Pazarlanmasını Kısmi De Olsa Zorlaştırdığının Altını Çizdi. Bu Süreçte Yapılması Gereken İtidalli Davranmak Gerektiğini İfade Eden Türkay,   Muz Seralarındaki Ürünleri Bekletebildiğimiz Kadar Bekletmemiz Gerektiğini Vurguladı.
Anamur Muz Üreticileri Birliği Başkanı Feyzi Türkay Açıklamasında; “Yaşanan Bu Tam Kapanma Sürecinde, Mağduriyet Yaşamamak, Elimizdeki Ürünlerin Değerini Düşürmemek Adına, Sokağa Çıkma Yasağını, Alışverişin En Aza İndirildiğini Ve Pazar Yerlerinin Kapalı Olduğunu Da Göz Önüne Alarak Biran Önce Muz Kesimi Yaptırmak Yerine, Seralarımızı Açık Bırakarak Hasat Süresini Uzatmalı, Muzların Çabuk Doldurmasını Yada Sıcak Giden Havalar Nedeniyle Dallarda Sararmalar Meydana Gelmesini Engellemeliyiz.Muz Piyasasında Oluşacak Bir Yığılma Hem Üretici Olarak Bizleri, Hemde Ürünlerimizin Bütün Türkiye'ye Nakliyatını Ve Pazarlamasını Yapan Firmaları Zora Sokacak, İlerleyen Süreçte Bütün Piyasayı Etkileyebilecek Durumlar Ortaya Çıkaracaktır. Anamur Muz Üreticileri Birliği Olarak, Bütün Üreticilerimizi Sükunete Davet Ediyor, Piyasa Koşullarını Da Göz Önüne Alarak Muz Kesimlerini Zamana Yaymalarını Tavsiye Ediyoruz. Bütün Üreticilerimize Sağlıklı Ve Bereketli Günler Diliyoruz.” Dedi.

Fotoğraflı