TANITIM
Giriş Tarihi : 28-12-2021 12:34   Güncelleme : 28-12-2021 12:34

Menopoz Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey Burada

Hayatın doğal bir süreci olan menopoz, birçok kadın için hastalık ya da kötü bir durum olarak kabul edilir. Gerçekte ise bu süreç kadının menstrüasyon olmaktan çıkmasıdır.

Menopoz Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey Burada

Amerika’da menopoz için ortalama olarak belirlenmiş yaş 51’dir. Ancak bu yaş ortalaması farklı etkenlere bağlı olarak değişim gösterebilmektedir.   Düşünülenin aksine menopoz asla bir sağlık sorunu olarak değerlendirilmemelidir. Yalnızca bu süreçte hormonal olarak meydana gelen değişiklikler ve diğer faktörler çeşitli rahatsızlıkların ortaya çıkmasına sebep olabilmektedir. Menopoz nedir sorusuna alınacak doğru cevaplar, bu sürecin daha rahat geçirilmesini sağlayacaktır.

Menopoz Belirtilerini Doğru İnceleyin

Konu menopoz olduğu zaman birçok kadının ilk olarak aklına gelen şey sıcak basmasıdır. Bununla beraber gece terlemesi,  vajinal kuruluk gibi fiziksel belirtilerin yanı sıra kimi kadınlarda cinsel dürtülerde azalma, ruh halinde değişikliklere ve kaygı durumunun artması belirtilerini de gösterebilmektedir.

Ortaya çıkabilen bu belirtiler menstrüasyon bitmeden ortaya çıkabildiği gibi birkaç yıllık süreçte de kendini gösterebilir. Her bir kadının menopozu yaşama süreci birbirinden farklı olacaktır. Bundan dolayı menopoz bitkisel tedavi seçeneklerini değerlendirmeden önce vücuttaki değişimler göz önünde bulundurulmalıdır.

Menopoz belirtileri denildiği zaman ortaya çıkacak olan önemli belirtilerden bir diğeri de adet döngüsündeki düzensizliktir. Kimi kadınlar aylarca adet görmezken kimileri ise 2 -3 haftada bir adet görebileceklerdir. Menopoz teşhisinin koyulması içinse kadının 1 sene boyunca adet dönemine sahip olmaması ile doğrulanabilmektedir.

Kadınlar menopoz dönemi öncesindeki 3 ila 5 yıllık dönemde perimenopoz dönemine girmiş olacaktır. Bu dönemde östrojen seviyesinde önemli oranda azalma olacağı için gebelik şansının azalması anlamına gelecektir.

 

Menopoz için Bitkisel Tedavi Yöntemleri Kadınlara Neler Vaat Eder?

Her kadının menopoz nedir sorusuna verecekleri cevap farklı olacaktır. Çünkü onlarda ortaya çıkacak belirtiler de farklılıklar gösterecektir. Menopoz bitkisel tedavi alternatiflerinde de temel amaç bu dönemde ortaya çıkabilecek olumsuz durumların hafifletilmesidir. Probiyotix üzerinden yapılacak incelemelerde de görülebileceği üzere farklı bitkisel ürünlerin kullanımı sürecin daha sorunsuz geçirilmesi sağlanabilecektir.

 

Maca turpu olarak bilinen bu bitkiden elde edilen ekstre, menopoz döneminde ortaya çıkabilecek depresyon, duygu durum bozukluğu, anksiyete gibi sorunların önüne geçilmesini hedeflemektedir. Aynı zamanda bu ekstrenin doğal yolla hormon dengeleyici özelliği bulunmaktadır.

Kadınların menopoz bitkisel tedavi seçenekleri arasında değerlendirebileceği diğer bir ürün ise soya izoflavonlarıdır. Östrojene benzer bir yapıya sahip olmasından dolayı, menopoz döneminde ortaya çıkabilecek olan östrojen açığının düzeltilmesi adına kullanılabilmektedir. Bu ürün aynı zamanda menopozun ana belirtileri arasında yer almakta olan sıcak basmalarının da önemli şekilde azalmasını sağlar.

 

Sarı kantaron, hali hazırda farklı rahatsızlıkların tedavileri için de sıklıkla kullanılmaktadır. Bu bitkinin en büyük özelliği, doğal antidepresan olmasıdır. Bununla beraber yanık tedavisinde ve uyku sorunlarının giderilmesinde de etkili sonuçları beraberinde getirmektedir.

Bitki ile alakalı yapılmış olan çalışmalar ile de görülebileceği üzere menopoz ile ortaya çıkan gece terlemesi, sıcak basması ve uyku sorunları belirtilerinin azaltılmasında yardımcı olmaktadır. Kırmızı yonca da yine ülkemizde sıklıkla görülen bir bitkidir. Son dönemlerde yapılan araştırmalar ile de görülebileceği üzere kırmızı yoncadan hazırlanmış olan ekstratlar, menopoz döneminde kadınların karşı karşıya oldukları sıcak basması durumuna karşı oldukça başarılı etkileri bulunmaktadır.

 

Probiyotix tarafından verilmekte olan bu bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Doğru şekilde tanının koyulması ve menopoz bitkisel tedavi alternatiflerinin değerlendirilmesi adına mutlaka doktor ile iletişime geçilmelidir. Böylece kullanılacak bitkisel ürünler ile alakalı en doğru kullanım bilgileri elde edilmiş olacaktır. https://www.probiyotix.com/menopoz-ve-bitkisel-tedavi/