TANITIM
Giriş Tarihi : 09-10-2021 11:57   Güncelleme : 09-10-2021 11:57

Lineer Rulman Nedir, Hangi Sektörlerde Kullanılır?

İmalat ve makine sektörünün neredeyse her alanında kullanılan lineer rulman bir tür makine parçasıdır.

Lineer Rulman Nedir, Hangi Sektörlerde Kullanılır?

İmalat ve makine sektörünün neredeyse her alanında kullanılan lineer rulman bir tür makine parçasıdır. Bu parça doğrusal düzlemde ileri geri hareket edebilmeyi sağlar. Rulman seçiminde dikkat edilmesi gereken nokta ise rulmanın kaldırabileceği yük oranıdır. Eğer olması gerekenden fazla yük bindirilirse olumsuz sonuçlara maruz kalınabilir.

Ayrıntılı incelediğimizde rulmanlarda top tutucu ve bir dış silindir vardır. İki yüzey arasındaki sürtünme kuvvetini en aza indiren rulmanlar makinelerin daha uzun ömürlü olmasını sağlar. Bu parçaların yaklaşık 300.000 çeşidinin olması sayesinde kullanım alanı da son derece geniştir. Böylece rulmanlar her ihtiyaca yanıt olmaktadır. Özellikle THK rulman tarafından üretilen parçalar hem kalitesi hem de uygun fiyatıyla çok sayıda firma tarafından talep edilir.

Lineer Rulman Kullanım Alanları

Yaygın olarak tercih edilen lineer rulman kullanım alanları arasında gıda paketleme makinesi, savunma sanayi, delme makineleri, hassas makineler, çekme ölçme makineleri, tıbbi aletler, otomatik üretim hattı, tarım sanayisi ve robotik makineler yer alır. Bu alanlara özel rulman tercih edilmesi performansın daha yüksek olmasını sağlar.

En çok kullanılan rulman çeşitleri arasında standart uzun tip, taşıyıcı lineer rulmanlar, özel ölçülü ve yarıklı, uzun tip dört delikli, iki delikli, dikey yatay mil tutucu, indüksiyonlu ve kromlu gibi türler vardır. Bunlar arasından seçim yapılırken kullanım alanları dikkate alınır.

Lineer Rulman Özellikleri Nelerdir?

Lineer rulman ölçüleri doğru şekilde seçildiğinde daha fazla verim alınır. Bunun için kullanım öncesinde yağlama işlemi yapılması gerekir. Böylece dönen elemanların aşınması azalacak ve ömrü daha da uzayacaktır. Rulmanların kullanımında şaftın yeteri miktarda sertleşmesi gerekir. Bu sayede izin verilen yük düşecek ve burcun ömrü kısalacaktır. Günlük yaşamda çok sayıda makinede kullanılan lineer rulmanda çarpma yükleri, titreşim, yük dağılımı gibi durumlara dikkat edilmelidir. Aynı zamanda doğrusal sistemde yük hesaplaması doğru yapılmalı ve moment yükü, hareket hızı, nesne ağırlığı, atıl güç gibi ölçütler hesaplamaya dahil edilmelidir. Bu sayede yük katsayısı en doğru şekilde hesaplanacaktır.

Lineer Rulman Fiyatları

Tedarik amaçlı lineer rulman fiyatları merak edildiğinde fiyatlandırmanın rulman türüne ve özelliklerine bağlı olarak farklılık gösterdiği görülecektir. Verimli, güvenli, hızlı ve kaliteli rulman satın almak istediğinizde THK rulman distribütörü olan Akar rulmanı tercih edebilirsiniz. 2006 yılından bu yana THK rulman distribütörlüğünü yürüten firma bu iş ortaklığı sayesinde özel ya da standart fark etmeksizin tüm ölçülerde rulman temini gerçekleştirir. Yaratılan katma değer ve fonksiyonellik sayesinde lineer rulman kalitesi dünyanın dört bir yanına ulaştırılır.