GÜNCEL
Giriş Tarihi : 25-11-2022 09:58

Küresel piyasalar

ABD piyasalarının kapalı olduğu günde Avrupa borsaları pozitif kapanışlar yaptı. Geçtiğimiz gün açıklanan Fed tutanaklarında faiz artırım hızının yavaşlayabileceğine ilişkin açıklamanın etkisiyle artan küresel risk iştahı dün işlem hacimlerinin düşük olduğu haftanın dördüncü işlem gününde Avrupa piyasalarında iyimserliği devam ettirdi.

Küresel piyasalar

Dün piyasalarda neler oldu? ABD piyasalarının kapalı olduğu günde Avrupa borsaları pozitif kapanışlar yaptı. Geçtiğimiz gün açıklanan Fed tutanaklarında faiz artırım hızının yavaşlayabileceğine ilişkin açıklamanın etkisiyle artan küresel risk iştahı dün işlem hacimlerinin düşük olduğu haftanın dördüncü işlem gününde Avrupa piyasalarında iyimserliği devam ettirdi. Kapanışta, gösterge endeks Stoxx Europe 600 %0,46 artışla 440,84 puana ulaştı. İngiltere'de FTSE 100 endeksi %0,02 artarak 7.466,60 puana, Fransa'da CAC 40 endeksi %0,42’lik artışla 6.707,32 puana yükseldi. Almanya'da DAX endeksi %0,78 artışla 14.539,56 puandan, İtalya'da FTSE MIB 30 endeksi ise %0,61’lik yükselişle 24.730,89 puandan kapandı. Önemli bir makro veri açıklamasının bulunmadığı günde ABD borsalarında da dün Şükran Günü nedeniyle piyasalar kapalıydı ve işlem geçmedi. Dün ABD 10 yıllık tahvil faizi %3,65 seviyesine kadar gerilerken DXY de önceki gün açıklanan Fed tutanaklardaki faiz artırım hızının yavaşlayabileceğine yönelik mesajların ardından gerilemeye devam ediyor. DXY bu sabah 105,7 seviyesinde. EUR/USD paritesi bu sabah da 1,04 seviyesinin üzerinde bulunmaya devam ediyor. Suudi Arabistan ve Irak enerji bakanları gerçekleştirdikleri görüşmenin ardından yaptıkları açıklamada, OPEC+ içinde hareket etmeye devam etmenin önemini vurguladılar ve eğer gerekli olur ise petrol piyasasının istikrarını sağlamak için daha fazla tedbir alacaklarını ifade ettiler. Brent petrol bu sabah 85,6 USD seviyesinde. Bu sabah açıklanan verilere göre, Japonya’da çekirdek tüketici enflasyonu 40 yılın en yüksek seviyesine yükseldi. Kasım ayında Tokyo'da çekirdek tüketici fiyatları yıllık bazda %3,6 arttı. Ekim ayında %3,4 olan çekirdek enflasyonun Kasım ayında %3,5 olması bekleniyordu. Tokyo'da çekirdek enflasyon Nisan 1982'de %4,2 seviyesine kadar yükselmişti. Enerji ve taze gıda fiyatları dışarıda bırakıldığında ise çekirdek fiyatlar Kasım ayında yıllık bazda %2,2’den %2,5’e yükseldi.

Bugün ne bekliyoruz? Dün Şükran Günü nedeniyle tam gün kapalı olan ABD piyasaları bugün açılacak olsa da işlemler yarım gün ile sınırlı olacak. Bu sabah Asya piyasalarında ise karışık bir seyir görüyoruz. ABD vadelileri hafif pozitif. VIX endeksi 20,4 seviyesinde. Bugün tatil rehavetinin devam edecek olması nedeniyle küresel borsalardaki fiyat hareketlerinin sınırlı kalmayı sürdürdüğünü görebiliriz. Bugün yurt dışında; Almanya'da 3. çeyrek final GSYH, GfK tüketici güven endeksi ve inşaat siparişleri verileri yayımlanacak. İlk verilerle GSYH, çeyreklik %0,3, yıllık bazda ise %1,2 ile piyasaların beklentilerinden daha olumlu gelmişti. Bugün ayrıca, artan enflasyon ve faiz oranları karşısında tüketici talebi için önemli bir test olan ve perakendecilerin geleneksel olarak yılın en güçlü alışveriş günlerinden biri olan "Black Friday” günü.

Gelecek gündemde neler var? Pazartesi günü açıklanacak önemli bir veri bulunmazken Salı günü Euro Bölgesi’nde tüketici güven endeksi, Almanya’da TÜFE ve ABD’de konut fiyatları ile conference board tüketici güveni Kasım ayı sonuçları takip edilecek.

Kaynak Halk Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Mithat ÜNALMithat ÜNAL

Mithat ÜNAL Gazete Sahbi