GÜNCEL
Giriş Tarihi : 10-04-2021 11:41   Güncelleme : 10-04-2021 11:47

MERSİN’DE “ROMAN HAVASI” ESİYOR

Mersin Büyükşehir Belediyesi, “Dünya Romanlar Günü” için anlamlı bir kutlama programı düzenledi. Roman vatandaşlar, Büyükşehir’in organizasyonuyla sahilde bir dinleti sundu. Etkinlikler kapsamında üstü açık otobüsle kent genelinde konser veren Roman sanatçılar, müzikleri ile Mersinliler’in evine konuk oldu. Bu etkinliklerle Büyükşehir toplam 249 Roman sanatçıya destek sağladı..

MERSİN’DE “ROMAN HAVASI” ESİYOR

Mersin Büyükşehir Belediyesi, “Dünya Romanlar Günü” için anlamlı bir kutlama programı düzenledi. Roman vatandaşlar, Büyükşehir’in organizasyonuyla sahilde bir dinleti sundu. Etkinlikler kapsamında üstü açık otobüsle kent genelinde konser veren Roman sanatçılar, müzikleri ile Mersinliler’in evine konuk oldu. Bu etkinliklerle Büyükşehir toplam 249 Roman sanatçıya destek sağladı.

ROMANLAR, GÜNEŞE KARŞI UMUTLA "EDERLEZİ"Yİ SÖYLEDİ

Mersin’deki Roman vatandaşlar, Büyükşehir’in Atatürk Parkı’nda düzenlediği dinletiye darbukalarını, kemanlarını ve klarnetlerini alarak katıldı. Geleneksel kıyafetlerini giyip şarkılar söyleyen Roman kızları, izleyicilerin beğenisini topladı. Çimlerde güneşin ve sahilin tadını çıkartan vatandaşlar, o dinletiyi cep telefonlarıyla ölümsüzleştirdi. Sözlerinde acıyı, yoksulluğu, baharı ve beraberinde umudu da anlatan “Ederlezi”yi güneşe karşı söyleyen Roman müzisyenler, izleyicilere duygu dolu dakikalar yaşattı. Akdeniz Roman Dernekleri Federasyonu Başkanı Ali Daylam, dinletiye damgasını vuran Ederlezi’yle ilgili şunları söyledi:

“Ederlezi Balkan müziği olarak adlandırılıyor ama işin özünde bu Roman müziğidir. Yoksul Romanların bahara girişteki kutlamalarını anlatan bir şiirdir. İnsanlar mutlu olmaya çalışıyor ama üzerlerinde derin bir yoksulluk var. O yoksulluğu da anlatıyor. Şiirin içerisinde ‘çok yoksul insanlarız ama bizler de eğlenmek, coşmak ve gülmek istiyoruz’ diyor aslında.”

“TÜM DÜNYADA AYNI ANDA KUTLANIYOR VE HAFTASINDA KUTLAMALAR DEVAM EDİYOR”

Türkiye’de resmi kayıtlarla 5 milyon Roman vatandaşın yaşadığını ancak kendi çalışmalarında bu rakamın 8 milyonu bulduğunu belirten Daylam, 8 Nisan’ın Roman vatandaşlar için çok kıymetli olduğunu vurguladı. Mersin’de de 50 bin civarı Roman vatandaşın yaşadığını belirten Ali Daylam, “Roman kültürünün içerisinde birçok özellik var. Bunun içerisinde müziği de var, dansı da var. Ama bunu sadece müzikle ve dansla anlatmak da zor. Çünkü onun yanında birçok el sanatları, kültürleri, ananeleri var. Romanların dili var. Çok geniş bir konsepti var. Romanlar müziği mutlaka seviyorlar, müziği yaşatıyorlar. Belki de aslında müzik yaparken acılarını unutuyorlar. 116 yıldan beri biz bu şehirde yaşıyoruz. Yaşamaya çalışıyoruz aslında, varlığımızı sürdürmeye çalışıyoruz. Romanların şu ülkede ve şehirde aslında tek talebi var; insanca yaşamak” diye konuştu.

“8 NİSAN'I İLK DEFA TÜRKİYE'DE KUTLUYORUM”

Arnavutluk’tan gelen ve bir yıldır Türkiye’de yaşayan Fjorela Milanj da dinletide şarkı söyledi. Türkiye’de ilk defa 8 Nisan kutlamasına katıldığını belirten Milanj, “Burada çok farklı kutlanıyor. Ben de bir Romanım ve çok mutluyum. Romanlar’ın ne derdi olursa olsun müzik olduğunda mutlu oluyorlar, dertlerini unutuyorlar. Dünyadaki tüm Romanlar’ın gününü kutluyorum” dedi.

“BU ARALAR İŞLER ÇOK KÖTÜ, PANDEMİ VAR, MEKANLAR KAPALI”

Roman müzisyenlerden Ali Can Özer, müzikle geçimini sağladığını ancak pandemi sürecinde zor bir süreç geçirdiğini belirterek, “Normalde ben keman çalıyorum. Ufaktan piyano da var. Bizi seven, saydığımız kişiler arıyorlar, ‘gelebilir misiniz?’ diyorlar. Biz de gidiyoruz. Ama bu aralar çok sıkıntılı, çok kötü. Pandemi var. Herkes evinde, mekanlar kapalı. Sokakta bile çalsak olmuyor”  diye konuştu.

 

"HERKES MÜZİĞE SUSAMIŞ"

Otobüsle kent turuna katılarak, Mersinliler’i ezgilerle buluşturan keman sanatçısı Mahmut Bıkçan, müzisyen arkadaşları ile birlikte uzun zamandır sahne almadıklarından söz etti. Yapılan etkinlikten duydukları memnuniyeti dile getiren Bıkçan, “Herkes müziğe susamış aslında. Bayağı büyük bir ara verildi. Herkes şu an çok mutlu. Evlerinde otobüse bakıp bizi izliyorlar” dedi.

“MÜZİK YAPMAKTAN ZİYADE, BİZLERİ BİRİLERİNİN DÜŞÜNMESİ DAHA GÜZEL BİR DUYGU"

Müzisyen Kerim Beyazgül de tek geçim kaynağının müzik olduğunu vurgulayarak şunları söyledi:

 “Başka bir iş de elimden gelmiyor. Küçüklüğümden beri bu işle uğraşıyorum. Çok mutluyuz. Daha doğrusu müzik yapmaktan ziyade, bizleri birilerinin düşünmesi daha güzel bir duygu. Kimsesiz olmadığımızı hissediyorum, birilerinin bizi düşündüğünü hissediyorum."

Etkinliğe katıldığı için mutlu olduğunu söyleyen kanun sanatçısı Mehmet Çamlı ise “Umarım bir an önce bu hastalık da biter, kurtuluruz, eski günlerimize döneriz. Müzikten uzak kalmak çok kötü hissettiriyor” diye konuştu.