EKONOMİ
Giriş Tarihi : 23-04-2021 11:38   Güncelleme : 23-04-2021 16:30

Kuzeninin Küçükken Yedirdiği Salep Şimdi Onu Zengin Etti

Mithat Ünal-Mersin’in Anamur İlçesi’nde, yaşayan 35 yaşındaki Safiye Derya, küçükken kuzeninin kendisi için pişirdiği salebin şimdi üretimini yaparak Muz, Çilek ve Avokado’nun ardından Anamurda ekonomiye kazandırıyor.

Kuzeninin Küçükken Yedirdiği Salep Şimdi Onu Zengin Etti

Mithat Ünal-Mersin’in Anamur İlçesi’nde, yaşayan 35 yaşındaki Safiye Derya, küçükken kuzeninin kendisi için pişirdiği salebin şimdi üretimini yaparak Muz, Çilek ve Avokado’nun ardından Anamurda ekonomiye kazandırıyor.  Kurumuş olarak bin liraya satışının yapıldığını kaydeden Safiye Derya, 3 yıl önce başladığı salep üretimini şimdi yaygınlaştırmayı hedeflediğini kaydetti.  Gercebahşiş Mahallesinde ilk üretimine başlanan salebin, bu yıl ki  ilk hasadı, Kaymakam Aydın Memük ve Belediye ve Başkanı Hidayet Kılınç’ın katılımı ile başladı. Kendisinin yörük çocuğu olduğunu hatırlatan üretici  Safiye Derya, dayılarının kızlarının küçükken dağlardan topladıkları salebi davarın sütü ile pişirerek yediklerini ve oradan aşina olduğunu söyledi. Şimdi 30 kilo ürün ekimi ile başladığını ve bir yılda 87 kiloya ulaştığını kaydeden Derya; “Salep üretimine  ben üç yıl önce 2019’da başladım. İlk etapta bir çok ziraat mühendisi arkadaşlarla görüştük. Görüşmelerimde pek olumlu sonuç almadım.  Salebin Anamurda olmayacağını çok söz ettiler, ben deneme ürünü olarak 30 kilo ile başladım.  Bir yılın sonunda 87 kilo civarında ürün elde ettik. Anamurda gerekli şartları oluşturduğumuz zaman salebin, hem glikol oranı, hem de kıvam arttırıcı özelliği ile diğer bölgelerden daha iyi bir ürün elde ettik. Bu yaptığım çalışmaları diğer çiftçi arkadaşlarla da paylaştım. Onlarda bana destek vererek, her köyümüzde 5-10 kilo faturalı olarak ekimlerimizi yaptık. Her köyde de aynı sonucu gördük, şimdi de yaygınlaştırılmasını istiyoruz.” Dedi.
 


Anamurda çifitçilerin elinde 5 dönüm, ik dönüm 3 dönüm gibi küçük arazilerin olduğunu ve salebin küçük arazide yüksek gelir elde etmek için ideal olduğunu vurgulayan Safiye Derya, “ Benim hedefim, az tarladan, az metrekareden, getirisi yüksek ürünü aramaktı, o da salep oldu. Salepte bizim gösterdiğimiz çabaların  karşılığını verdi Anamurda, beklentilerimizin üzerinde bir verim verdi. ” dedi. Güzel sonuçlar aldıklarını kaydeden üretici Safiye derya gelecek yıl daha yüksek bir verim almayı  hedeflediklerini söyledi.  Kaymakam Aydın Memük te salebi, muzun başkenti Anamurda alternatif bir ürün olarak değerlendirdi. Memük; “Salebin hasat mevsimindeyiz Nisan ayının son haftası. Her yıl salebin hasat mevsimi. Tabi biz  Anamurda alternatif tarım ürünlerini geliştirmek için çalışmalar yapıyoruz. Muz ve çilek bildiğimiz üzere Anamurda çok yaygın. Bundan ayrıca salep oldun, Avokado olsun, bu tür tarım ürünlerini, alternatif ürünlerin geliştirilmesi, arttırılması ülkemiz ekonomisine büyük katkıda bulunacaktır diye düşünüyorum.
Salepte aynı zamanda, çok değerli bir ürün ve halkımızın yaygın kullanımına uygun olan bir ürün, salebinde yaygınlaştırılmasını  tavsiye ediyoruz. “ dedi.  Ekonomik değerinin sorulması üzerine kaymakam Memük, kilosunun bin lira civarında olduğunu ifade etti. Gıdanın  günümüzde büyük bir öneme sahip olduğuna vurgu yapan Belediye Başkanı Hidayet Kılınç, Anamur’un, Türkiyenin en verimli bölgesi olduğuna vurgu yaptı. Kılınç; “ Anamur denince öncelikle muzumuz gündeme gelmekte. Anamur muzun başkenti diyoruz. Bunun yanında çilek şu an üretilen bölgeler arasında yine ön sıradayız. Yine avokado ciddi bir şekilde öne çıkmakta ve şimdi inşallah dördüncü ürün olarakta, salebin öne çıkma noktasında gerekli her türlü gayreti, her türlü çalışmayı bu türlü gayret gösteren arkadaşlarımıza vermeye çalışmaktayız. İnşallah katma değeri yüksek olan bu ürünü Anamurda, yani 4. Bir alternatif ürün olarak Anamurda ziyadesi ile yaygınlaştırma noktasında Belediye olarak ve devlet kurumları olarak elimizden gelen gayreti göstereceğimizi bildirmek isteriz. ” Dedi.
Üreticilerden İbrahim Sefa Kerbali de  Safiye Derya’nın desteği ile üretimini geliştirmeyi hedeflediğini ancak üretim maliyetinin  de yüksek olduğuna dikkat çekti. Anamurda ilk etapta 500 dönüm salep üretimine yapılması için çalışmalar dürüyor.  Yapılan araştırmalara göre bir dönümde 600 kilo salep üretimi yapılırken ortalama 6 kilo yaş salepten bir kilo kurutulmuş salep elde ediliyor. Dönüm başına 100 bin lira gelir elde ediliyor.