TANITIM
Giriş Tarihi : 21-06-2021 16:24   Güncelleme : 21-06-2021 16:24

Mersin’de ev fiyatları ne kadar arttı?

Mersin’de satılık ev fiyatları son 12 ayda ortalama yüzde 35,2 oranında artış kaydetti. Ev fiyatlarının en çok artış sergilediği ilçe ise Erdemli oldu. Mersin Erdemli'de satılık ev fiyatları bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 42,7 oranında arttı.

Mersin’de ev fiyatları ne kadar arttı?

Konut satış adetleri bu yılın Mayıs ayında ülke genelinde bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 16,2 oranında artış gösterdi. Faizlerin ulaştığı seviyeler nedeniyle ipotekli konut satışları oldukça düşük adetlere geriledi. İlk beş aydaki toplam ipotekli konut satışları, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 54,3 azalarak 75 bin 290 adede düştü. Diğer yandan konut satışlarının büyük bir kısmını ikinci el konut satışları teşkil etti. Bu yılın ilk beş ayında ikinci el konut satışlarının toplam satışlar içerisindeki payı yüzde 69,4 oldu. Geçen yıl desteklenen talep nedeniyle artış gösteren konut fiyatları bu yıl ise maliyet kaynaklı olarak artışını sürdürüyor. 2021 Şubat ayından itibaren TL’de yaşanan değer kayıpları, malzeme maliyetlerinin yurt içi piyasada oldukça yüksek düzeylerde artış göstermesine neden oldu. TUİK tarafından en son Nisan ayına ilişkin olarak açıklanan inşaat maliyet endeksi verilerine göre inşaat maliyetlerinde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 35,5 oranında artış gerçekleşti. Ancak, Haziran ayı ile birlikte aşı tedariğindeki problemler giderilmesi ve aşılama çalışmalarının hız kazanmasıyla toplumsal bağışıklığın sağlanması yönünde önemli bir ilerleme sağlandı. Bu doğrultuda işaretler gelmeye başlaması halinde ekonomik açıdan hızlı bir normalleşme sürecine girilebilir ve konut piyasasında da pozitif bir hava esmeye başlayabilir. Dünya bankasının tahminlerine göre birçok gelişmiş ekonomi için aşı seferberliğinin sağladığı toparlanma beklentisiyle bu yıl daha hızlı bir ivmelenme öngörülüyor. Bu yılın ikinci yarısı başlarken birçok ülke normalleşme sürecine girdi ve salgın tedbirleri büyük ölçüde esnetildi.

Mersin ev fiyatları

Mersin’de konut fiyatları son 12 aylık süre zarfında yüzde 35,2 oranında artış kaydetti. Emlak arama motoru Flatfy’ın bölgesel konut fiyatları hakkında hazırladığı rapora göre Mersin’in en fazla sayıda konut satılan ilçesi Yenişehir’de satılık daire fiyatları son 12 ayda yüzde 33,9 oranında artış sergiledi. Mersin Yenişehir’de 3+1 dairelerin Mayıs ayı ortalama satış fiyatı 380.000 TL düzeyinde gerçekleşti. Toroslar’da konut fiyatları yıllık yüzde 34,5 artış gösterirken 3+1 dairelerin ortalama satış fiyatı Mayıs ayında 305.000 TL olarak gerçekleşti. Akdeniz ilçesinde konut fiyatları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 29,1 oranında artış kaydetti. Mersin Akdeniz’de 3+1 daireler için ortalama satış fiyatı Mayıs ayında 225.750 TL düzeyinde oluştu. Mezitli’de satılık daire fiyatları geçen yıla oranla yüzde 34,7 artış kaydetti. Mezitli’de 3+1 daireler için Mayıs ayı ortalama satış fiyatı 334.500 TL düzeyinde seyretti. Tarsus’ta daire fiyatları son 12 ayda yüzde 32,9 oranında artış gösterirken 3+1 daireler için Mayıs ayı ortalama satış fiyatı 302.500 TL şeklinde gerçekleşti.

Mersin ilinde kiralık ev fiyatları bir önceki yılın aynı dönemine göre ortalama yüzde 37,5 arttı. Kira fiyatlarının en çok artış sergilediği ilçe Mezitli oldu. Mezitli kiralık ev fiyatları geçen yıla göre yüzde 46,3 artış gösterdi. Mersin Yenişehirde’de kiralık ev fiyatları bir önceki yıla göre ortalama yüzde 30,6 oranında artış kaydederken Toroslar’da kiralık ev fiyatlarındaki senelik artış yüzde 22,3 düzeyine ulaştı. Anamur kiralık ev fiyatları geçen yıla kıyasla yüzde 29,5 oranında artış sergiledi.

Mersin konut satışları

Mersin genelinde konut satışları Mayıs ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2,2 oranında azalma sergileyerek 1.881 oldu. İpotekli konut satışları geçtiğimiz yıla göre yüzde 50,6 oranında gerileyerek 352 adet şeklinde gerçekleşti. Mersin’deki ipotekli satışların toplam konut satışları içindeki payı Mayıs ayında yüzde 18,7 oldu. Diğer satış türlerinde Mersin’de geçen yılın aynı ayına göre yüzde 26,3 oranında artış gerçekleşti ve Mayıs ayında toplam 1.529 konut el değiştirdi. Mersin’de sıfır konut satışları Mayıs’ta bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 3,8 oranında azalma sergileyerek 539 oldu. Yeni konut satışlarının toplam satışlar içindeki payı yüzde 28,7 şeklinde gerçekleşti. Mayıs ayında ikinci el konut satışlarında ise 1.342 adet konut el değiştirdi.

Bu yılın ilk beş aylık döneminde Mersin ili genelinde toplam konut satışları geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 2,2 oranında artarak 12 bin 598 adede çıktı. Aynı dönemde ipotekli konut satışları ise yüzde 55,4 düşüş kaydederek 2 bin 193 oldu. Ocak-Mayıs aralığında Mersin’de gerçekleşen sıfır konut satışları belirgin bir değişim göstermedi ve 3 bin 496 adet olarak gerçekleşti.

2019 genelinde Mersin’de konut satışları toplam 35 bin 424 olurken 2020’de 43 bin 496 adede ulaşarak yüzde 22,8 oranında artış kaydetti. 2019 yılında satılan sıfır konut sayısı 12 bin 176 adet olurken bu rakam 2020’de belirgin bir değişim göstermeyerek 12 bin 102 adet oldu. Mersin genelindeki ipotekli konut satışları 2020 yılında 16 bin 902 adet şeklinde gerçekleşti. Geçen sene Mersin’in en çok konut satılan ilçesi Yenişehir oldu. 2020’de merkez ilçe Yenişehir’de 9 bin 929 konut satışı gerçekleşti.

Emlak sektöründe yeni yatırımlar nerelerde yoğunlaşıyor?

Yeni konut yatırımlarında sahil kesimleri ön plana çıkıyor. 2021’in ilk çeyreğinde yapı ruhsatı verilen bina sayısı, birinci sıradaki İstanbul’da 3 bin 95 olurken onu ikinci sırada İzmir, üçüncü sırada Muğla, dördüncü sırada Antalya izledi. Türkiye genelinde yapı ruhsatı verilen bina sayısı 2020 yılında daha önceki yıla göre yüzde 68,5 artarken bu yılın Ocak-Mart döneminde verilen yapı ruhsatı sayısı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 131,8 artışla toplam 32 bin 832 adede ulaştı.  İstanbul ve İzmir’in ardından Muğla, 2 bin 199 ruhsatla üçüncü sırada yer aldı. Yapı ruhsatı başvuru sayılarında da büyük artış yaşandı. Diğer yandan bu yılın ilk çeyreğinde yapı ruhsatı verilen binaların toplam yüz ölçümü ise yüzde 87,5 oranında artış gösterdi. Yeni konut projelerinde bağımsız bölümlerin daha küçük boyutlarda planlandığını gösteren bu oranlar dairelerin ortalama metrekaresinin azaldığına işaret ediyor. Son bir yıllık dönemde özellikle sahil kentlerindeki yapı ruhsatı başvurularında yaşanan artış dikkat çekici boyutlara ulaştı. Salgın nedeniyle aileleri için daha güvenli ve sağlıklı bir yaşam ortamı sağlama arayışına giren birçok kişi şehir hayatını geride bırakarak sahil bölgelerinde yaşama imkânlarını değerlendirmeye başladı. Sahil bölgelerindeki emlak piyasasında, yaşanan bu talep artışının sonucu olarak kiralık ve satılık ev fiyatları oldukça yüksek düzeylerde artış gösterdi. Bu bölgelerdeki satılık evler çok daha hızlı bir şekilde el değiştirirken fırsatı kaçırmak istemeyen konut üreticileri de yazlık bölgelerde yeni projeler hayata geçirmek için kolları sıvadı. Salgın, konut tercihlerinde de önemli değişikliklere neden oldu. Yurt genelinde müstakil evler için verilen yapı ruhsatı sayısı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 201,8 oranında artış gösterdi.

İnşaat maliyetleri artmaya devam ediyor

Bu yıl konut fiyatlarındaki artışın maliyet kaynaklı olarak devam ettiği görülüyor. TUİK’in açıkladığı Nisan ayı inşaat maliyet endeksine göre inşaat maliyetleri bir önceki yılın yılın aynı dönemine göre yüzde 35,5 oranında artış kaydetti.

Global emlak arama motoru Flatfy, kiralık veya satılık ev arayışında olan kişilere oldukça geniş bir seçenek yelpazesi sunmasının yanı sıra periyodik olarak emlak sektöründeki fiyat değişimlerine ilişkin raporlar hazırlıyor. Flatfy tarafından paylaşılan bu raporlar dönemsel fiyat değişimlerini içeriyor ve ev arayışında olan kişiler için yol gösterici bir nitelik taşıyor.