SAĞLIK
Giriş Tarihi : 26-02-2021 08:18   Güncelleme : 26-02-2021 08:18

Minik Öykü'nün Durumu İyiye Gidiyor Umutlu Bekleyiş Dürüyor

Mirhat Ünal-Mersin’in Anamur ilçesinde SMA TİP 1 hastalığına karşı savaş veren 2 yaşındaki Minik Öykü’nün tedavisi ABD'de sürüyor. Tedavi için gerekli olan 2.3 milyon dolar toplanması ile Minik Öykü ile birlikte ABD'ye uçan Sühal-Hasan Elmalıca çifti tedaviden umutlu. Baba Hasan Elmalıca tedavinin son derece iyi gittiğini belirterek, yardım kampanyasına destek veren herkese teşekkür etti.

Minik Öykü'nün Durumu İyiye Gidiyor  Umutlu Bekleyiş Dürüyor

Mirhat Ünal-Mersin’in Anamur ilçesinde SMA TİP 1 hastalığına karşı savaş veren 2 yaşındaki Minik Öykü’nün tedavisi ABD'de sürüyor. Tedavi için gerekli olan 2.3 milyon dolar toplanması ile Minik Öykü ile birlikte ABD'ye uçan Sühal-Hasan Elmalıca çifti tedaviden umutlu. Baba Hasan Elmalıca tedavinin son derece iyi gittiğini belirterek, yardım kampanyasına destek veren herkese teşekkür etti. Hatırlanacağı üzere, SMA TİP 1 hastası kızımız Öykü'nün tedavisi için ailenin Türkiye genelinde yaklaşık 4 ay sürdürdüğü kampanya sonrasında, 2,3 milyon dolar, yaklaşık 23 milyon Türk Lirası toplanarak tedavi süreci Amerika Birleşik Devletinde başlamıştı.  Kampanya bittikten sonra 14 Occak 2021’de Öyküyü amerikaya götüren baba Hasan elmalıca,  28  Ocak'ta tedaviye başlandığını duyurmuştu. Tedavisinin  4 ile 6 ay arasında devam edeceği öğrenilen minik Öykü’nün durumunun iyiye gittiği haberi geldi. 2 yaşındaki Minik Öykü’nün tedavisi Amerika’da sürüyor. Kampanyada 2.3 milyon doların toplanmasıyla Minik Öykü ile birlikte Amerika’ya uçan Sühal-Hasan Elmalıca çifti tedaviden umutlu. Çocuklarını bir an olsun yalnız bırakmayan genç çift, kampanyaya destek veren herkese teşekkür ederken, bu imkanı bulamayan çok sayıda hasta çocuğun sorununun da çözülerek tedavilerine bir an önce başlanması dileğinde bulundu.
Anamur ilçesindeki Sühal-Hasan Elmalıca çiftinin çocuğu olan 2 yaşındaki Öykü, SMA Tip 1 hastalığına karşı savaş veriyor. Minik Öykü, amansız hastalık nedeniyle yaşıtları gibi ayakta duramıyor. Çocuklarını kaybetmekten korkan aile yardım kampanyası başlattı. 4 ay süren ve sosyal medya üzerinden belediye başkanları ve sivil toplum örgütü temsilcilerinin de destek verdiği yardım kampanyası sonunda 2.3 milyon dolar toplandı. İşlemlerin tamamlanmasının ardından Elmalıca çifti 14 Ocak'ta Amerika'ya uçtu. 28 Ocak'ta ise Amerika'da California eyaletinin Los Angeles şehrinde, UCLA (University of California, Los Angeles) Hastanesi'nde tedavisine başlandı.
TEDAVİ OLUMLU SONUÇ VERDİ
Kendisine Whatsapp üzerinden ulaşan Sözcü muhabirine süreç ile ilgili bilgi veren baba Hasan Elmalıca, 14 Ocak'ta Amerika'ya geldiklerini belirterek, "28 Ocak'ta ise ilk tedavimizi aldık. 4 ile 6 ay arasında buradaki tedavi sürecimiz devam edecek. Bu süreçte yoğun bir fizik tedavi programı uygulanıyor. Tedaviyi alalı 26 gün olmasına rağmen faydalarını görmeye başladık, ilk gözlemlediğimiz şey geceleri çok terleyen kızımızın terlemesinin azalması oldu. Kol ve bacak kasları eskisine göre daha kuvvetli. Öykü 1 haftadır ayaklarına giydiği AFO'lar yardımıyla bir yere tutunarak ayakta durmaya başladı. Kampanyamızda bize destek olan, Öykü’müze bu tedavi şansını sunan herkese sonsuz teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandı.
DOKTORUNDAN İLGİ
Amerika'da California eyaletinin Los Angeles şehrinde yer alan UCLA (University of California, Los Angeles) Hastanesi’nde tedavisi süren Öykü hastanenin maskotu oldu. Tedavisini yürüten Dr.Perry B.Shieh’in, Öykü’nün tedavisinin olumlu ilerlediğini söylediği ifade edildi.