GÜNCEL
Giriş Tarihi : 17-09-2022 13:01

Mamak Kentsel Dönüşüm Projesi çalışmaları devam ediyor

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin (ABB) PORTAŞ ile yaptığı Mamak Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi protokolü kapsamında, ilk etapta 5’inci ve 7’nci etaplarda bulunan 782 konut ve ticari alanın yapımına başlanıldı.

Mamak Kentsel Dönüşüm Projesi çalışmaları devam ediyor

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin (ABB) PORTAŞ ile yaptığı Mamak Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi protokolü kapsamında, ilk etapta 5’inci ve 7’nci etaplarda bulunan 782 konut ve ticari alanın yapımına başlanıldı.

ABB, Mamak Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi kapsamında modern konutlar inşa etmek amacıyla yürüttüğü 782 konut ve ticari alanların tamamlanması için çalışmalarını sürdürüyor.

Çalışmalar kapsamında bölgede bulunan gecekondulardan 12 bin 500’ü yıkılırken, yıkılan gecekonduların güvenlik ve çevre sağlığını tehdit eden hafriyatları da temizleniyor.

Beşinci ve yedinci etaplarda çalışmalar hızlandı

PORTAŞ ile yapılan protokolün ardından, Mamak Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi’nin beşinci ve yedinci etaplarında çalışmalar hız kazandı. 150 bin metrekare inşaat alanına sahip 12 konut bloğu ve 1 ticari bloktan oluşan inşaatta, tünel kalıp ve yapım çalışmaları ABB tarafından sürdürülüyor.

“Mağduriyet içindeki Mamak halkı en kısa sürede konutlarına kavuşacak”

Mamak Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi kapsamında devam eden çalışmalar hakkında bilgi veren PORTAŞ İnşaat Yapım Kontrol ve Kabul Şube Müdürü Namık Doğan Albayrak, “Ankara Büyükşehir Belediyesi Mamak halkına verdiği sözleri tutabilmek için iştirak firması PORTAŞ ile protokol imzalamış ve 782 konut ile ticari alanların yapımına başlamıştır.” dedi.

ABB ve PORTAŞ’ın kendi öz kaynaklarıyla proje çalışmalarına devam ettiğini kaydeden Albayrak, “5’inci ve 7’nci etaplar kapsamında, 3 parselde 150 bin metrekare inşaat alanına sahip olarak 12 tane konut bloğundan, bir tane ticaret bloktan oluşan şantiyesine başlamıştır. Geri kalan konutların yapımına da en kısa sürede başlanacaktır. Mağduriyet içindeki Mamak halkı yeni konutlarına en kısa sürede kavuşturulacaktır.” ifadesini kullandı.

Bölge gecekondulardan da arındırılıyor

ABB Kent Estetiği Daire Başkanı Ahmet Turan Söylemez,  projenin Boğaziçi etabında nisan ayı itibarıyla çalışmalara başladıklarını ifade ederek, “Bu bölge, yaklaşık 15 bin gecekondunun dönüştürüldüğü projenin bir kısmını oluşturuyor. Ekiplerimiz günlük olarak aşağı yukarı 500 ton hafriyat atığı çıkartıyor. Yıkılan gecekonduların artıklarını temizleyerek hem buranın bir çöküntü alanı görüntüsünü kaldırmak hem de aşağıdaki Doğukent Bulvarı yönünde oluşan kötü görüntüyü yok etmek amacındayız.” diye konuştu.

Hibya Haber Ajansı

Mithat ÜNALMithat ÜNAL

Mithat ÜNAL Gazete Sahbi