GÜNCEL
Giriş Tarihi : 30-08-2021 11:55   Güncelleme : 30-08-2021 19:15

Malazgirt’ten 30 Ağustos’a Zafer Coşkusu Anamur da Böyle Kutlandı

Mithat Ünal-Mersin’in Anamur İlçesi’nde 30 Ağustos Zafer’inin 99. Yıldönümü nedeni ile düzenlenen törende Malazgirt Zaferinin 950. Yıldönümünden günümüze vatan vurgusu yapıldı. Törene  Mersin Vali Yardımcısı Ahmet Çırakoğlu,  Garnizon Komutanı Albay Taner Tükel, Belediye Başkanı Hidayet Kılınç, Cumhuriyet Başsavcısı Meriç Mete, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, gaziler ve vatandaşlar katıldı.

Malazgirt’ten 30 Ağustos’a Zafer Coşkusu Anamur da Böyle Kutlandı

Mithat Ünal-Mersin’in Anamur İlçesi’nde 30 Ağustos Zafer’inin 99. Yıldönümü nedeni ile düzenlenen törende Malazgirt Zaferinin 950. Yıldönümünden günümüze vatan vurgusu yapıldı. Törene  Mersin Vali Yardımcısı Ahmet Çırakoğlu,  Garnizon Komutanı Albay Taner Tükel, Belediye Başkanı Hidayet Kılınç, Cumhuriyet Başsavcısı Meriç Mete, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, gaziler ve vatandaşlar katıldı. Yeni Cumhuriyet Meydanında düzenlenen program, çelenklerin sunulması, saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 30 Ağustos Zafer Bayramı ile ilgili mesajının okunmasının ardından günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Binbaşı Selahattin Onur yaptı.  1071 Malazgirt Meydan Muharebesinin zaferle sonuçlanması ile Türk milletine vatan yapılan bu toprakların, Mustafa Kemal Atatürk’ün komutasındaki Şanlı Türk Ordusu’nun  30 Ağustos 1922 Büyük taarruz zaferi ile taçlandırılarak ebediyete kadar Türk’ün vatanı olarak kalacağını söyledi. “Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğindeki kahraman Türk Ordusu’nun kararı ve sarsılmaz azmi, kararlılığı ve yüksek irade gücü ile kazanılan 30 Ağustos Zaferinin 99. Yıldönümünü kutlamanın onuru ve heyecanı içerisindeyiz.”  İfadesine yer veren  Binbaşı Selahattin Onur; “Şanlı tarihi boyunca, özgürce yaşamış Türk Ulusu’na, Birinci Dünya Savaşı sonunda, Mondros Mütarekesi dayatılmış, Sevr Antlaşması ile Türk Milleti’nin tarih sahnesinden silinmesi hedeflenmiştir.” Dedi. Bin yıllık vatan topraklarının dört bir tarafının düşman işgal edilmesine, karşı Mustafa Kemal Atatürk’ün, 13 Kasım 1918’de İstanbul Boğazına demirleyen düşman zırhlılarına bakarak, ‘Geldikleri gibi giderler.’ Veciz sözü ile Türk Milletine pranga vurulamayacağın dünya’ya ilan ettiğini söyledi. Binbaşı Selahattin Onur; “Hain emelleri uğruna, dün Çanakkale de,  Koca tepede, Kıbrıs’ta, 15 Temmuzda, bu milletin iman dolu göğsüne çarpanlar, kudretini, damarlarındaki asil kandan alan Türk ulusundan, bugün, yarın ve gelecekte de aynı şekilde de karşılık görecektir.” Dedi.  Onur Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere şehitlerimiz ve ebediyete intikal eden gazilerimizin ruhları şad olsun.” Diyerek sözlerini bitirdi.
Tören, Cumhuriyet Anadolu Lisesi öğrencisi Suna Aleyna Narcı ve Gümüş Yeter Kar’ın okudukları 30 Ağustos şiirleri ile sona erdi.  Törenin ardından görüşlerini aldığımız Mersin Vali Yardımcısı Ahmet Çırakoğlu; “Asla bölemediler,  yıkamadılar, asla yıkamayacaklarda. Çok denemeler oldu, Büyük Atatürk’ün önderliğinde, onun izinde yürümeye devam ettiğimiz sürece, hiç bir kuvvet bizi bölemez.” Dedi.