GÜNCEL
Giriş Tarihi : 06-08-2020 11:56

Kozak; ‘Muzdaki Bu Uygulama Üreticinin Yararına’

Mithat Ünal-İthal Muzda uygulanan yüzde 145,8 gümrük vergisinin indirilerek Toplu Konut Fonu uygulamasının, yerli muz üreticisinin yararına olduğunu söyledi.

Kozak; ‘Muzdaki Bu Uygulama Üreticinin Yararına’

Mithat Ünal-İthal Muzda uygulanan yüzde 145,8 gümrük vergisinin indirilerek Toplu Konut Fonu uygulamasının, yerli muz üreticisinin yararına olduğunu söyledi. Resmi Gazetede yayınlanan yüzde 145,8 gümrük vergisinin kaldırılmasına hep birlikte tepki gösterdiklerini kaydeden Kozak, işin aslının gerekli araştırmalar yapıldıktan sonra anlaşıldığını ifade etti. Anamur Muzunun önünde bir engel olarak görünen ithal muzun Türkiye’ye girişinde yüzde 145,8 gümrük vergisi uygulaması yerli muz üreticisinin korunmasında önemli bir etken olarak görünüyordu.
Resmi Gazetede yer alan ithalat rejimi kararına ek Cumhurbaşkanı kararına göre ek gümrük vergileri düşen ürünler arasında ithal muz da yer almıştı.  Buna göre, muzda gümrük vergisi oranı yüzde 145.8’den yüzde 7’ye indirildi.  Konu ile ilgili görüşlerini dile getiren Ziraat Yüksek Mühendisi Bünyamin Kozak,  konu ile ilgili açıklamasında; “İlk başta kötü bir haber gibi görünen bu bilgi hepimizi etkiledi. Konunun araştırılması ile bu karara ek olarak bir başka kararın yayınlandığını öğrendik. Bu kararda yıllardır istediğimiz ton başına ek mali yükümlülük getirildi. Şimdi bu ek kararla ithal edilen muza ton başına 830 euro Toplu Konut fonu vergisi getirilerek ithal muzun maliyeti 1,5 lira yükseldi. Böylece Dünya Ticaret Örgütü’nün istemiş olduğu gümrük vergisi oranı düşürülmüş, ithal muzcular arasında düşük fatura ile gerçekleşen haksız rekabet önlenmiş oldu. Yerli muz üreticileri adına gerçekleşen bu değişikliğin menfaatimize olduğunu paylaşıyoruz.” Dedi.