KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 06-10-2022 14:25

Kristine Opolais ve Murat Karahan’dan Başkent Kültür Yolu Festivali’nde Muhteşem Konser

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından düzenlenen Başkent Kültür Yolu Festivali kapsamında Letonyalı ünlü soprano Kristine Opolais ve Devlet Opera ve Balesi Genel Müdür ve Genel Sanat Yönetmeni tenor Murat Karahan dün akşam (5 Ekim 2022, Çarşamba) Ankaralılara muhteşem bir konser verdi.

Kristine Opolais ve Murat Karahan’dan Başkent Kültür Yolu Festivali’nde Muhteşem Konser

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından düzenlenen Başkent Kültür Yolu Festivali kapsamında Letonyalı ünlü soprano Kristine Opolais ve Devlet Opera ve Balesi Genel Müdür ve Genel Sanat Yönetmeni tenor Murat Karahan dün akşam (5 Ekim 2022, Çarşamba) Ankaralılara muhteşem bir konser verdi. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ve Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz’un da izlediği Kristine Opolais ve Murat Karahan konseri, CSO Ada Ankara Ana Salon’da gerçekleşti. 

 

Dünyanın önde gelen opera evlerinde sahne alan Letonyalı ünlü soprano Kristine Opolais ile yine dünyanın pek çok önemli opera evinde önemli eserlerde başrollerde yer alan tenor Murat Karahan, opera aryaları, napolitenler ve çok özel şarkılarla sanat severlere unutulmaz saatler yaşattı. Opolais ve Karahan, 8 Ekim Cumartesi günü ise İstanbul Atatürk Kültür Merkezi’nde bulunan AKM Türk Telekom Opera Salonu'nda, İstanbul Devlet Opera ve Balesi Orkestrası eşliğinde bir konser daha verecek.

 

Doğan Canku CSO Ada Ankara’da sevenleriyle buluştu

CSO Ada Ankara Mavi Salon ise dün akşam Türkiye’nin en önemli gitar virtüözlerinden ve Modern Folk Üçlüsü isimli grubun kurucularından Doğan Canku’yu ağırladı. Ankaralıların yoğun ilgi gösterdiği konserde Doğan Canku, sevilen şarkılarını seslendirdi. 

 

Bu arada Klasik Türk Müziği’nin usta yorumcusu, merhum Alâeddin Yavaşça’yı Anma Konseri ise CSO Ada Ankara Tarihi Salon’da gerçekleştirildi. Alâeddin Yavaşça’nın eserlerinden oluşan bir repertuvarı, Türk Sanat Müziği’nin değerli sesi Ahmet Özhan ve Devlet Klasik Türk Müziği Korosu seslendirdi. 

 

Bu arada, Başkent Kültür Yolu Festivali, dün akşam arabesk müziğin babası Müslüm Gürses’in şarkıları ile Ankaralıları ağırladı. Gençlik Parkı’nda gerçekleştirilen konserde her biri kendi branşında çok değerli müzisyenlerden oluşan orkestra, solist Enver Merallı eşliğinde Müslüm Gürses’in hafızalara kazınan en seçkin repertuvarını seslendirdi. 

Başkent Kültür Yolu Festivali 6 Ekim 2022, Perşembe Programı

 

Konser:

  • Tekfen Filarmoni ile Roby Lakatos & Ensemble / CSO Ada Ankara Ana Salon – 20:00
  • Yedi Rengin Sesi / Ankara Resim ve Heykel Müzesi Türk Ocağı Salonu – 20:00 
  • Jazz Expose: Burak Karaağaç Caz &Trio feat Zeynep Sazak / CerModern – 20:00
  • Çağdaş Halk Ozanları Barış Manço ve Cem Karaca Konseri / Gençlik Parkı – 20:00
  • Konya Türk Tasavvuf Müziği Topluluğu / Ankara Mevlevihanesi – 20:00

Tiyatro:

  • Ankara DT – İzafiyet / Küçük Tiyatro – 20:00
Mithat ÜNALMithat ÜNAL

Mithat ÜNAL Gazete Sahbi