GÜNCEL
Giriş Tarihi : 26-10-2019 10:56

Kozak: ‘Muzun Neslini Virüs Tehtid Ediyor’

Mithat Ünal-Mersin’in Anamur İlçesi’nde her yıl düzenlenen bahçe günlerinde  üreticileri muzu bekleyen tehtidler konusunda bilgilendiren Ziraat  Yüksek Mühendisi Bünyamin Kozak, dünyadaki muzun neslini tehtid eden virüs hastalıkları hakkında bilgi verdi.

Kozak: ‘Muzun Neslini Virüs Tehtid Ediyor’

Mithat Ünal-Mersin’in Anamur İlçesi’nde her yıl düzenlenen bahçe günlerinde  üreticileri muzu bekleyen tehtidler konusunda bilgilendiren Ziraat  Yüksek Mühendisi Bünyamin Kozak, dünyadaki muzun neslini tehtid eden virüs hastalıkları hakkında bilgi verdi. Tedbir alınmazsa, Anamurda ki seralarında bu tehtid altında olduğunu kaydeden Kozak,  son iki yılda bu tehtidi yayan yaprak bitinin Anamurda da kendisini göstermeye başladığını söyledi.  Bu yaprak bitinin yayılmasına engel olunmazsa virüsün seralarımızda da görülebileceğinin altını çizen Ziraat Yüksek Mühendisi Bünyamin Kozak; Çok hassas davranıp bunu çok yayılmadan ve virüs hastalıkları da ortaya çıkmadan engelleyebilirsek, sonuç alırız. Ama önemsenmez dikkat edilmez ve yayılmasına engel olamazsak, birkaç yıl sonra ciddi anlamda virüs hastalıklarından mağduriyet başlar.” Dedi.  Dünyada vürüs hastalığı olmayan tek ülke olduğumuzun altını çizen Kozak şunları söyledi: “ Ülkemiz şu anda virüste temiziz. Sıfır virüs. Panama hastalığı diye bir mantar hastalığı var. Bütün dünyadaki muz üretimlerini tehtid ediyor. Yani açık muz üretimi neredeyse yok olma tehlikesi ile karşı karşıya. Firmalar ve bu konudaki araştırma kuruluşları, muzun nesli tükenmek üzere diye açıklamalar yapıyorlar. Şimdi onma dayanıklı değişik çeşit üzerine açıklama yapıyorlar.  Eğer bu çalışmalarda sonuç vermezse, dünyada muz nesli tükenirken bizim gibi temiz ülkeler ki biz ender ülkelerden biriyiz. Çünkü Dünyada plastik örtü altı muz yetiştiren tek ülke biziz.
diğer ülkelerde bize paralel İsrail, İspanya, Kanarya Adaları, orda tülün altında yetiştiriyorlar. Tülün altındaki yetiştiricilikte mantar sporu  içeri giriyor  ve orda o hatalıklar var. O ülkelerde bizde yok.” Dedi. Seranın kapalı ortamda olduğu için pahalı olsa da bizde bu mücadelenin mümkün olduğunun altını çizen Ziraat Yüksek Mühendisi Bünyamin Kozak şimdi yeni bir deneme ile 10 santim toprakta bir derece artan ısı farkı değerlendirilerek muz çizgilerinin 40 santim yükseğe dikilerek  bir dönüm serada yüzde 30 daha fazla ve erken ürün alınabildiğini söyledi. Kozak; “Bu artışın nedeni 10 santim toprak kalınlığında ısı bir derece yükseliyor. 40 santimde 4 derece. Diğer taraf 40 santimde çukurda 80 derece. 8 derecelik fark, 5 ayda yüzde 30 bir gelişme hızı sağladı. Sürekli verime geçtiğimiz zaman bu yöntemde, diyelim ki bir dönümde 200 ağacımız var, 300-350 ağaç hasadı yapabilecğeiz.” demektir ” Dedi. Kozak akşamda  Beledine Meclis salonunda bir konferans vererek muz yetiştiriciliği ve hasatlıkları konusunda katılımcıları bilgilendirdi.