KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 10-02-2020 21:18

Kültür Elçisi Barış Manço’nun Elçileri Onu Öğrencilerine Aktarıyor

Mithat Ünal-Anamur Şehit Hasan Kuş İlkokulu öğrencileri, o zamanın çocukları öğretmenlerinin düzenlediği etkinliklerle  Kültür Elçisi Barış Manço’yu şarkıları ile andılar.

Kültür Elçisi Barış Manço’nun Elçileri Onu Öğrencilerine Aktarıyor

Mithat Ünal-Anamur Şehit Hasan Kuş İlkokulu öğrencileri, o zamanın çocukları öğretmenlerinin düzenlediği etkinliklerle  Kültür Elçisi Barış Manço’yu şarkıları ile andılar. Okulun Yazdığı ve bestelediği şarkılarının yanında yaşamı ile de çocuklara örnek bir sanatçı olmayı seçen ve yaşamı boyunca 150 ülke dolaşarak Türkiye’nin Kültür Elçisi Unvanını alan Barış Manço ölümünün 21. Yıldönümünde  ilk günkü gibi bu günde sevdiklerini kaydeden öğrenciler, Sarı Çizmeli Mehmet Ağa, Arkadaşım Eşek, Hal Hal, Yine yol göründü gurbete başta olmak üzere sevilen şarkılarını  söylediler.  Programı düzenleyen 4/B sınıfı öğretmeni Veli Uysal, “Biz onun şarkıları ile büyüdük. Şimdi de öğrencilerimize onu büyük bir sevgi  ve muhabbetle aktarıyoruz.” Dedi.  Barış Manço’yu çok sevdiklerini ve onun hayatını örnek aldıklarını söyleyen minikler, yine onun kostümleri ile şarkılarını seslendiren arkadaşlarına eşlik ettiler.
Barış Manço (2 Ocak 1943; Üsküdar, İstanbul - 1 Şubat 1999; Kadıköy, İstanbul),Türk sanatçı, şarkıcı, besteci, söz yazarı, TV programı yapımcısı ve sunucusu, köşe yazarı, Devlet Sanatçısı ve Kültür Elçisi'dir. Türkiye'de rock müziğin öncülerinden, Anadolu Rock türünün kurucuları arasında sayılan sanatçının, müziğe başlangıcı Galatasaray Lisesi'nde olmuştur. Lise öğreniminde okul değiştirmiştir. Şişli Terakki lisesinde eğitimini tamamlayan sanatçı, Yüksek öğrenimini Belçika Kraliyet Akademisi'nde,"resim-grafik-iç mimari" alanında tamamladı ve okulunu birincilik ile bitirdi. Bestelediği 200’ün üzerindeki şarkısı, kendisine on iki altın ve bir platin albüm ve kaset ödülü kazandırdı.