SAĞLIK
Giriş Tarihi : 10-07-2021 20:57   Güncelleme : 10-07-2021 21:02

LÖSEMİLİ ÇOCUKLAR VE AİLELERİNİN TATİL MUTLULUĞU

Muğla’nın Bodrum ilçesinde iş insanı Memduh Haciibrahimoğlu’nun 4 yıl önce Lösemili Çocuklar Vakfı’na (LÖSEV) bağışladığı otel LÖSEV Bodrum Çocuk Tatil Köyü oldu..

LÖSEMİLİ ÇOCUKLAR VE AİLELERİNİN TATİL MUTLULUĞU

MELİS ANTER

Muğla’nın Bodrum ilçesinde iş insanı Memduh Haciibrahimoğlu’nun 4 yıl önce Lösemili Çocuklar Vakfı’na (LÖSEV) bağışladığı otel LÖSEV Bodrum Çocuk Tatil Köyü oldu.

Uzun yıllar Almanya’da yaşadıktan sonra yaklaşık sekiz yıl önce Muğla’nın Bodrum ilçesine bağlı Turgutreis Mahallesi’nde Rahat Butik Otel’i yaparak turizm sektöründe hizmet veren iş insanı Memduh Hacıibrahimoğlu, oteli; eşi Elizabeth Hacıibrahimoğlu ile birlikte işletirken pankreas kanseri oldu.

Bir yandan hastalık ile mücadele eden Hacıibrahimoğlu, bir yandan da LÖSEV ile iletişime geçti.

LÖSEV Başkanı Dr. Üstün Ezer yaptığı yazılı açıklamada şu bilgileri verdi:

“Memduh Bey’in rahatsızlığının pankreas kanseri olması LÖSEV Vakfı tarafından öğrenilince de tedavisi LÖSANTE Hastanesi Yetişkin Onkoloji bölümünde başlamış, bu süreçte Ankara LÖSEV köyümüzde eşi ile birlikte yaşayabilecekleri, dayalı döşeli bir evde kalmış ve kısa sürede sağlığına kavuşmuştur.

Sayılı günleri kaldı denilen Memduh Bey, pankreas kanserinden sonra prostat kanserini de atlatarak iyileşmiş ve bu süreçte LÖSEV’i tanıdıkça vasiyet olarak ölümünden sonra bırakmayı düşündüğü otelin tapusunu vakfa devretmiştir.

Eski butik otel tadilat edilmiş ve 75 lösemili ve kanserli çocuğumuzun kalabileceği bir çocuk köyü haline çevrilmiştir. 4 yıldır bu tatil köyünde mart ile kasım ayları arasında 3-18 yaş arası çocuklarımız ve yetişkin kanser hastalarımız tamamen ücretsiz, dönüşümlü olarak tatil yapmakta, deniz havası alıp yüzmekte, gruplara özel organize edilen etkinliklerle dertlerini denize atıp, motive olmaktadırlar.”

BODRUM’DAKİ TATİL KÖYÜNDE ÇOK MUTLULAR

Denize sıfır, beş yıldızlı otel konforundaki tatil köyünde LÖSEV Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ayşegül Çiftçi ve Sosyal Hizmetler Yönetmeni Büşra Güngör öncülüğünde 26 çocuk ve 18 anne ile birlikte tatillerini sürdüren çocukların 10’ar günlük devreler halinde tatil yaptıkları belirtildi.

Türkiye’nin farklı illerinden gelen çocuklar kampta sadece tatil değil Atatürk ilke ve inkılapları, Cumhuriyet, beslenme, insan hakları ve sağlıklı yaşam konularında eğitim alıyorlar. Her güne sporla başlayan ve ilerleyen saatlerde resim, seramik ve el sanatları atölye çalışmalarına katılan çocuklardan yaklaşık 300’ünün bu yılki kamp döneminden yararlanacağı belirtildi.

"KANSERİ YENDİLER LÖSEV’İN AFİŞ YÜZÜ OLDULAR"

LÖSEV 2021 Kurban Bayramı kampanyasına geçtiğimiz günlerde “Her Kurban Lösemili Çocuklara Can” sloganını 3 Lösemili Çocuğun birbirlerine sarılmalarını gösteren fotoğrafıyla birlikte duyuruldu, afişler tüm Türkiye’ye dağıtıldı. Lösemili arkadaşları için LÖSEV’in afiş yüzü olan 6 yaşındaki Asya Kocakaplan ve 5 yaşındaki Rüzgar Çetinkaya    da anneleri ile birlikte Bodrum’daki kampa katıldı.

"BODRUM KAMPI ÇOCUKLARIMIZA VE BİZE İLAÇ GİBİ GELDİ"

Rüzgar’ın Annesi Merve Çetinkaya, ANKA Haber Ajansı'na şunları söyledi:

“Oğlumun lösemi tanısı iki sene önce kondu ve tedaviye başlandı. İki senedir LÖSANTE Çocuk ve Yetişkin Hastanesi’nde tedavi görüyor. Şu anda idame tedavisini bitiriyor. İyileşmiş çocuk olarak buraya tatile getirdik. İşin neticesinde bizim böyle bir tatil yapma imkanımız yoktu. Bağışçılarımıza çok teşekkür ederiz. Onların sayesinde burada tatil yapabiliyoruz. Diğer bağışçılarımızdan da aynı desteği bekliyoruz.”

Asya’nın annesi Özlem Kocakaplan ise şöyle konuştu:

“Asya’ma 2 sene önce tanı kondu ve zorlu bir tedavi sürecinin ardından burada tatil yapabiliyoruz. Burası ilaç gibi geldi. Çok güzel bir yer. Biz bu hastalık dolayısıyla dışarıya çıkamayan bir aileydik. Pandemi de geldikten sonra hiç çıkamadık. Buraya gelerek bir nefes, bir oksijen aldık. Çocuklar rahat rahat gezdi, dolaştı, oynadı. İlaç gibi geldi desem tam yerine oturmuş olabilir.”

“İYİLEŞMİŞ BİR LÖSEV ÇOCUĞUYUM VE BÜYÜYÜNCE DOKTOR OLMAK İSTİYORUM”

Kampta bol bol denize giren, resim yapan ve eğitim çalışmalarına katılan çocukların mutlulukları yüzlerinden okunuyordu. 6 yaşındaki Muhammet Yiğit Kars, şunları söyledi:

“Bildiğiniz gibi ben iyileşmiş LÖSEV çocuğuyum. Büyüyünce de doktor olmayı hayal ediyorum. Burada da LÖSEV’in bir posterini resmettim. Ama LÖSEV’in ‘ev’ kısmını boyayamadım. Ama olsun yine de LÖSEV’e armağan etmiş oluyorum ve LÖSEV’e armağan ettiğim için de çok mutluyum. Ben daha önce Bodrum’a gelmiştim ve bütün dalga seslerini duymuştum ama hiçbiri LÖSEV’in dalga sesinden güzel değil. Bir tanesi bile… LÖSEV’i çok seviyoruz” 

EZER, “LÖSEMİLİ ÇOCUKLAR EN GÜZEL TATİLİ HAKEDİYOR”

Vakıf başkanı Ezer açıklamasının sonunda, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Dile kolay, 3 sene boyunca çok ağır tedaviler almak, kemik iliği ve Radyoterapi (Işınla tedavi) olmak, saçları dökük, maske ile hastanede aylarca yatmak hiç de kolay değildir. Bizler maske takmaya 3 ay, evde oturmaya 15 gün dayanamadık. Onlar tam 4 sene boyunca yalnızca geceleri uyurken maskelerini çıkarıyorlar ve neredeyse 3 sene içerisinde yalnızca hastaneye giderlerken dışarı çıkabiliyorlar. Lösemili çocuklar LÖSEV’in Bodrum Turgutreis Çocuk Tatil Köyü’nde en güzel deniz tatilini yapıyorlar. Ama onlar iyileştikten sonra çok daha güzel bir yarımadada su kaydıraklarında kaymalı, açık büfelerde canları çektiği her şeyi yiyebilmeli, kuş tüyü yastıklarda yatabilmeli ve gönüllerince eğlenmelidirler. Onlar bugüne kadar içlerinde biriktirdikleri tüm dertleri, acıları ve sıkıntıları denize dökebilmelidirler. Biz büyükler onlardan özür dilemeli ve kendimizi affettirmeliyiz. Çünkü onları biz elimizle lösemi ve kanser yaptık. Yedikleri, içtikleri her şeyin içerisinde, soludukları havada, kullandıkları suda, cep telefonu ve bilgisayarındaki kanserojenleri onlara biz veriyoruz. Bu nedenle Lösemili ve kanserli tüm çocuklarımızı yalnız bırakmamalı, saraylarda yaşatmalı ve altın çeşmelerden sağlıklı temiz sular, açık büfelerden canlarının istediği her şeyi yiyebilecekleri bir yaşam sunmalıyız. Bizim sözümüz sözdür, bir gün olacaktır.”

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ:
* Lösev Otelinden Genel Görüntüler
* Çocukların Resim Yapmaları
* Rüzgar’ın Annesi Merve Çetinkaya
* Asya’nın Annesi Özlem Kocakaplan
* Lösemiyi Yenmiş Muhammet Yiğit Kars