SAĞLIK
Giriş Tarihi : 24-02-2021 10:21   Güncelleme : 24-02-2021 10:21

MSA, Mart ayında mutfaklarda  Uzak Doğu rüzgârı estiriyor 

Haber Merkezi-Türkiye’nin en kapsamlı yiyecek-içecek eğitim merkezi olan MSA’nın Mart ayında düzenlediği workshoplarla, Uzak Doğu ile aranızdaki mesafeleri kısaltıyor!

MSA, Mart ayında mutfaklarda  Uzak Doğu rüzgârı estiriyor 

Haber Merkezi-Türkiye’nin en kapsamlı yiyecek-içecek eğitim merkezi olan MSA’nın Mart ayında düzenlediği workshoplarla, Uzak Doğu ile aranızdaki mesafeleri kısaltıyor!

 
Uzak Doğu’nun sevilen lezzetleri Sushi, Ramen ve Dim Sum, hazırlık ve sunum aşamasındaki püf noktalarıyla birlikte  MSA workshoplarında sizi bekliyor.

Türkiye’nin en kapsamlı yiyecek-içecek eğitim merkezi olan MSA’nın workshop mutfaklarında yumurta kırmayı bilmeyenler bile enfes lezzetlere imza atabiliyor. MSA workshoplarında öğrendiğiniz tarifleri hiç zorlanmadan hazırlayıp, birbirinden güzel tabaklara imza atabilmek elinizde… Her ay birbirinden farklı kategoride çok sayıda workshop sunan MSA’da Mart’ın öne çıkanları ise Uzak Doğu workshopları!

 

Sushi // 7 Mart Pazar,  10.00-14.00

Uzakdoğu denince akla ilk gelen lezzet sushi olsa gerek… MSA ile damak tadınıza uyan en güzel sushileri kendi ellerinizle hazırlamak artık hayal olmaktan çıkıyor. MSA Uzak Doğu workshop ile şimdi sushi Uzak Doğu restoranlarından evinizin mutfağına taşınıyor! Pirincinin nasıl pişirildiğinden norinin nasıl kullanılacağına, maki, roll ve nigiri hazırlarken dikkat edilmesi gereken tüm ayrıntılara MSA workshop ile hâkim olacaksınız. Workshopta yeşil çay ikramı eşliğinde, yılan balığı tempura karides, salatalık, avokado ve unagi sosuyla Dragon roll; surimi, somon, salatalık, tuna, levrek ve chili mayonezle Rainbow Roll;  citrus marine somon, edamame, takuan, avokado, nori, sunomono, susam, lime ponzu sos ile Poke Bowl ve karides nigiri hazırlamayı öğreneceksiniz. Üstelik bununla da sınırlı kalmayıp mükemmel bir sunum yapmanın da keyfine varacaksınız. 

 

Ramen // 8 Mart Pazartesi, 10.00 – 15.00

Uzak Doğu’nun bir başka sevilen lezzeti ramen, tüm detaylarıyla bu workshop’ta anlatılıyor! El yapımı erişteden, shoyu ve miso yapımına tüm detayları öğreneceksiniz. Sonra da tüm malzemeleri uyumla birleştirerek ramen bowl hazırlamayı başaracaksınız. Böylelikle Uzak Doğu lezzetlerine çok daha yakın olacaksınız. Tavuk ve balık kemiklerinden broth (kemik suyu) yapım tekniğini de öğrendiğinizde geriye sadece mutfağınızda dumanı tüten ramen bowl hazırlayıp tadını çıkartmak kalacak. Beyaz et seviyorsanız shoyu, bambu filizi, shiitake mantarı, taze soğan, hanjuku ve el yapımı erişte ile ızgara tavuk rameni; deniz ürünü tutkunuysanız miso, nori, soyafilizi, istiridye mantarı, zencefil, el yapımı erişte ve susam ile karides rameni tercih edebilirsiniz. 

 

Dim Sum // 26 Mart Pazartesi, 19.00–23.00

Uzak Doğu’nun birbirinden lezzetli iç dolgulu pofidik atıştırmalıkları “Dim Sum” workshop’uyla MSA mutfağında. Dim Sum hakkında genel bilgiler edineceğiniz workshopta, farklı dumpling hamurları hazırlamanın inceliklerini öğreneceksiniz. Dim Sum’a lezzetini veren en önemli unsurlardan iç harç ve sos uyumu konusunda da bilgi sahibi olduktan sonra hamurlarınızı lezzetiyle ağız sulandıran harç ve soslarla doldurarak müthiş atıştırmalıklar elde edeceksiniz. Üstelik sunum konusundaki detaylara hâkim olmanızla birlikte, atıştırmalıklarınız lezzetleriyle olduğu kadar sunumlarıyla da göz okşayacaklar. 

MSA’nın Mart ayındaki diğer tüm workshopları için www.msa.com.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.

MSA Hakkında

2004 yılında kurulan Mutfak Sanatları Akademisi (MSA), verdiği ayrıcalıklı eğitim ile bugün dünyanın en iyi aşçılık okulları arasında gösteriliyor. T.C. Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı bir özel eğitim kurumu olan MSA, İngiltere kökenli CTH ve City & Guilds, İskoç SQA ve Pearson/Ed Excel tarafından onaylı Türkiye’deki tek eğitim kurumu. Turizm ve yiyecek-içecek sektörlerine tam donanımlı profesyoneller sağlamayı amaçlayan MSA, 2020 itibariyle yılda binin üzerinde yeni mezun veriyor. MSA’da profesyonel eğitimlerin yanı sıra her ay mutfakseverlere özel workshop’lar düzenleniyor. MSA kampüsünde profesyonel aşçılık ve profesyonel pasta-ekmekçilik eğitim mutfakları, son teknoloji ekipmanlar ile donatılmış profesyonel barista sınıfı, uygulamalı barmenlik ve miksoloji sınıfı, davet taleplerine yanıt verebilecek donanımlı bir catering mutfağı, mutfakseverlere yönelik etkinlikler için tasarlanmış mutfaklar, konularına göre düzenlenerek inşa edilmiş uzmanlık mutfakları, mutfak prodüksiyonlarına özel tasarlanmış stüdyosu, seminer odaları, Türkiye’nin ilk ve tek mutfak oditoryumu, ‘Yeme - İçme Konulu Uzmanlık ve Nadir Eserler Kütüphanesi’ ve yiyecek - içecek tarihi konusunda özel bir koleksiyona sahip müzesi ile MSA Dükkân adlı MSA ürünlerinin satış alanı yer alıyor. Emirgan’daki Sakıp Sabancı Müzesi’nde faaliyet gösteren MSA’nın Restoranı ise, okulun devamı niteliğinde bir eğitim restoranı ve burada çalışan şef adayları, eğitmen şefleri önderliğinde harika lezzetlere imza atıyor. MSA, ayrıca MSA BOX hizmeti ile en sevilen lezzetlerin ev ortamında da kolayca hazırlanabilmesini sağlıyor. Ön hazırlığı MSA tarafından yapılmış, evde son haline getirilebilecek yemekler, pratik ürünler ve taptaze lezzetlerden oluşan menü https://msabox.msa.com.tr/ üzerinden incelenebiliyor.