GÜNCEL
Giriş Tarihi : 23-06-2022 09:39

Marka itibarı kişisel verileri korumakla başlıyor

Siberasist Genel Müdürü Serap Günal, markaların müşteri sadakati ve güvene dayalı itibarlarını korumak için şirketlerin kişisel verileri korumanın 3 yoluna dikkat çekiyor.

Marka itibarı kişisel verileri korumakla başlıyor

Kullanıcıların Cambridge Analytica skandalı sonrası kişisel verilerinin korunmasına gösterdiği önem, marka tercihlerini de etkilemeye başladı. Morning Consult’un 2022 Güven Araştırması’na göre kullanıcıların %94,1’lik çoğunluğu, kişisel verilerinin izinsiz paylaşılması durumunda markayı kullanmayı bırakacağını belirtiyor. Siberasist Genel Müdürü Serap Günal, kullanıcı ve marka arasındaki güven ilişkisinin veri güvenliğiyle sağlandığını belirtiyor.

Bilinçli kullanıcılar bilinçli markaları tercih ediyor

Veri sızıntılarının ve yasa dışı kullanımların artması birçok kullanıcının kişisel verilerinin korunması özelinde endişelenmesine neden oluyor. 2022 Güven Araştırması’nda kullanıcıların %73’ü kişisel verilerini kapsayan gizlilik politikasının marka çıkarı için ihlal edileceğini düşünüyor. Gizlilik politikası güncel, şeffaf olan ve siber suçluların saldırılarına karşı güvenlik önlemleri alan markaların kullanıcılar tarafından ilgi gördüğüne dikkat çeken Serap Günal’a göre markalar, verinin büyüklüğüne ya da çalışılan kişilerin önemine bakmaksızın kişisel verileri koruma konusunda düzenli çaba göstererek kullanıcı güvenini kazanabiliyor. Bu konuda her etkileşimin önemli olduğunu hatırlatan Günal, kişisel verilerin korunması ve marka itibarının zedelenmemesi için 3 önemli öneriyi sıralıyor.

"Gizlilik politikanızda şeffaf olun. Güvenilir bir marka olduğunu aktarabilmek ve bu güven itibarını da müşterilere hissettirebilmek için en uygulanabilir yol, kişisel verileri korurken şeffaflığa önem vermek.

KVKK uygulamasında profesyonel destek alın. Yasal sınırlarla belirlenmiş kişisel verilerin güvenliğinin nasıl uygulanacağını bilmek yeterli olmayabilir. İşin profesyonellerinden konuyla ilgili destek almak markalara karşılaşacakları sorunlar mücadelede ve kişisel verileri hem idari hem de teknik boyutlar çerçevesinde korumak konusunda ciddi destek sağlayacaktır.

Kullanıcıları düzenli olarak bilgilendirin. Gizlilik politikalarının değişmesi ve kullanıcıların bilgilendirilmemesi, kullanıcı güvenini kırarken marka itibarını zedeliyor. Kullanıcılarla gizlilik politikaları konusunda düzenli olarak iletişimde kalmak güven sağlama konusunda katkı sağlayacaktır."

Hibya Haber Ajansı

AdminAdmin