GÜNCEL
Giriş Tarihi : 23-11-2022 11:16

Muğla sularına 60 bin yavru balık bırakıldı

Muğla İl Tarım ve Orman Müdürü Barış Saylak’ın ev sahipliğinde Ula İlçesi Akyaka Mahallesi’nde Dünya Balıkçılık Haftası etkinliği gerçekleştirildi.

Muğla sularına 60 bin yavru balık bırakıldı

Muğla İl Tarım ve Orman Müdürü Barış Saylak’ın ev sahipliğinde Ula İlçesi Akyaka Mahallesi’nde Dünya Balıkçılık Haftası etkinliği gerçekleştirildi.

Deniz üzerinde gerçekleştirilen kutlama programı S.S. Su Ürünleri Kooperatif Başkanı Can Görgün’ün sunumu ile başladı. Denizleri korumanın en etkili yolunun, denizleri kirletmemekten geçtiğini belirten Görgün, küresel ısınma tehdidine karşı denizlerdeki av faaliyetlerinin ve avlanma yöntemlerinin yeniden gözden geçirilmesi gerektiğine işaret ederek “Denizlerimizi gelecek kuşaklara da miras bırakmak için üzerimize düşeni yapmalıyız” dedi.

Ula Belediye Başkanı Özay Türkler de dip temizliğinin sürdürülebilir balıkçılık açısından önemine değinerek, etkinliğe emeği geçenlere teşekkür etti.

Törende bir konuşma yapan Tarım İl Müdürü Barış Saylak, Muğla’nın sadece bir turizm ve tarım kenti değil, bir dünya mirası olduğuna dikkat çekerek şunları söyledi:

“Bugün gelinen noktada son üç yılda çok şey yaşadık. Pandemi döneminde, gıda turizminin ne kadar önemli olduğunu yaşayarak gördük. Muğla, bin 500 km sahil şeridi ile çok sayıda zorluğu da içinde barındıran bir cennet. Son yılarda ne yazık ki Kızıldeniz’den gelen gemilerin, denizlerdeki ısının, sıcaklığı artması, istilacı balık türlerinin varlığı, denizlerimizi tehdit eder duruma geldi. Ayrıca yıllardır yapılan düzensiz avcılık ve denizde kalan av araçlarının en verimli alanların üzerini kapatarak buraları çöle dönüştürmesi de ciddi sıkıntılar ortaya çıkardı.”

Muğla’nın 2021 yılında 144 bin 295 ton üretim ile su ürünleri sektöründe yüzde 30.60’lık paya sahip olarak Türkiye lideri olduğunu belirten Barış Saylak, ihracat rakamları ve sektörün Muğla ekonomisine katkısı ile ilgili de şunları kaydetti:

“2020 yılında 77 bin ton olarak gerçekleşen su ürünleri ihracatı 409 milyon dolar olarak gerçekleşti. Bu rakam, 2021 yılında 97 bin tonu geçerek 563 milyon dolara; 2022 yılının 10 aylık döneminde ise 103 bin ton ile 1 milyar 400 milyon dolara ulaştı. Bu sene ihracat hedefimiz inşallah 2 milyar dolar ve 2023’te çok daha fazla olacak. Muğla’da balıkçılık ile geçimini sağlayan üç bin aile işletmesi ve buna bağlı olarak çalışanlar ile birlikte 50 bin kişilik bir sektörden söz ediyoruz. Balıkçılık, Muğla’nın vazgeçilmez ve başat sektörüdür.”

AK Parti Muğla Milletvekili Yelda Erol Gökcan da konuşmasına Muğla’nın farklı ilçelerinde ekmeğini denizden çıkaran balıkçıları selamlayarak başladı. Hükümetin 2021 yılında üreticilere 8 milyon 843 bin lira destekleme ödemesi yaptığını hatırlatan Gökcan, özellikle kadın balıkçıları büyük bir takdirle izlediğini belirterek “Her sabah Gökova Körfezinde 15 kadın balıkçı kardeşimiz ‘Vira bismillah’ diyerek balığa çıkıyor. Ağlarını denize umutla salıyor. Kendilerini can-ı gönülden tebrik ediyorum” dedi.

Konuşmaların ardından katılımcılar, teknelerle Gökova Körfezine doğru harekete geçti. Kadın balıkçıların sabah saatlerinde denize bıraktığı ağlar, AK Parti Muğla Milletvekili Yelda Erol Gökcan ve Tarım ve Orman İl Müdürü Barış Saylak tarafından tekneye çekildi.

Ardından Tarım ve Orman İl Müdürlüğü dalış ekibi tarafından hayalet ağ ve dip temizliği yapılan bölgeye gidildi. Gökova Körfezindeki hayalet ağlar ise Tarım ve Orman Müdürlüğü Su Ürünleri Şube Müdürlüğü ile Polis Dalgıç ekipleri tarafından çıkarıldı. Sahil Güvenlik ekipleri de etkinliğe botları ile destek verdi.

Son olarak Fethiye, Milas ve Gökova Körfezindeki konuşlanan ekipler ile telefon bağlantısı kurularak toplam 60 bin yavru balık eşzamanlı denize bırakıldı.  

Muğla ve ilçelerinde aynı anda düzenlenen etkinliğe 3 bin 282 kişi, 257 dalgıç, 141 tekne katılım sağladı. Etkinlik süresince, denizlerimizden 35 bin 511 kilogram çöp toplanırken 18 bin 412 metrekare hayalet ağ temizliği yapıldı.

Hibya Haber Ajansı

Mithat ÜNALMithat ÜNAL

Mithat ÜNAL Gazete Sahbi