EKONOMİ
Giriş Tarihi : 16-05-2019 18:35   Güncelleme : 16-05-2019 18:52

Mayıs ayı konut fiyatları ile ilgili genel bilgiyi haberimizden alın.

Emlak fiyatları ile ilgili araştırmaları ve bir daire satın almaya veya kiralamaya karar verdiğimizde artık ilk başvurduğumuz mecra internet olmuştur. Hele ki son yıllarda internete erişimin ciddi ölçüde geliştiği günümüzde bir daire kiralamak veya satın almak için emlak ilanı arama noktasında ilk baktığımız kaynak internet olmaktadır.

Mayıs ayı konut fiyatları ile ilgili genel bilgiyi haberimizden alın.

Emlak fiyatları ile ilgili araştırmaları ve bir daire satın almaya veya kiralamaya karar verdiğimizde artık ilk başvurduğumuz mecra internet olmuştur. Hele ki son yıllarda internete erişimin ciddi ölçüde geliştiği günümüzde bir daire kiralamak veya satın almak için emlak ilanı arama noktasında ilk baktığımız kaynak internet olmaktadır.
Ancak internette yer alan ilanları aramada alternatifin çok fazla olması ev arayan kişilerin aradıkları doğru emlak ilanını bulmaları noktasında kafalarının karışmasına sebebiyet vermektedir. Bu noktada satılık ve kiralık emlak ilanı yayınlayan emlak sitelerinin sayısının oldukça fazla olması da bir handikap olarak karşımıza çıkmaktadır.
Nasıl ki internette aradığımız şeyi bulmak için bugünlerde arama motorlarını kullanıyorsak; emlak alanında da sadece emlak ilanlarına özel bir arama motoru olması, dilediğimiz ilanı kolay bir şekilde bulmak için bizlere fayda sağlayacaktır. İşte bu noktada; Flatfy isimli internet sitesi yardımımıza koşuyor.
Flatfy, gayrimenkul ilanlarını arama ve bulma noktasında tıpkı Google gibi çalışan bir emlak ilanı arama motorudur. Flatfy ile dilediğimiz emlak ilanını bulmak çok kolaydır.
Flatfy’ın bünyesinde 1189 farklı emlak ilan sitesinin ilanları yer almaktadır. Bu ilanlar içerisinden dilediğiniz ilanı bulmanız için site tasarımı tamamıyla kullanıcı odaklı bir şekilde yapılmıştır.
Flatfy sitesi, son yılların en kullanışlı ve yapay zeka uygulamalarına en elverişli yazılım dili olan Python ile kodlanmıştır. Sitenin bu yazılım dili ile kodlanmış olması siteyi kullanan kişilere büyük kolaylık sağlamaktadır. Bu kolaylıklardan biri, siteyi kullanan kişilerin karşısına aynı ilanın 2 kere çıkmasını engelliyor olmasıdır.
Flatfy’ınPython ile kodlanmasının sağladığı kolaylıklardan bir diğeri ise sitenin Türkçe metin karakterlerini algılayabilen bir yapıya sahip olmasıdır. Örneğin sitede “ kiralık daire Aksaray 3+1” şeklinde bir daire araması yaparsanız bu metin kalıbını sitenin veri tabanı algılayacak ve veri tabanında bu aramaya uygun sonuçları kullanıcıları ile paylaşacaktır.
Flatfy tarafından kullanıcılarına sunulan hizmetlerden bir diğeri ise haberimizin de konusunu oluşturan istatistiki bilgilere ilişkin aylık raporlardır. Bu raporlar farklı şehirler için ayrı ayrı düzenlenmektedir. Biz size şimdi güzel şehrimiz Mersin’in raporlarını sunacak olsak da İstanbul ve ilçelerinin örneğin veya Bağcılar için raporlar hazırlanmaktadır.
Flatfy sitesinin veri tabanında yer alan 1189 internet sitesinin tamamında yer alan emlak ilanlarını, ilanın verildiği yerler bazında ayarlanan raporlarla birlikte sunulan aylık ortalama satış fiyatlarına ilişkin değerlendirmeler yayınlanmaktadır. Bu değerlendirmelerin mayıs ayı için olanı geçtiğimiz günlerde yayınlandı. Şimdi hep birlikte Flatfy tarafından yayınlanan mayıs ayı satılık ve kiralık daireler ortalama satış fiyatları raporlarına göz atalım.
 


Flatfy tarafından yayınlanan raporların ilki Mersin ilimizin ilçelerindeki satılık daire fiyatlarına ilişkin yukarıda yer alan rapordur. Raporda; Mersin’imizin 7 ilçesine ilişkin fiyatlar ve sağlıklı bir karşılaştırma yapabilmek amacıyla Ege Bölgesi’nin en büyük şehri olan İzmir’e dair fiyatlar ortaya konulmuştur. Raporda 1+1’den 4+1’e kadar 4 farklı daire tipine ilişkin ortalama satılık daire fiyatları, kullanıcıların dikkatine sunulmaktadır.
Rapora göz attığımızda; 1+1 dairelerde en ucuz ilçenin Mut, en pahalı ilçenin ise Çamlıyayla olduğunu görüyoruz. Aslına bakılırsa bu iki ilçemiz de Mersin’in çok turistik mahiyetleri olmayan ilçeleridir. Ancak Çamlıyayla, Mut ilçemize göre daha küçük bir ilçemizdir. Haliyle bu bölgelerde 1+1 dairelerin çok fazla olduğu söylenemez. Hal böyle olunca hem dairelerin az olması hem de bu dairelere olan talebin az olması sebebiyle 1+1 daire fiyatlarının ortalamasının daha yüksek olması normal bir durumdur. Nitekim 1+1 daire fiyatlarının en yüksek olduğu ilçemiz olan Çamlıyayla’daki fiyatlar, İzmir’den dahi yüksek bir seviyede ortaya çıkmıştır.
2+1 satılık dairelerin ortalama fiyatlarına baktığımızda ise Mersin ilçeleri içerisinde en yüksek fiyata sahip olan ilçenin Gülnar olduğunu görüyoruz. Gülnar ilçesi, tıpkı Çamlıyayla gibi küçük bir ilçemizdir. Aslına bakılırsa Gülnar’da 2+1 ortalama satılık daire fiyatlarının bu ölçüde yüksek olması beklenmedik bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır. 2+1 ortalama satılık daire fiyatlarında en ucuz ilçemiz ise Anamur olmuştur. En yüksek ortalama fiyatlara sahip olan Gülnar’ın ortalama satılık daire fiyatı ise İzmir’den neredeyse 100.000 TL daha yüksektir. Bu da dikkat çekici bir sonuç olarak karşımıza çıkmıştır.
3+1 ortalama satılık daire fiyatlarına baktığımızda ise en yüksek fiyatın Mut ilçemizde olduğunu görüyoruz. Nispeten büyük bir ilçemiz olan Mut ilçesi her ne kadar en yüksek fiyatlara sahip olan ilçe olsa da; 3+1 ortalama satılık daire fiyatları Mersin’in tümünde çok yüksek değildir. Nitekim tüm tabloya bakıldığında karşımıza çıkan durum, 1+1 ve 2+1 dairelerden farklı olarak 3+1 dairelerde en yüksek fiyatın İzmir’de olduğudur. 3+1 ortalama satılık daire fiyatlarının en düşük olduğu ilçemiz ise Gülnar olmuştur. Gülnar’ı Tarsus takip etmiştir.
4+1 dairelere baktığımızda ise en yüksek fiyata sahip olan ilçemizin Gülnar olduğunu görüyoruz. Ancak burada da benzer şekilde İzmir’in raporun tümündeki şehirlere kıyasla en yüksek fiyata sahip olan bölge olduğunu görüyoruz. Raporun tümüne baktığımızda İzmir’in 3+1 ve 4+1 ortalama satılık daire fiyatlarında raporda yer alan şehirler içerisinde en yüksek fiyatlara sahip olan şehir olduğunu görmekteyiz. 4+1 ortalama satılık daire fiyatlarında en düşük fiyata sahip olan ilçemiz ise Silifke olmuştur.


İlçelerimizin ve karşılaştırma amacıyla tabloya konulan Ege Bölgesi’nin en büyük şehri olan İzmir’in mayıs 2019’daki ortalama kiralık daire fiyatlarının gösterildiği yukarıda yer alan rapor ise Flatfy tarafından hazırlanan ikinci rapordur.
1+1 dairelerin kiralık fiyatlarına bakıldığında en yüksek fiyata sahip olan ilçemizin 1.000 TL ile Tarsus olduğunu görüyoruz. Tarsus’un 1+1 ortalama kiralık daire fiyatı ile İzmir’in fiyatı birbirine eşittir. En düşük fiyata bakıldığında ise 65 TL gibi ilginç bir fiyatı Akdeniz’de görüyoruz. Burada bir yazım hatasından dolayı bu sayının görüldüğü açıktır. Akdeniz’in 1+1 ortalama kiralık daire fiyatını 650 TL olarak düzeltiyoruz ve bu şartlarda en ucuz 1+1 kiralık daire fiyatına sahip olan ilçemizin Mut olduğunu görüyoruz.
2+1 ortalama kiralık daire fiyatlarına baktığımızda ise en yüksek ortalama kiralık daire fiyatının Tarsus’ta olduğunu görüyoruz. 2+1 dairelerde en düşük ortalama kiralık daire fiyatına sahip olan ilçemizin ise Silifke olduğunu görüyoruz. En yüksek ortalama fiyata sahip olan ilçemiz olan Tarsus’un kiralık daire fiyatının İzmir’den oldukça yüksek olduğunu görebiliriz.
3+1 ortalama kiralık daire fiyatlarında ilginç bir durum karşımıza çıkmaktadır. Mayıs ayı içerisinde Mut’ta çok fazla alternatif olmaması nedeniyle muhtemelen oldukça lüks bir müstakil dairenin kirası ile Mut’ta mayıs ayı 3+1 ortalama kiralık daire fiyatlarının artması sonucunu doğurmuştur. 3+1 için en ucuz fiyatlara sahip olan ilçemiz ise Silifke olmuştur.
4+1 ortalama kiralık daire fiyatlarına baktığımızda ise en yüksek fiyata sahip olan ilçemizin Akdeniz olduğunu görüyoruz. Genel olarak 4+1 ortalama kiralık daire fiyatlarının ilçeler bazında birbirine yakın olduğunu görebiliyoruz. En ucuz 4+1 ortalama kiralık daire fiyatına sahip olan ilçemiz ise Silifke olmuştur. 4+1 ortalama kiralık daire fiyatlarında genel olarak birbirine yakın fiyatlara sahip olan ilçelerimizin tamamının fiyatları İzmir’den düşüktür. 4+1 ortalama kiralık daire fiyatlarında rapordaki en yüksek fiyata sahip olan yer İzmir olmuştur.