GÜNCEL
Giriş Tarihi : 24-06-2022 08:59

Küresel piyasalar

Dün küresel piyasalarda karışık seyir görüldü. Euro Bölgesi’nde zayıf gelen PMI verileriyle birlikte Avrupa endekslerinde satışlar görülürken, ABD endekslerinde yükseliş hareketi takip edildi.

Küresel piyasalar

Dün piyasalarda neler oldu?

Dün küresel piyasalarda karışık seyir görüldü. Euro Bölgesi’nde zayıf gelen PMI verileriyle birlikte Avrupa endekslerinde satışlar görülürken, ABD endekslerinde yükseliş hareketi takip edildi. Euro Stoxx 50 endeksi %0,82, FTSE100 endeksi %0,97 ve DAX endeksi %1,76 oranında değer kaybetti. Almanya tarafında en dikkat çekici düşüşler ise %6,2 ile Mercedes, %4,9 ile Continental ve %3,7 ile Volkswagen tarafında yaşandı. Almanya’da devam eden gaz ve enerji krizi bu düşüşlerde etkili olan en önemli sebep oldu. Tahminlerden daha zayıf gelen PMI verileri ve Fed yetkililerinden gelen şahin tonlu açıklamalar fiyatlamalarda etkili oldu. Açıklamalar ABD ekonomisinin resesyona doğru gittiğine dair endişeleri artırırken hisse senedi endeksleri gün içerisinde dalgalı bir şekilde işlem gördü. ABD haftalık işsizlik maaşı başvuruları son 5 haftanın en yüksek seviyesi yakınlarında seyrederken, ABD'de imalat PMI beklentilerin altında kaldı ve Haziran’da aylık bazda 4,6 puan azalışla 52,4'e inerek 23 ayın en düşük seviyesine geriledi. ABD'de hizmet sektörü PMI de Haziran’da geçen aya göre 1,8 puan azalarak 51,6'ya indi. Fed Başkanı Powell dün Kongre’de yaptığı açıklamada fiyat artışlarını düşürme taahhüdünün "koşulsuz" olduğunu söylerken; ayrıca ABD borcunun uzun vadede dolar için endişe yaratabilecek “sürdürülemez bir yolda” olduğunu söyledi. Fed Yetkilisi Michelle Bowman da Temmuz ayında faiz oranlarının tekrar 75 baz puan artırılmasını ve ardından birkaç yarım puanlık artışı desteklediğini söyledi. Güne pozitif başlayıp seans ortasında negatif bölgeyi test eden ABD endeksleri gün sonunda tekrardan değerlenerek günü sonlandırdı. Dow Jones endeksi %0,64, S&P 500 %0,95 ve Nasdaq %1,62 oranında yükselerek seansı kapattı. FED başkanı Powell’ın Temsilciler Meclisi’ne yaptığı konuşmada, enflasyonla mücadele ederken istihdam piyasasında bozulmaların yaşanabileceğini söylerken alternatif araç arayışında olmadıklarını açıkladı. Hem Avrupa hem de ABD 10 yıllık tahvilleri işlem gününü primli sonlandırırken ABD 10 yıllık tahvil getirisi yaklaşık 8 baz puan gerileyerek %3,07 seviyelerinden işlem gününü sonlandırdı. 5 yıllık getiri hala 10 yıllığın üzerinde ve %3,13 seviyesinde. ABD 10 yıllık tahvil getirilerindeki yukarı yönlü hareket sonlansa da altın üzerindeki baskı devam ediyor. Dolar endeksi bu sabah 104,2 seviyesinde yatay. EURUSD paritesi ise 1,05 seviyesinin hemen üzerinde tutunuyor. Petrol piyasası bu hafta resesyon endişelerinin baskısını yoğun bir şekilde hissederken, haftanın son işlem gününde fiyatlarda dengelenme çabası dikkat çekiyor. WTI petrol bu sabah 104,4 USD, Brent petrol 109,9 USD seviyesinde. VIX endeksi bu sabah yatay 29,0 seviyesinde.

Bugün ne bekliyoruz?

Bu sabah Japonya'da enflasyon verilerini takip ediyoruz. Nisan ayının ardından Mayıs ayında da Japonya Merkez Bankası'nın %2 olan fiyat istikrarı hedefinin üzerine çıktı ve çekirdek TÜFE yıllık %2,1 oldu. Manşet TÜFE ise %2,5 olarak gerçekleşti. Bu sabah Asya piyasalarında pozitif bir seyir var. ABD vadeliler tarafında da pozitif bir görünüm takip ediliyor. Bugün Avrupa'da günün en önemli verisi Almanya IFO endeksleri olacak. Bir önceki ay 93,0 olan iş ortamı endeksi, 99,5 olan cari durum endeksi ve 86,9 olan beklenti endeksi için Haziran ayı rakamları alınacak. ABD'de ise Michigan tüketici güven endeksi ve yeni konut satışları verileri açıklanacak.

Gelecek gündemde neler var?

Gelecek hafta ABD’de dayanıklı mal siparişleri ve Dallas Fed imalat endeksi verilerinin yanı sıra Salı günü Conference Board imalat endeksi ile Çarşamba günü ABD’nin 2022 ilk çeyrek GSYH büyüme verisinin son okuması takip edilecek. Perşembe günü ise ABD’de kişisel gelir ve harcamalar ile Fed’in yakından takip ettiği PCE deflatörü, Cuma günü ise ISM İmalat endeksi Haziran ayı rakamları alınacak. Almanya’da ise Çarşamba günü enflasyon verisi takip edilecek.

Kaynak: Halk Yatırım

Hibya Haber Ajansı

AdminAdmin