TANITIM
Giriş Tarihi : 05-12-2020 09:39

Mikel Arteta İstatistkleri?

"Bence Premier Lig'de ilk kez 33 orta atma yaptığımız. Bunu daha tutarlı yaparsak daha fazla gol atacağımızı söylüyorum. Elimizdeki vücutları belli anlarda koyarsak ... kutu, matematik, saf matematik ve olacak. "

Mikel Arteta İstatistkleri?

Bu, Mikel Arteta'nın pazar akşamı kendi takımının Wolves'a 2-1 mağlup olmasına verdiği yanıttı. Bu, Arsenal'i masanın alt yarısına batıran sorunlara menajerlerinin daha sofistike bir çözüme sahip olmasını ümit eden taraftarlar için endişe verici bir durumdu.

Belki de açık sözlü bir girişimdi ama indirgemeci olarak karşımıza çıktı. Manchester City'de yardım ettiği Pep Guardiola'nın varisi değil, maltcasino Everton'daki menajeri David Moyes. Ünlü bir şekilde, Moyes'in Manchester United takımı bir keresinde Fulham'a karşı 2-2 berabere kalırken 81'den fazla orta attı bu, onun hücum mücadelelerini özetleyen bir oyun.

Arteta'nın Arsenal'in haçları hakkında bir fikri var mı? İstatistikler, hafta sonları aslında 35 tane olduğunu gösteriyor ve bu çok fazla Arsenal'in bu sezon bir Premier Lig maçında en çok yaptığı maç. Bir yıldan biraz daha uzun bir süre önce Norwich'teki bir deplasman çekilişinden bu yana en yüksek olanı. Unai Emery'nin sorumlu olduğu ilk sezonda Brighton'a karşı berabere kaldığından bu yana Emirates Stadyumu'nda en yüksek sayı.

Arsenal'in bu maçlardan hiçbirini kazanmamış olması, geçişle ilgili uygunsuz bir gerçeğe işaret ediyor bununla başarı arasındaki korelasyon açık olmaktan uzak. Bazen bir çaresizlik işareti olarak görülebilir; bu, bir savunmayı daha verimli yollarla bozamadığında topu kutuya fırlatmaya başvuran bir takımın göstergesi olarak görülebilir.

Sheffield United ve Fulham'ın ortaklaşa yaptığı bu Premier Lig sezonunda şimdiye kadar bir maçta en fazla çaprazlama rekoru 43'tür. Birincisi, ikinci dakikada Kurtlar'a düştükten sonra 2-0 kaybetti. İkincisi, 4. dakikada Aston Villa'ya geride kaldıktan sonra 3-0 kaybetti.

Arsenal'in Wolves'ta bu taktiği takip etmesi, en azından ev sahibi takım için bir zafer değildi. Wolves'un Sheffield United karşısında kazandığı galibiyet, Arsenal'in topladığı 35 maçtan daha fazla ortayla karşılaştıkları iki maçtan biriydi. Diğeri ise Leeds'te 1-0 galibiyetti. Rakipleri geniş zorlamak onların planıdır. Arteta'nın tuzağa düşmesi daha muhtemel görünüyor.