KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 02-06-2021 22:35   Güncelleme : 02-06-2021 23:47

MERSİN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ PANDEMİ DÖNEMİNDE 1.252 YEREL MÜZİSYENE 1,3 MİLYON TL DESTEK SAĞLADI

Mersin Büyükşehir Belediyesi, salgının Türkiye’de görüldüğü Mart 2020’den bu yana pandemi kurallarını gözeterek düzenlediği 402 konserde 1252 yerel müzisyene 1,3 milyon liraya yakın maddi destek sağladı. Yeni normalleşme sürecinde düzenlediği sosyal mesafeli konserlerle de bu desteklerini sürdürüyor. .

MERSİN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ PANDEMİ DÖNEMİNDE 1.252 YEREL MÜZİSYENE 1,3 MİLYON TL DESTEK SAĞLADI

Mersin Büyükşehir Belediyesi, salgının Türkiye’de görüldüğü Mart 2020’den bu yana pandemi kurallarını gözeterek düzenlediği 402 konserde 1252 yerel müzisyene 1,3 milyon liraya yakın maddi destek sağladı. Yeni normalleşme sürecinde düzenlediği sosyal mesafeli konserlerle de bu desteklerini sürdürüyor.

Müzisyenler, yeni normalleşme sürecinde merkezi yönetimin kendileriyle ilgili herhangi bir olumlu adım atmamasına ülke çapında tepki gösterdi. Bir tepki de Mersinli müzisyenlerden geldi. Müzisyen Haluk Şaş, “Devletin bu konuda göstermiş olduğu hiçbir adım bize fayda sağlamadı” dedi. Mersin’de, Büyükşehir Belediyesi’nin sağladığı desteklerle müzisyenlerin ayakta kalabildiğini vurgulayan Şaş, “Başkanımız Vahap Seçer tüm müzisyenlerin babası gibi oldu. Bu konuda çok yardımını gördük” dedi.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi, salgının Türkiye’de de görülmeye başladığı Mart 2020’den bu yana, pandemi kurallarını da gözeterek düzenlediği sosyal mesafeli 402 konserde yerel müzisyenlere toplam 1 milyon 279 bin lira destek sağladı. Bu süreçte düzenlediği konserlerde 1.252 yerel müzisyenin dinleyiciyle buluşmasını sağlayarak hem maddi hem de manevi olarak ayakta kalmalarına destek oldu.

“VAHAP SEÇER TÜM MÜZİSYENLERİN BABASI GİBİ OLDU”

Mersin’de müzikle geçinen Haluk Şaş, 25 yıldır müzik hayatını sürdürdüğünü belirterek pandemi sürecinin kendileri için çok zor olduğunu vurguladı. Şaş, şöyle konuştu:

“Bu süreçte zor durumda kalıp intihar eden çok arkadaşımız oldu. Devletin bu konuda göstermiş olduğu hiçbir adım bize fayda sağlamadı. Hatta kendilerinin bize yardım ve destek amaçlı sunduğu hiçbir şey elimize geçmedi. Çoğu müzisyen arkadaşımız da bu yüzden hayatına son verdi. Kendi kiralarını ödeyemeyen insanlar var. Benim sahneye çıkmam markete, AVM’ye giden; dolmuşa binen, restoranda yemek yiyen bir insandan daha tehlikeli değil. HES kodu diye bir olay var. HES kodunu alırsınız, insanlar konserlere gelir. Verilen kararların doğru bir ekiple, bilimsel bir kurulla adil bir şekilde verilmesi lazım. Bugüne kadar hiç adil olunmadı. Sayın Başkanımız Vahap Seçer tüm müzisyenlerin babası gibi oldu. Bu konuda çok yardımını gördük. Kendisiyle tanışmıyorum. Ama en küçüğünden en büyüğüne kadar buradaki müzisyenlerin hepsine, kimseyi ayırmadan destek olduğunu biliyorum.

"BALKON KONSERİNDE GİTARIMIN TELİ KOPTU, BELEDİYE TEL GETİRDİ"

Salgın sürecinde komşularına balkon konserleri verdiğini ve bir gün gitarındaki telin koptuğunu ifade eden Mehmet Can Reyhan, "Kriz Merkezi’ne yazdım, ‘Telim koptu’ dedim. Sonuçta para kazanamıyorum. Aileme gidip ‘Bana tel parası verin’ diyebilecek durumda değilim. Kriz Merkezi’nden ricada bulundum. Ertesi gün belediye aracıyla evime hem teşekküre hem de bana o teli vermeye geldiler. Şimdi bu, Vahap Seçer’in yaptığı çok güzel bir hareket. Sanata ve sanatçıya saygı duyduğunun, sahip çıktığının bir göstergesidir” dedi.