EĞİTİM
Giriş Tarihi : 05-09-2021 13:25   Güncelleme : 05-09-2021 13:52

Mercan: ‘Okullarımız Eğitime Hazır’

Mithat Ünal-Anamur İlçe Milli Eğitim Müdürü İlyas Mercan, ilk ve ortaöğretimde eğitim gören 12 bin öğrenci ve yaklaşık 800 öğretmen ile pandemi döneminde de olsa eğitime tam kapasite hazır olduklarını söyledi. Geçtiğimiz yıl üç damarının tıkanması nedeni ile ciddi bir kalp ameliyatı geçiren ve yaklaşık 9 ay boyunca dinlenmek zorunda kalan İlçe Milli Eğitim Müdürü İlyas Mercan, şu anda kendi sağlığının da gayet iyi ve görevinin başında olduğunu söyledi.

Mercan: ‘Okullarımız Eğitime Hazır’

Mithat Ünal-Anamur İlçe Milli Eğitim Müdürü İlyas Mercan, ilk ve ortaöğretimde eğitim gören 12 bin öğrenci ve yaklaşık 800 öğretmen ile pandemi döneminde de olsa eğitime tam kapasite hazır olduklarını söyledi.

Geçtiğimiz yıl üç damarının tıkanması nedeni ile ciddi bir kalp ameliyatı geçiren ve yaklaşık 9 ay boyunca dinlenmek zorunda kalan İlçe Milli Eğitim Müdürü İlyas Mercan, şu anda kendi sağlığının da gayet iyi ve görevinin başında olduğunu söyledi.  Uzak mahallelerden merkeze kadar Anamur’un her yerine servis ağının oluşturulduğunu ve ile trafiğine getireceği yükün azaltılması için İlçe Trafik Komisyonunun gerekli önlemi aldığını ifade eden Anamur İlçe Milli  Eğitim Müdürü İlyas Mercan, öğretmenlerinde yüzde 90’a yakınının aşısını yaptırdığını söyledi. “Aynı hassasiyeti velilerimizdende bekliyoruz.” Diyen Mercan; “ İlçemizdeki öğretmenlerin aşı olma oranının oldukça yüksek olduğunu görüyoruz. Öğretmenlerimizde yüzde 90’a yakın bir aşılanma oranını yakalamış durumdayız. Bu bilinçle okullarımız açılacak inşallah. Velilerimizle de zaman zaman görüştüğümüzde, okul ziyaretlerini yaptığımızda, onlarında bu bilinçte olduklarını ve bu hassasiyeti sergilediklerini görüyoruz. “ dedi. Bu bilincin bir tarafta olmasının yetmeyeceğini kaydeden İlçe Milli Eğitim Müdürü İlyas Mercan; “ Toplumun her kesiminde bu bilinç varsa, bu virüs ancak o zaman yenilir ve üstesinden gelinebilir.”ifadesine yer verdi.  Virüse yakalanıldığı zaman aşı olanla olmayan vatandaşlarımız arasında hastalığın şiddeti bakımından oldukça farklılıklar olduğunu ve aşı olmayanların ağır geçirdiğini ifade eden Mercan, son zamanlarda vatandaşlar arasında bu farkın anlaşıldığını ve aşı olmama konusunda direncin kırılmaya başladığına dikkat çekti.
Her hangi bir sıkıntı olmadan okullarımızın bu bilinçle açılacağını ve bu bilinçle devan edeceğini kaydeden Mercan, öğrenciler arasında nasıl bir çalışma yapıldı sorusuna da; “Hijyen malzemelerimiz bize ulaştı. Maskelerimiz ulaştı. Okul idarecilerimiz bunları bizden temin ettiler.  Pazartesi okula başladığımızda, her öğrencimizin mutlaka, maskesinin onlara,  hediye edileceğini bilmelerini isteriz. Bütün okullarımızda, özellikle maske ve hijyen malzemesi noktasında hiçbir eksiğimizin olmadığını belirtebilirim.” Dedi. İsteyen velilerin 18 yaş altına aşı yaptırabildiklerini kaydeden İlçe Milli Eğitim Müdürü İlyas Mercan, bu konuda elimizde tam bir veri yok ama Sağlık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığımızın bu konuda tam bir çalışmalarının olduğunu vurguladı.  Yüz yüze eğitime hasarsız ve eksiksiz bir şekilde başlamak ve devam ettirmek istediklerini belirten Mercan İlçe Sağlık Müdürlüğü ile de koordineli bir çalışma içerisinde olduklarını vurguladı.  Kendi sağlığı ile ilgili bir sıkıntının yaşanmadığını belirten Mercan, “2021-2022 eğitim öğretim yılı, İlçemize, ilimize ve ülkemize hayırlı uğurlu olsun.” Dedi.