GÜNCEL
Giriş Tarihi : 29-09-2022 17:03

Milletvekili Yeneroğlu: ″İktidarın maksadı vatandaşlarımızı sindirip susturmaktır″

DEVA Partisi İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, Meclis'in yaklaşan gündemini değerlendirirken Sayıştay’ın önerdiği adaylar arasından Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) üye seçimi ve kamuoyunda dezenformasyon yasası olarak bilinen teklife ilişkin konuştu.

Milletvekili Yeneroğlu: ″İktidarın maksadı vatandaşlarımızı sindirip susturmaktır″

DEVA Partisi İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, Meclisin yaklaşan gündemini değerlendirirken Sayıştay’ın önerdiği adaylar arasından Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) üye seçimi ve kamuoyunda dezenformasyon yasası olarak bilinen teklife ilişkin konuştu.

Eski İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı İrfan Fidan’ın önce Yargıtay üyeliğine, çok kısa bir süre sonra da Anayasa Mahkemesi üyeliğine getirildiğini anımsatan Yeneroğlu, “Mayıs ayında medyaya bir haber düştü. Adalet anlayışı ve Anayasa’ya sadakati bakanlığın son yıllardaki ‘hukuk sonradan gelir’ anlayışı ile malum olan ‘İçişleri Bakan Yardımcısı Muhterem İnce, önce Sayıştay üyesi yapılacak sonra Anayasa Mahkemesi üyesi yapılacak’ diye… Gerçekten de İçişleri Bakan Yardımcısı Sayıştay üyeliğine aday oldu ve TBMM tarafından haziran sonunda seçildi.

İşte şimdi bu ikinci tiyatronun da son perdesindeyiz. Nasıl ki İrfan Fidan, Anayasa Mahkemesi’ne planlanarak atandı, eski İçişleri Bakan Yardımcısı da TBMM tarafından seçilerek aynı şekilde atanacak. İktidara bağlılığı ve sadakati sebebiyle Anayasa Mahkemesi üyesi olarak atanan ve atanacak kişilerden bağımsızlık, tarafsızlık ve adalet beklemek elbette abesle iştigaldir” değerlendirmesinde bulundu.

DEVA Partili Yeneroğlu, dezenformasyon yasası olarak bilinen teklife ilişkin görüşlerini de paylaştı. Yeneroğlu, “Kanun teklifi, milletin desteğini kaybetmiş iktidarın seçime hazırlığının bir parçası… Gazetecileri, internet haber sitelerini, sosyal medyayı ve elbette tüm vatandaşlarımızı susturma çabasının cisimleşmiş halidir bu kanun teklifi. Tüm basın, iktidarın pençesine alınmak isteniyor.

İnternet haber sitelerine müdahale edecekler. Haberleri silme baskısı yapacaklar. Haber sitelerini yıldıracaklar. İktidar yanlısı internet haber siteleri ise Basın İlan Kurumu’ndan gelen resmi ilanlar ile ayakta tutulacak ve kamusal kaynaklar bunlara aktarılacak. Tam bir havuç-sopa stratejisi.

‘Halkı Yanıltıcı Bilgiyi Alenen Yayma Suçu’ diye yeni bir suç ihdas ediyorlar. Sosyal medyada ifade özgürlüğünü kullanan kişiler, yalan haber yayma gerekçesiyle tutuklanma tehlikesi ile karşı karşıya kalacaklar. İktidarın maksadı, önümüzdeki seçimlere kadar bu hükmü gelişigüzel uygulayarak vatandaşlarımızı sindirip susturmaktır” diye devam etti.

Yeneroğlu, yeni yasama yılına ilişkin olarak “Yeni yasama yılının ülkemiz ve milletimiz için hayırlara vesile olmasını tüm kalbimle dilemek isterdim fakat bugün tamamen işlevsizleştirilmiş bir meclisin hayırlara vesile olmasını beklememiz, ne yazık ki en hafif tabirle hayalperestliktir. Demokratik niteliğini yitirmiş, Cumhurbaşkanının kuvvetler ayrılığını yok sayan anlayışı ve tahakkümü altında olan bir meclisin yasama yılı açılışını yapacağız. Meclis, siyasi denetim, bütçe ve temsil işlevleri bakımından etkinliğini tamamen kaybetmiştir” ifadelerine yer verdi.

Hibya Haber Ajansı

Mithat ÜNALMithat ÜNAL

Mithat ÜNAL Gazete Sahbi