EKONOMİ
Giriş Tarihi : 07-09-2019 16:03   Güncelleme : 07-09-2019 16:06

Meslek Komiteleri Anamur ANTSO Çalıştayda Biraraya Geldi

Mithat Ünal-Anamur Sanayi ve Ticaret Odası’nın ilk kez düzenlediği “Müşterek Meslek Komiteleri Çalıştayı’nda Mersin genelinin sorunları ve çözüm önerileri masaya yatırıldı.

Meslek Komiteleri Anamur ANTSO Çalıştayda Biraraya Geldi

Mithat Ünal-Anamur Sanayi ve Ticaret Odası’nın ilk kez düzenlediği “Müşterek Meslek Komiteleri Çalıştayı’nda Mersin genelinin sorunları ve çözüm önerileri masaya yatırıldı. Anamur Ticaret ve Sanayi Odası Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen kahvaltılı toplantıya, Anamur Kaymakamı Mehmet Kurdoğlu, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Anamur Belediye Başkanı Hidayet Kılınç, Bozyazı Belediye Başkanı Mustafa Çetinkaya, Mersin Ticaret ve Sanayii Odası Başkanı Ayhan Kızıltan ve Anamur ve Bozyazı’nın iş adamları ve ticaret erbabı katıldı. Anamur Belediyesi Kültür Müdürlüğü Folklor ekibinin gösterisinin ardından başlatılan toplantıda Anamur Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ferudun Torunoğlu, içerisinde Tarım, Turizm ve Ticaretin bölgemizde geliştirilmesi için tespit ettiği 14 maddeyi çalıştay divanında okudu. Öncelikle binlik ve 5 binlik imar düzenlemesinin tespitinin yapılarak tercihli turizm alanlarının arttırılması gerektiğinin altını çizen Torunoğlu, Anamur ve Bozyazı şehir girişlerinin ve trafik akışının düzenlenerek  turizme hazırlanmasını istedi. Konuşmasında performansı yüksek ve yetenekli işçilerin işten çıkarılmamalarını önemle büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’den isteyen ANTSO Başkanı Ferudun Torunoğlu, Anamur iskelesinin açılmasından önce şehir bağlantı yollarının bitirilmesi gerektiğinin altını çizdi. Anamur Otogarının bir an önce açılmasını, Halkalı yaylasında 4 kilometrelik bölüm ile Bozyazı Kozağacı bölgesindeki 4 kilometrelik stabilize yolun asfaltlanmasını istedi. Anamur Organize Sanayi Bölgesi sürecinin takip edilmesi ve halin bir an önce yapılmasının önemine deyindi. Torunoğlu, Özellikle yıllardır Anamur ve Bozyazı’nın kanayan yarası haline gelen iç mesuyu şebekesinin asbestli borularının yenilenmesi gerektiğini söyledi. Bu konuda Mersin Büyükşehir Belediyesi’ne defalarca talepte bulunduklarını ama henüz değiştirilmediğini kaydeden Bozyazı Belediye Başkanı Mustafa Çetinkaya bölgedeki kanser vakalarının büyüklüğüne dikkat çekti. Çetinkaya, Sağlık Bakanlığı verilerine göre Anamur ve Bozyazı da ki kanser ölümlerinin Türkiye’nin ilk sırasında yer aldığını söyledi. Anamur Belediye Başkanı Hidayet Kılınç ise özellikle işçi çıkarmalarında siyasi davranılmaması gerektiğinin altını çizdi. Kılınç bu konuda Mersin büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’in samimiyetinden şüpheleri olduğunu söylemekten çekinmedi. Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ayhan Kızıltan bölgenin kalkınması ve vatandaşa hizmet noktasında siyasi davranılmaması gerektiğinin altını çizdi.
Ben Vicdanlı Bir Adamım
Konuşmaları dinleyerek tek tek not alan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Anamur Belediye Başkanı Hidayet Kılınç’ın samimiyet daveti üzerine kendisinin her konuda samimi olduğunu ve gerçekten çalışarak alın teri ile ekmeğini kazanmaya çalışan hiç kimseye dokunmadığını ifade etti. Belediyeyi 3 katrilyon borçla devraldığını ancak şu ana kadar kendisine borçlanma yetkisinin verilmediğini söyleyerek meclis üyelerinden yetki istedi. Çalıştay, katılımcıların soru ve önerilerinin ardından sona erdi.