SİYASET
Giriş Tarihi : 06-04-2021 09:09   Güncelleme : 06-04-2021 09:27

MUSTAFA SARIGÜL: HERKES GÖRÜŞLERİNİ DİLE GETİREBİLİR ANCAK ASKERLERİMİZİN TEK GÖREVİ VATANI KORUMAKTIR

Türkiye Değişim Partisi Genel Başkanı Mustafa Sarıgül Montrö bildirisi ve ardından yaşanan tartışmalar için "Herkes görüş ve düşüncelerini söylemekte serbesttir. Ancak askerlerimiz; sadece bayrağımızı, toprağımızı, hudutlarımızı korumakla görevlidir" dedi. .

MUSTAFA SARIGÜL: HERKES GÖRÜŞLERİNİ DİLE GETİREBİLİR ANCAK ASKERLERİMİZİN TEK GÖREVİ VATANI KORUMAKTIR

Türkiye Değişim Partisi Genel Başkanı Mustafa Sarıgül Montrö bildirisi ve ardından yaşanan tartışmalar için "Herkes görüş ve düşüncelerini söylemekte serbesttir. Ancak askerlerimiz; sadece bayrağımızı, toprağımızı, hudutlarımızı korumakla görevlidir" dedi.

Edirne'de Selimiye Camisi'ni ziyaret ettikten sonra çıkışta gazetecilere açıklama yapan Sarıgül, 104 emekli amiralin imzaladığı Montrö bildirisinin “amacını ve haddini aştığını” söyledi. Askerlerin yalnızca vatanı korumakla görevli olduğunu belirten Sarıgül, “Türkiye’de ne yazık ki demokrasinin yeteri kadar kavranmadığını, demokrasinin ne olduğunu hala anlamayanların olduğunu büyük bir üzüntüyle görüyoruz. Herkes, görüş ve düşüncelerini söylemekte serbesttir. Ancak askerlerimiz; sadece bayrağımızı, toprağımızı, hudutlarımızı korumakla görevlidir. Niye gece yarısı? Niye generaller? Kabul edilebilir bir olay değildir" dedi.

"MONTRÖ TÜRKİYE'NİN TAPUSUDUR, AMA HAKLIYKEN HAKSIZ DURUMA DÜŞMEMEK LAZIM"

Montrö Sözleşmesi'nin, Türkiye'nin tapusu olduğunu vurgulayan Sarıgül’ün açıklaması şöyle:

"Montrö uluslararası alanda çok önemli diplomatik bir başarıdır. Haklı olmak ayrı, ama haklıyken haksız duruma düşmemek lazım. Bu bildiri amacını aşan, haddini aşan, hiçbir demokratik ülkede kabul edilmesi mümkün olmayan bir açıklamadır. Muhalefet partileri görevlerini yapamadıkları için birileri bildiri yazma arayışına girmiştir. Türkiye Değişim Partisi herkesi sağduyulu davranmaya, demokratik hak ve özgürlüklerin korunması noktasında kararlı bir biçimde duruş almaya davet etmektedir.”