GÜNCEL
Giriş Tarihi : 12-04-2021 10:21   Güncelleme : 12-04-2021 10:36

MESKİ, 3 MAHALLEDE ALTYAPI ÇALIŞMALARINI TAMAMLADI

Mersin Büyükşehir Belediyesi Mersin Su ve Kanalizasyon İdaresi (MESKİ) Genel Müdürlüğü’nün Yenişehir ilçesi Akkent, Batıkent ve Eğriçam Mahallelerinde başlattığı altyapı çalışmaları sona erdi. Planlanan tarihten erken biten çalışmalar sayesinde yoğun yağışlarda oluşabilecek su taşkınlarının ve vatandaşların yaşayabileceği olası mağduriyetin önüne geçildi..

MESKİ, 3 MAHALLEDE ALTYAPI ÇALIŞMALARINI TAMAMLADI

Mersin Büyükşehir Belediyesi Mersin Su ve Kanalizasyon İdaresi (MESKİ) Genel Müdürlüğü’nün Yenişehir ilçesi Akkent, Batıkent ve Eğriçam Mahallelerinde başlattığı altyapı çalışmaları sona erdi. Planlanan tarihten erken biten çalışmalar sayesinde yoğun yağışlarda oluşabilecek su taşkınlarının ve vatandaşların yaşayabileceği olası mağduriyetin önüne geçildi.

ÜÇ MAHALLEDE YOĞUN YAĞIŞ SONRASI YAŞANAN SU BASKINI SORUNU ÇÖZÜME KAVUŞTU 

Mersin’in en düşük kota sahip ilçelerden biri olan Yenişehir’in kuzeyinden yağışla gelen tüm su, yetersiz altyapı nedeniyle bölgede yer alan ev ve iş yerlerinde maddi hasarlara yol açıyordu. Bu sorunları gidermek amacıyla MESKİ’nin kendi öz kaynaklarıyla başlattığı ve yatırım tutarı yaklaşık 13 milyon lira olan yağmur suyu çalışması kapsamında, yaklaşık 5 kilometre muhtelif çaplarda kutu kesit baks imalatı ve boru döşemesi yapıldı.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, 2020 yılının Mart ayında yağmur suyu çalışmalarını yerinde incelemişti. Başkan Seçer, incelemeyle ilgili yaptığı açıklamada, bölgede  yaşayan yurttaşların konuyla ilgili şikâyetleri bulunduğunu ve bölgede yağış durumunda önemli sorunlar yaşandığını belirterek, çalışmayı mümkün olduğunca erken tarihte bitirmek istediklerini dile getirmişti. Projeye hız veren MESKİ, Akkent, Batıkent ve Eğriçam Mahalleleri’nin yağmur suyu çalışmasını beklenenden daha kısa sürede tamamlayarak, vatandaşların hizmetine sundu.

"EĞRİÇAM, AKKENT, BATIKENT VE KUZEYKENT'TE BİR SORUN KALMADI" 

 

Akkent Mahallesi Muhtarı Zakir Oğultekin, Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’e teşekkürlerini ileterek, “20 yıldır sular altında kalıyordu bu bulunduğumuz kısım. Kızboğdu Deresi ile 8-10 tane sokak etkili her yağmurda sular altında kalıyordu, perişan oluyorduk. Vahap Bey geldi, bize bu hizmeti yaptı. Bizi bu ıstıraptan kurtardığından dolayı kendisine defalarca teşekkür ediyoruz” dedi.

Batıkent Mahallesi Muhtarı Bahri Tuncer, mahallelerinde her yağmurda sel sorunları olduğundan dolayı Büyükşehir Belediyesi ile yazışmalar yaptıklarını belirterek, “Bu yazışmalar sonucunda; 32. Cadde’den geçerek, Okan Merzeci’den, Çiftlik Mahallesi 34. Cadde deresine kadar götüren 6 binlik borularla aktarıldı. Burada Eğriçam, Akkent, Batıkent ve Kuzeykent’te bir sorun kalmadı. Büyükşehir Belediye Başkanımız Vahap Seçer Bey’e ve emeği geçen herkese çok teşekkür ederim. Herhangi bir sorun kalmadı” diye konuştu.

Eğriçam Mahalle Muhtarı İbrahim Ünel de yıllardır yağmursuyu baskınları nedeniyle mahalle halkının büyük sıkıntı yaşadığını belirterek memnuniyetini şu sözlerle dile getirdi:

“Mahallemizi sürekli yağmursuyu basıyordu. Sağolsun Büyükşehir Belediye Başkanımız Vahap Seçer, bir de MESKİ Daire Başkanlarımız sayesinde kurtardık. Bu proje yıllardır beklediğimiz bir projeydi. Yıllardır su basardı ama şimdi ondan bir nebze kurtulduk. Batıkent, Akkent ve Eğriçam’dan gelen sularla, mahallenin alt tarafındaki GMK’nın orayı su basıyordu. Şimdi o yapılan yağmurs uyu giderinin çok büyük bir faydası oldu. Teşekkür ederiz Büyükşehir Belediyesi’ne."