GÜNCEL
Giriş Tarihi : 29-05-2021 20:05   Güncelleme : 29-05-2021 20:10

MUĞLA MİLAS’TAKİ ORMAN YANGINI HALEN SÖNDÜRÜLEMEDİ

Muğla’nın Milas ilçesine bağlı Çökertme Köyü ile Bodrum’un Mazı Köyleri arasındaki ormanlık alanda bugün öğle saatlerinde başlayan orman yangını şiddetli rüzgarın etkisi ile büyümeye devam ediyor. Yangında ilk belirlemelere göre yaklaşık 25 hektarlık alan kül oldu. .

MUĞLA MİLAS’TAKİ ORMAN YANGINI HALEN SÖNDÜRÜLEMEDİ

MELİS ANTER

Muğla’nın Milas ilçesine bağlı Çökertme Köyü ile Bodrum’un Mazı Köyleri arasındaki ormanlık alanda bugün öğle saatlerinde başlayan orman yangını şiddetli rüzgarın etkisi ile büyümeye devam ediyor. Yangında ilk belirlemelere göre yaklaşık 25 hektarlık alan kül oldu.

Gökova Körfezi’ni duman altında bırakan yangına Muğla ve ilçelerinin yanı sıra Aydın, Denizli, İzmir ve Antalya illerinden de arazözler ile söndürme helikopterleri sevk edildi. Yaklaşık 60 arazöz, 6 helikopter, 14 su tankeri, 7 iş makinası ile 180’e yakın orman işçisi ile 100’ün üzerinde köylünün müdahale ettiği yangına bölgede bulunan özel şirketlere ait traktör ve su kamyonları ile işçilerde destek veriyor.

ASIRLIK ÇAMLAR KÜL OLUYOR

Rüzgarın şiddetli yangının bozuk arazide olması nedeniyle güçlükle müdahalenin yapılabildiği yangının, akşam saatlerinde Çökertme Köyü’nden Eski Türkevleri yönüne doğru ilerlediği, Gökbel, Mazı, Bozalan ve Çökertme köyleri arasında asırlık çam ağaçlarının bulunduğu bölgede etkili olduğu belirtildi. Bazı bölgelerde ise yangının yerleşim yerlerine yaklaştığı ve vatandaşların bahçe hortumları ile yol kenarındaki kuru otları ıslattığı görüldü. Jandarmanın bölgede geniş güvenlik önlemi aldığı belirtildi.

“SON YILLARIN EN BÜYÜK YANGINI”

Mazı köyünden yangına köylülerle birlikte giden turizmci Önder Akkaş, “Bölgede çok etkili rüzgar var. Köylüler ve ormancılarla birlikte alevlerin köylere yönelmesini önlemeye çalışıyoruz özellikle doğu bölgesinde ciddi sorun var. Son yıllarda bölgedeki yangınların en büyüklerinden biri, aralarda zeytinlik olan tarım arazileri de bulunuyor, gece olmadan kontrol altına alınmaz ise büyük sıkıntı yaşanır” dedi.

KAYNAK YAPARKEN ORMANI YAKTILAR İDDİASI

Mazı köyünden Davut Yıldırım ise “Çökertme köyünde ormanlık alanda bulunan bir işletmenin depo alanı yapmak için demir profilleri kaynak yaparken yangına neden olduğunu duyduk. Burası çok geniş alanlar ve maviyle yeşilin birleştiği cennet koylardan birisi. Çok üzücü bir durum. Biz de orman işçilerine yardım edebilir miyiz diye geldik, ama ormanlık alan olduğu için müdahale etmesi çok zor” diye konuştu.