GÜNCEL
Giriş Tarihi : 20-05-2021 18:52   Güncelleme : 20-05-2021 19:21

MERSİN’DEKİ ORMAN KATLİAMI YARGIYA TAŞINDI

Mersin’inde 190 dönüm alandaki 10 ile 30 yaşındaki ağaçların gençleştirme gerekçesiyle kesilmesi yargıya taşındı. Mersin Barosu, Mersin Çevre ve Doğa Derneği (MERÇED) ve Mimarlar Odası Mersin Şubesi, yürütmenin durulması ve iptali istemiyle dava açtı..

MERSİN’DEKİ ORMAN KATLİAMI YARGIYA TAŞINDI

HASAN KÜÇÜK

Mersin’inde 190 dönüm alandaki 10 ile 30 yaşındaki ağaçların gençleştirme gerekçesiyle kesilmesi yargıya taşındı. Mersin Barosu, Mersin Çevre ve Doğa Derneği (MERÇED) ve Mimarlar Odası Mersin Şubesi, yürütmenin durulması ve iptali istemiyle dava açtı.

Kentin oksijen deposu olarak bilinen Yenişehir ilçesine bağlı Emirler Mahallesi’ndeki kesimi durdurmayı amaçlayan dava, bölge halkının ve çevrecilerin iki haftadır yaptığı eylemler ile Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne (CİMER) yapılan başvurunun neticesiz kalması üzerine açıldı.

Davanın açıldığı Mersin İdare Mahkemesi’nde önünde basın açıklaması yapan Baro Başkanı Bilgin Yeşilboğaz, MERÇED Başkanı Sabahat Aslan, Mimarlar Odası Mersin Şube Başkanı Ünal Şahin ve çevreciler “Doların yeşiline değil, doğanın yeşiline sevdalıyız biz” şeklinde döviz açtı.

“AĞAÇ KATLİAMI DEVAM EDİYOR”

Baro Başkanı Yeşilboğaz, tüm eylemlere ve karşı çıkmalarına rağmen 190 dönüm alandaki orman katliamının devam ettiğini söyledi. Yeşilboğaz, Mersin Orman İşletme Müdürlüğü’nce gençleştirme gerekçesine karşı başlatılan eylem ve yapılan başvuruların neticesiz kalarak katliamın hızla devam ettiğini söyledi. Yaşlı ağaçlar kesilip yerine endüstriyel ağaçlar dikilecek bahanesi ile oksijen üreten bir ormanın yok edildiğini anlatan Yeşilboğaz, orman katliamının Anayasa’ya aykırı olduğunu kaydetti.

“BİLİM DIŞI, HUKUK DIŞI, AKIL DIŞI”

Bölgedeki orman katliamının hukuka aykırı olduğu gibi, Emirler Mahallesi, Yenişehir İlçesi ve Mersin’de yaşayanlar ile ekosistem açısından telafisi imkansız zararlar doğuracak bir kesim işlemi olduğunu anlatan Yeşilboğaz, “Bu devran böyle gitmez. Gün, bilim dışı, hukuk dışı ve akıl dışı orman katliamına, yaşam alanlarımızın talan edilmesine dur demek için yargı yoluna gitme günüdür. Bu haksız ve hukuksuz işleme dayanılarak ağaç kesim işlemi devam ettiğinden dolayı, ilerde telafisi imkansız sonuçlara yol açmaması yönünden öncelikle yürütmenin durdurulması, incelemenin duruşmalı yapılması istemi ve işlemin iptaline karar verilmesi talebiyle dava açıyoruz” dedi.

“EKOSİSTEM DENGESİ İÇİN VAZGEÇİLMEZ”

Kesime konu ormanın çoğunlukla 20-30 yaşlarında ağaçlardan oluşan genç bir orman olduğuna dikkat çeken Yeşilboğaz, şöyle devam etti:

“Bu ağaçlar endüstriyel nitelik taşımamakta, gençleştirme kapsamına alınabilecek bir orman değildir. Dava konusu ormanlık alan, Mersin’e en yakın Yenişehir ilçesinin tek ormanıdır. Bu özelliği ile gerek bölgedeki ekosistem dengesi gerekse oksijen ihtiyacı açısından vazgeçilmezdir. Gençleştirme adı altında mevcut ağaçlar kesilip, yerine ağaç dikildiğinde, diğer ekosistem ögeleri alanda oluşana kadar orası orman olamayacak, alan en az 20-25 yıl ormansız kalacaktır.

“AĞAÇ KESİMİ BİR AN ÖNCE DURDURULMALI”

Dava konusu ormanın kesilmesi ile azami sınırın 3-4 kat üzerinde olan hava kirliliğinin artarak bütün canlıların yaşamını tehlikeye sokacağını vurgulayan Yeşilboğaz şunları söyledi:
“Emirler Mahallesi içinde yerleşik Yörüklerin yaşadığı, hayvanların yaşam alanı olan mera özelliği de taşıması nedeniyle endüstriyel lokasyon özelliğine sahip olmayan bir alandır. Dava dilekçemizde belirtmiş olduğumuz bu sebeplerle, Emirler Mahallesi’nde ağaç kesiminin bir an önce durdurulması, kentin nefesi ve geleceği için aciliyet meselesidir.”

Yapılan basın açıklamasından sonra hazırlanan dava dilekçesi Bölge İdare Mahkemesi’ne sunuldu.GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ:
* Basın açıklamasından görüntüler