EKONOMİ
Giriş Tarihi : 23-06-2022 08:55

Küresel piyasalar

Dün küresel piyasalarda negatif ağırlıklı karışık seyir görüldü. Avrupa endekslerinde satışlar görülürken, ABD endekslerinde toparlanma hareketine karşın kapanışa doğru gelen satışların etkisiyle zayıf kapanışlar izlendi.

Küresel piyasalar

Dün piyasalarda neler oldu? Dün küresel piyasalarda negatif ağırlıklı karışık seyir görüldü. Avrupa endekslerinde satışlar görülürken, ABD endekslerinde toparlanma hareketine karşın kapanışa doğru gelen satışların etkisiyle zayıf kapanışlar izlendi. Avrupa tarafında ABD’den sonra İngiltere’de de yıllık %9,1 ile son 40 yılın en yüksek enflasyon rakamının görülmesi ve Powell’ın açıklamalarının ilk pozitif etkisinin ardından satış baskısı gözlendi. Alman DAX endeksi %1,1 kayıpla kapanırken, Dow Jones %0,15, S&P 500 endeksi %0,13 ve Nasdaq %0,15 geriledi. Petrol fiyatlarındaki gerilemenin etkisiyle Saudi Aramco’nun değer kaybını sürdürmesiyle beraber Apple tekrar dünyanın en değerli şirketi konumuna geldi. Kripto tarafında satışların tekrar devam etmesiyle beraber kripto bazlı şirketlerde satışlar izlenirken Tesla hissesindeki değer artışları S&P 500’e destek oldu. Fed Başkanı Powell dün Senato’da yaptığı konuşmasında, gelecek aylarda enflasyonun düştüğüne dair ikna edici kanıtlar arayacaklarını ve devam eden faiz artışlarının uygun olacağını öngördüklerini ifade etti. Powell Bankacılık komitesine yapmış olduğu konuşmada, ABD ekonomisinin kuvvetli olduğu ve enflasyonu eski seviyelere getirebilmek için atik davrandıklarını, ellerindeki araçları sonuna kadar kullanacaklarını, faiz artırım hızının gelecekteki verilere ve ekonomik duruma bağlı olacağını belirtti. Powell ABD Senatosu’nda gerçekleştirdiği sunumda resesyon ihtimalini dışlamadı. Konuşmasının ardından senatörlerin sorularını yanıtlayan Powell ekonomide yumuşak inişi başarmanın “çok zorlu” olacağını belirtirken resesyon ihtimalinin olduğunu ancak bunu istemediklerini söyledi. Küresel pay piyasalarında artan resesyon endişesiyle düşük risk iştahı görülürken yatırımcılar Powell'ın bugün ABD Temsilciler Meclisi’nde sunumuna devam edeceği para politikası raporu ve Fed'in yol haritasına ilişkin sözlü yönlendirmelerini takip edecek. Powell’dan gelen açıklamalarla artan resesyon endişesi ABD tahvillerine alım getirdi. Açıklamalarla getirilerdeki geri çekilme hızlanırken ABD 10 yıllık tahvil getirisi 13 puanlık gerileme ile %3,14, 2 yıllık tahvil getirisi ise 15 puanlık gerileme ile %3,04 seviyesinde günü tamamladı. Günün ilk yarısında 104,947 seviyesine kadar yükselen DXY, açıklamalarıyla 103,88’e kadar geri çekildi. Dolar endeksi bu sabah 104,0 seviyesinde. Dün sabah saatlerinde 1,0469’a kadar çekilen EURUSD paritesi, öğleden sonra pozitif alana geçerek 1,0606’ya kadar tırmandı. Parite bu sabah 1,0570 seviyesinde. Resesyon endişeleri ve Çin’in talebinde zayıflık baz metal piyasasında da fiyatları aşağı çekti. Bakır fiyatları 14 ayın en düşük seviyesini görürken; çinko, alüminyum ve kalayda da fiyatlar geriledi. Benzer şekilde enerji grubunda da satıcılı bir seyir izlenirken petrolde de gerileme sürüyor; WTI petrol bu sabah 104,1 USD, Brent petrol 109,0 USD seviyesinde. VIX endeksi bu sabah geriledi; 28,9 seviyesinde.

Bugün ne bekliyoruz? Bu sabah Asya piyasalarında genel olarak pozitif bir seyir var. ABD vadeliler cephesinde ise bugün hafif satıcılı bir görünüm takip ediliyor. Bugün bir çok ülkede Haziran ayı öncü PMI verileri takip edilecek. Ayrıca faiz artırımına ilk başlayan majör merkez bankalarından olan Norveç Merkez Bankası yeni kararını duyuracak. ABD tarafında ise Fed Başkanı Powell’ın bu kez Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi’ndeki yarı yıllık para politikası sunumu takip edilecek. ECB Başkanı Christine Lagarde ise Avrupa Konseyi toplantısına katılacak.

Gelecek gündemde neler var? Cuma günü Asya piyasaları güne önemli bir veriyle başlayacak; Japonya'nın tüketici enflasyon rakamları açıklanacak. Japonya hükümeti ve BoJ'un öncelikli takip ettiği gıda hariç tüketici fiyatları en son %2,0 seviyesini aşarak %2,1 olarak gerçekleşmişti. BoJ Başkanı Haruhiko Kuroda, enerji fiyatlarında keskin bir düşüş yaşanmadığı sürece Japonya'da çekirdek enflasyonun gelecek 12 ayda büyük olasılıkla %2 civarında kalacağını açıklamıştı. Avrupa'da günün en önemli verisi Almanya Ifo endeksleri olacak. Bir önceki ay 93,0 olan iş ortamı endeksi, 99,5 olan cari durum endeksi ve 86,9 olan beklenti endeksi için Haziran ayı rakamları alınacak.

 

Kaynak Halk Yatırım
Hibya Haber Ajansı

AdminAdmin