SAĞLIK
Giriş Tarihi : 12-12-2020 16:44

Koronada Aşı Engeç Yılbaşı

Haber Merkezi- Dünyanın umutla beklediği koronavirüs aşısı, İngilterede uygulanmaya başlanırken, Türkiyede de 25 Aralık’ta başlatılması planlanıyor. 450 bin doz aşının Türkiye’ye gelmesinin ardından yapılan testlerin 13-14 gün gibi bir zaman diliminde tamamlanamaması durumunda uygulamanın yılbaşını bulabileceği kaydediliyor.  Konu hakkında Hürriyet Gazetesinin haberine göre, Koronavirüs aşısında tüm detaylar belli oldu.

Koronada Aşı Engeç Yılbaşı

Haber Merkezi- Dünyanın umutla beklediği koronavirüs aşısı, İngilterede uygulanmaya başlanırken, Türkiyede de 25 Aralık’ta başlatılması planlanıyor. 450 bin doz aşının Türkiye’ye gelmesinin ardından yapılan testlerin 13-14 gün gibi bir zaman diliminde tamamlanamaması durumunda uygulamanın yılbaşını bulabileceği kaydediliyor.  Konu hakkında Hürriyet Gazetesinin haberine göre, Koronavirüs aşısında tüm detaylar belli oldu. Türkiye’nin koronavirüsle mücadele için ilk aşı deneyiminin, 10-13 günlük bir hazırlık süresinin ardından 25 Aralık’ta başlaması planlanıyor. Gelen son dakika bilgisine göre, günde 450 bin aşının yapılması hedefleniyor. Sağlık Bakanlığı aşılama için ilçe ilçe harita hazırlamaya başladı bile. Öte yandan Kronik hastalar ve evden çıkamayacak durumda olanlar için aşılar evlerinde yapılacağı belirtildi. Peki aşılar önce kimlere ve nerelerde yapılacak?
İşte detayları
Edinilen bilgiye göre, Çin’le yapılan anlaşma gereğince Türkiye’nin aldığı 10 milyon aşının, çift doz olarak ilk 5 milyon kişiye yapılmasıyla ilgili altyapı çalışmaları sürüyor.
Büyük bölümü tamamlanan çalışmalarda, önceliklerin belirlenmesinin yanı sıra, il ve ilçelere göre aşı haritası hazırlanıyor. Sağlık Bakanlığı’nda yürütülen, hükümet ve AK Parti’de yapılan toplantılarda paylaşılan bilgilere göre sistem şöyle işleyecek
EVLERDE DE YAPILACAK
Sağlık Bakanlığı, aşının nasıl taşınacağı, lojistiği, ilçelere kadar nasıl dağıtılacağı konusunda hazırlıkları tamamlamak üzere. Kronik hastalar ve evden çıkamayacak durumda olanlar için aşılar evlerinde yapılacak. Filyasyon ekibinde yer alan sağlıkçılarla birlikte aile hekimleri de aşılama çalışmalarında görevlendirilebilecek.  Diğer aşılardaki takip sistemi, koronavirüs aşısı için de geçerli olacak. Veri tabanı oluşturulacak. Aşılanan kişilerin takibi bu veri tabanı ile yapılacak. Bakanlık ayrıca, tüm sağlık kuruluşlarına yazı göndererek, aşı yapılacak personel listesi oluşturmalarını istedi. Bu kişiler daha önce hastalığı geçirmemiş kişilerden seçilecek.