SAĞLIK
Giriş Tarihi : 30-03-2020 11:38   Güncelleme : 30-03-2020 13:29

Marketlere Metrekare Uygulaması

Mithat Ünal-Anamur da iç ölçümü 50 metrekareyi geçen marketlere kontrollü müşteri alınması konusunda uyarı afişi asıldı. Dünyayı kasıp kavuran korona virüsünün yayılmasını önlemek amacıyla yapılan uygulamada, Kaymakam İsmail  Gültekin, Belediye Başkanı Hidayet Kılınç ve ANTSO Başkanı Ferudun Torunoğlu tarafından afişlerin üzerine marketin yüz ölçümüne göre aynı anda içeriye alacağı müşteri sayısı yazıldı.

Marketlere Metrekare Uygulaması


Mithat Ünal-Anamur da iç ölçümü 50 metrekareyi geçen marketlere kontrollü müşteri alınması konusunda uyarı afişi asıldı. Dünyayı kasıp kavuran korona virüsünün yayılmasını önlemek amacıyla yapılan uygulamaya Anamur Kaymakamı İsmail Gültekin, Belediye Başkanı Hidayet Kılınç, Anamur ticaret Odası Başkanı Ferudun Torunoğlu  ve Emniyet Müdürü Ertuğrul Ekici katıldı.  200 metreye kadar  olan yerlerde içeriye aynı anda 10 kişi girebileceği uyarısı bulunan ve  Anamur Ticaret ve Sanayi Odası tarafından yaptırılan afişler  önce marketlerin camlarına asıldı, sonrada Kaymakam İsmail  Gültekin, Belediye Başkanı Hidayet Kılınç ve ANTSO Başkanı Ferudun Torunoğlu, marketin yüzölçümüne göre aynı anda içeriye alacağı müşteri sayısı afişin üzerine el ile yazıldılar.  
Kaymakam Gültekin,  vatandaşın uyması gereken kurallara uymalarını ve özellikle bu kritik dönemde evde kalmalarını istedi. Çok acil bir ihtiyacı olmadığı sürece, mutlak surette vatandaşımızın evde kalması  konusunda uyaran Kaymakam Gültekin, bu uygulamada bir sınırlamanın olmadığını kaydetti. Gültekin “ İçerinin büyüklüğüne göre, belirlenmiş bir müşteri sayısı var, 550 metrekare büyüklüğündeki bu işyerimiz sadece 10 kişiye hizmet verebilir.” Dedi. Hükümetin talimatları dahilinde Anamurdaki uygulamalara devam ettiklerini kaydeden Belediye Başkanı Belediye Başkanı Hidayet Kılınç, “Alışverişimizi yaptıktan sonra Anamur halkı, Mersin halkı, Türkiye halkı  evde kalalım ve bu belayı atlatalım.”diyerek çağırıda bulundu.  Müşteri sınırlaması getiren afişleri astıklarını kaydeden   Anamur Ticaret  ve Sanayi Odası Başkanı Ferudun Torunoğlu, Torunoğlu; “Halkımızın da  iş yerleri kadar buna duyarlı olacağı düşüncesindeyiz. Bu saatten sonra herkesin sağlıklı bir yaşamla  iç içe olmasını, hastalığın bu güne kadar Anamurdan uzak durduğunu bundan sonrada hiç gelmemesi ana dileğimiz.” Dedi.  Torunoğlu, sağlıklı yaşam için Anamur muzu ve  çileği yenilmesini tavsiye etti. Uygulamanın memnuniyet verici olduğunu söyleyen market işletmecileri, vatandaşın da bu uyarıları dikkate aldıklarını belirttiler.