TANITIM
Giriş Tarihi : 30-09-2021 20:57   Güncelleme : 30-09-2021 20:57

Konut Sigortası Hesaplarken Neler Dahil Edilir?

Konutunuzu güvence altına alan sigorta türü olan konut sigortası yangın, deprem, sel, cam kırılması, su baskını, hırsızlık gibi durumlara karşı koruma sağlar.

Konut Sigortası Hesaplarken Neler Dahil Edilir?

Konutunuzu güvence altına alan sigorta türü olan konut sigortası yangın, deprem, sel, cam kırılması, su baskını, hırsızlık gibi durumlara karşı koruma sağlar. Bu koruma poliçenizde belirtilen teminatlar çerçevesinde geçerlidir. Eğer isterseniz konut sigortasına ilave olarak eşya sigortası da yaptırabilirsiniz. Konut sigortası teklif al hizmetinden online olarak yararlanarak tüm teminatlar için ödemeniz gereken toplam tutarı öğrenebilirsiniz. Fiyatlar belirlenirken birden fazla faktör dikkate alındığı için seçim yapmadan önce konut sigortası hesaplama işlemiyle fiyat teklifleri almalı ve bunları kıyaslamalısınız. Bu sayede hem fiyat hem de teminat şartları olarak size yeterli gelen sigortayı tercih edebilirsiniz.

Konut sigortası zorunlu olan DASK ile sıklıkla karıştırılır. Ancak bu sigortayı yaptırmak zorunlu olmayıp ev sahiplerinin tercihine bırakılmaktadır. Fakat istisnai bir durum da var. Eğer konut kredisi kullanacaksanız bu durumda bankalar DASK ile birlikte konut sigortası isteyebilir. Hem ev sahiplerinin hem de kiracıların sigorta yaptırma hakkı mevcuttur. Ek olarak çoğu kişi tarafından bilinmiyor olsa da bu sigorta ile kiracı olan kişiler de eşyalarını koruma altına alabilirler.

Konut Sigortası Nasıl Hesaplanır, Detayları Nelerdir?

Konut sigortası hesaplama işlemi yapılırken ilk olarak sigortanın ilk kez mi yoksa yenileme amaçlı mı olduğuna bakılır. Yenileme durumlarında hasarsızlık indirimi uygulanabilir. Eğer sigorta yapılışından poliçe bitimine kadar herhangi bir hasar meydana gelmezse bir sonraki yenileme döneminde ödenecek sigorta prim bedeli daha düşük olacaktır.

Hesaplama sırasında ana teminatlar ve ek teminatlar da dikkate alınır. Tüm ilave teminatlar toplam bedelde artışa neden olabilir. Bu teminatlar arasında kar ağırlığı, fırtına, hırsızlık, su baskını, ferdi kaza, cam kırılması, araç çarpması, deprem, enkaz kaldırma, duman ve alternatif ikametgah değişikliği gibi farklı durumlar yer alır. En uygun konut sigortası teklif al hizmetlerinden faydalanmak istiyorsanız işlemlerinizi e-sigortam web sitesinden gerçekleştirebilir, sigorta avantajlarından hemen yararlanmaya başlayabilirsiniz.