• BIST 100

  10471,32%0,76
 • DOLAR

  32,82% 0,09
 • EURO

  35,20% -0,03
 • GRAM ALTIN

  2444,45% 0,01
 • Ç. ALTIN

  3891,52% 0,00

Kombi Çeşitleri ve Özellikleri | Türler Arasındaki Farklar

Kombi Çeşitleri; Günümüzde ısınma ve sıcak su ihtiyacını karşılamak için tercih edilen en pratik çözümlerden biri olan kombiler, özellikleri ve kullanım avantajlarıyla ön plana çıkıyor.

TANITIM 29.04.2024 17:07:00
Kombi Çeşitleri ve Özellikleri | Türler Arasındaki Farklar


Kombi Çeşitleri

Günümüzde ısınma ve sıcak su ihtiyacını karşılamak için tercih edilen en pratik çözümlerden biri olan kombiler, özellikleri ve kullanım avantajlarıyla ön plana çıkıyor. Ev veya ofis gibi sınırlı alanlarda etkili bir ısıtma çözümü sunan kombiler, kompakt tasarımlarıyla hacim açısından oldukça avantajlıdır. Kombiler, sadece işlevsellikleri ile değil aynı zamanda maliyet açısından da ekonomiktir. Kombinin dört farklı türü vardır. Bu türler hermetik, bacalı, elektrikli ve yoğuşmalıdır. İşte kombi türleri ve özellikleri;

Kombi çeşitlerini tanıtmadan önce piyasadaki kaliteli kombileri derlemiş olan Eniyisinde.com sitesinin “En İyi Kombi Tavsiyeleri” adlı içeriğine göz atarak çeşitli kombi modellerinin özelliklerine bakabilirsiniz.

Hermetik (Konvansiyonel) Kombi
 

Hermetik kombiler, modern ısıtma sistemlerinde önemli bir yere sahiptir. Kullanıcı dostu ve güvenli bir ısınma çözümü sunmaktadır. Hermetik kombi modellerinde, yanma işlemi için gerekli olan oksijen, dışarıdan sağlanan özel bir fan kitinin yardımıyla temin edilir. Yanma sürecinin ardından oluşan kirli hava da aynı sistemle dışarıya salınır. Kullanıcılara hijyenik bir ısınma deneyimi yaşatarak bina bacasına ihtiyaç duymadan çalışabilmektedir. Hermetik kombiler, baca uygunluğu olmayan yapılarda işinizi görecektir.

Hermetik kombilerin emniyet sistemleri, özellikle fırtınalı hava koşullarında ortaya çıkabilecek olası tehlikelere karşı etkili bir koruma sağlar. Kombiden dışarı çıkan havanın içeriye girmesini önleyen hermetik kombileri gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Konvansiyonel kombi olarak da adlandırılan hermetik kombiler, kullanıcıların güven duyduğu bir kombi çeşidi olarak günümüzde yaygın bir şekilde tercih edilmektedir.

Bacalı Kombi


Günümüzde tercih edilme oranı git gide düşen bacalı kombiler yanma ihtiyacı sırasında ihtiyaç duyulan oksijeni çevreden sağlar. Oluşan kirli hava, özel bir baca yardımıyla dışarıya atılır. Bacalı kombilerin en büyük avantajı, bağımsız bir baca sistemi üzerinden kirli gazları dışarıya yönlendirmesidir. Bacalı kombilerin en önemli sorunlarından biri, bakım ve havalandırma ihtiyacıdır. Bacalı kombi kullanıcıları, düzenli baca bakımını ve ortamın belirli aralıklarla havalandırılmasını sağlamak zorundadır. Ayrıca, bu kombi türünün fırtınalı hava koşullarında içeri kirli hava verebilme ihtimali olduğundan kullanıcıların dikkatli olması gerekir. Gelişen teknoloji ile birlikte, daha güvenli ve çevre dostu seçeneklerin ortaya çıkmasıyla bacalı kombilerin tercih edilme oranı düşmüş ve hatta bazı koşullarda kullanımları yasaklanmıştır.

Yoğuşmalı Kombi


 

Enerji verimliliği ve tasarruflu olmaları nedeniyle öne çıkan yoğuşmalı kombiler, en çok tercih edilen ısıtma sistemlerinin başında gelmektedir. Yanma sonrasında oluşan kirli havanın sıcaklığını değerlendirebilen yoğuşmalı kombiler, içerisindeki ısı sensörü aracılığıyla su buharını ayrıştırır, ortaya çıkan enerjiyi tekrar kullanarak yoğuşma sağlar. Yoğuşmalı kombiler, yüksek oranda ısı ve yakıt tasarrufu sağlayarak kullanıcıların cebine katkıda bulunur. Yoğuşmalı kombiler, hermetik kombi türünden farklı bir işleyiş prensibine sahiptir. Bacalı veya konvansiyonel kombilerden ayrı olarak, yanma sırasında oluşan gazı direkt olarak dışarı atmak yerine, içerisindeki özel ünite sayesinde bu gazdan elde edilen su buharını değerlendirir.

Elektrikli Kombi

Elektrikli kombiler, yanma sonrasında oluşan kirli havanın salınımı için özel bir baca sistemine ihtiyaç duymadan çalışabilmektedir. Bu kombi türü, elektrikli ısıtıcılar aracılığıyla suyu ısıtarak ısınma işlevini yerine getirir. Diğer kombi türlerine göre yakıt maliyeti daha yüksek olsa da, genellikle tercih edilmesinin ana nedeni zehirlenme riski taşımamasıdır. Gelişen teknoloji ile birlikte, doğalgaz kullanımının sınırlı olduğu bölgelerde elektrikli kombiler daha yaygın hale gelmiştir. Elektrikli kombilerde su, elektrik enerjisi ile ısıtılarak peteklere pompalanır, bu da doğalgaz kaçağı veya zehirlenme gibi riskleri ortadan kaldırır. Bacaya gerek duyulmaması, kurulum sürecini daha basitleştirir.

Elektrikli kombilerin kurulum maliyeti diğer türlere göre biraz daha yüksektir. Ancak uzun vadeli kullanımda düşük enerji tüketerek fatura fiyatlarınızı düşürecektir. Güneş enerji sistemleriyle entegre edildiği zaman elektrikli kombiler ekonomik bir ısıtma çözümü sunmaktadır.

Kombilerin Türlerinin Arasındaki Farklar

Kombi çeşitleri, baca bağlantısı, ortam havası kullanımı, gaz hava akışı ve baca temizliği gibi özelliklere göre farklılık göstermektedir. Her bir türün, kendine özgü avantajları ve dezavantajları bulunur. İşte kombi türlerinin farkları;

Bacalı kombiler, çalışma prensipleri gereği bir baca bağlantısına ihtiyaç duyar. Ortam havasını kullanarak yanma gerçekleştirir. Bu kombi türünde bacanın düzenli olarak temizlenmesi gerekir.

Hermetik kombiler, baca bağlantısına ihtiyaç duymayan kompakt tasarıma sahiptir. İçerisindeki fanlar aracılığıyla gaz hava akışını sağlayarak yanma sürecini kontrol eder. Baca temizliği gibi durumlara gerek kalmadan kullanım sağlar.

Yoğuşmalı kombiler, yanma sonrasında oluşan gazın içerisindeki su buharını kullanarak harcanan enerjinin bir kısmını geri kazandırır. Yüksek enerji ve yakıt tasarrufu sağlayarak faturaya katkıda bulunur. Hermetik kombiler gibi bacayı temizlemenize gerek yoktur.

Isıtıcı veya Soba Yerine Neden Kombi Kullanmak Gerekir?

Kombi kullanımı sobalara ve ısıtıcılara göre çok daha pratiktir. Her dairenin sıcaklık kontrolünü bireysel olarak ayarlayabilmesini sağlayan kombiler enerji tasarrufunu da beraberinde getirir. Kombiler aynı zamanda sıcak suyu istediğiniz zaman açarak kullanabilmenizi sağlar. Hem ısıtma hem de sıcak suyu aynı anda kullanabilirsiniz. Duvara kolayca monte edilebilen kombiler, sınırlı alanlarda etkili kullanımı destekler. Kompakt tasarımlarıyla da mutfakta, balkonda veya banyoda az yer kaplar. Isıtıcıya göre çok daha tasarruflu olan kombiler tüm odaları ısıtabilmektedir. Isıtıcı ise sadece bulunduğu odayı ısıtır. Sobaların yakılması zordur. Kömür veya kütük kullanılması gerekir. Aynı zamanda zehirlenme gibi bir ihtimaliniz de vardır. Sobalar da ısıtıcılar gibi bulunduğu odayı ısıtır. Kombiler ısıtıcılara ve sobalara göre çok daha kullanışlıdır.

Enerji Verimliliği En Yüksek Kombi Hangisi?

Enerji verimliliği en yüksek kombi türü yoğuşmalı kombilerdir. Bu kombi türü, yanma sonrasında oluşan su buharını değerlendirir, enerji kazanımı sağlayarak yüksek verimlilik sunar. Yoğuşmalı kombi modellerinde model seçimi de çok önemlidir. Satın alacağınız modelin enerji tüketimi düşük olmayabilir. Bu yüzden model seçerken yıllık enerji tüketimine dikkat etmek gerekir. Piyasadaki kaliteli yoğuşmalı kombi modellerinin yıllık enerji tüketimini öğrenmek istiyorsanız buraya tıklayabilirsiniz. Belirli sertifikaya sahip yoğuşmalı modeller, enerji verimlilik standartlarını karşılamıştır. Satın alacağınız modelin sertifikalarını da kontrol etmenizi öneririz.

En İyi Kombi Markaları Hangileri?
 

2024 itibariyle, Demirdöküm, Vaillant, Eca, Alarko, Bosch ve Baymak gibi markalar, sektörde öne çıkan en iyi kombi markaları arasında yer almaktadır. Kullanıcı yorumları ve teknik özellikler dikkate alındığında, Baymak Lambert LPY Compact 24 Yoğuşmalı Kombi, Alarko Super Fit SUF 24 Premiks Tam Yoğuşmalı Kombi ve Demirdöküm Ademix 18/24 Tam Yoğuşmalı Kombi modelleri, sessiz çalışma, enerji tasarrufu ve ekonomik kullanım gibi özellikleriyle öne çıkmaktadır.

Piyasadaki en iyi kombi markalarının modelleri ısınma ihtiyacınızı en verimli şekilde tasarlamak için oluşturulmuştur. Yüksek performanslarıyla dikkat çekerler. Aynı zamanda kompakt tasarımlarıyla da bulunduğu konumda fazla yer kaplamaz. Baymak, Alarko ve Demirdöküm gibi güvenilir kombi markalarının sunduğu yoğuşmalı kombi modelleri yanma sonrası oluşacak buharı değerlendirir, yüksek verimlilik seviyesine ulaşır.


Anahtar Kelimeler: Kombi Çeşit Özellik Türler Ara Fark

Kurban Bayramı'nda Türkiye'de Kaç Hayvan Kesiliyor?

Kurban Eti Yerken Sakın Yapmayın

ABD Merkez Bankası’ndan Faiz indirimli Enflasyon Tedbiri

Başka bir evren var mı? Bilim Dünyası ve Kur’an-ı Kerim bu konuda ne diyor?

Motorcu Küçükdayı Kurban Bayramı Mesajı

Mustafa Kemal Aslan'ın Kurban Bayramı Mesajı

Ünlüselek Hotel Kurban Bayramı Mesajı

Bayramda Çaylar Belediye Halk Kafeden

Özgüven Bayram Mesajı

Anamur Belediye Başkanı Durmuş Deniz Kurban Bayramı nedeniyle bir mesaj yayınladı.

Kaymakam Bilal Bozdemir’in Kurban Bayramı Mesajı

Erdal Karan Kurban Bayramı Kutlama Mesajı

Esnaf Sanatkarlar Odası Başkanı Özkan Poçulu Bayram Mesajı

Ceren Emlaktan Kurban Bayramı Mesajı

Anamuryum Emlak Sahibi Ahmet Türe'den Kurban Bayram Mesajı

Özdemir'den Kurban Bayramı Kutlama Mesajı

Baykal Arıdeniz Kurban Bayramı Kutlama Mesajı

Anamur Balıkevi Kurban Bayramınızı Kutluyor

ANAMUR 7-24 TOUR'dan Kurban Bayramı Mesajı

Bozyazı Belediye Başkanı Mustafa Çetinkaya'dan Kutlama Mesajı

Sağlık Mahallesi Muhtarı Mevlüt Batun: 'Kurban Bayramınız Kutlu Olsun'

Ali İlhan Ayhan Kurban Bayramı Mesajı

Streç Makinesi Nedir ve Nereden Alınır

Profesör Doktor Ali Ayhan: Jinekolojik Onkolojinin Öncü İsmi

Prof. Dr. Ali Ayhan Memleketi Anamurda Toprağa Verildi

SIRT VE BEL AĞRILARI NE ZAMAN TEHLİKELİDİR ?

Anamur'da Tarım Sektörü: Zorluklar ve Yenilikler

Jandarmanın Yasa Dışı Bahis Operasyonunda (11) Gözaltı

Mezuniyet Töreni’nde 5 Dilde Filistin bildirisi okudular

Özlem Değirmen’den görkemli lansman

Yükleniyor

Kurban Bayramı'nda Türkiye'de Kaç Hayvan Kesiliyor?

Prof. Dr. Ali Ayhan Memleketi Anamurda Toprağa Verildi

SIRT VE BEL AĞRILARI NE ZAMAN TEHLİKELİDİR ?

Anamur'da Tarım Sektörü: Zorluklar ve Yenilikler

Jandarmanın Yasa Dışı Bahis Operasyonunda (11) Gözaltı

Mezuniyet Töreni’nde 5 Dilde Filistin bildirisi okudular

Özlem Değirmen’den görkemli lansman

SEVGİ VE DEĞER VERME KAPASİTENİZİ GÜÇLENDİRMENİN 5 YOLU

Anamur'un Ali Abisi Prof. Dr. Ali Ayhan hayatını kaybetti

Jandarmadan Uyuşturucu Operasyonu: 10 Gözaltı

ATA İttifakı’nın Cumhurbaşkanı Adayı Şimdi Sinan Ogan Ne Yapıyor?

Anamur Belediye Seçim Sonuçları

Durmuş Deniz Kimdir?

Durmuş Deniz'den Tıp Bayramı Mesajı

Başkan Tarhan: “Kazanacağım ve CHP’ye döneceğim”

İyi  Parti Anamur’da Tam Kadro Sahada

Kılınç Bahçelievlerde Böyle Karşılandı

Muhtar Adayı Muharrem Garip: 'Kalınören Değişim İstiyor'

CHP'nin Başkan Adayı Durmuş Deniz Örene Böyle Teşekkür Etti

CHP MERSİN MİLLETVEKİLİ GÜLCAN KIŞ: TRT, AKP’NİN PROPAGANDA ARACINA DÖNDÜ

Türk Milli Takımı 11 Haziran'da Deister tepelik bölgesinin eteklerinde kamp kuruyor

Anamur İdman Yurdu’ndan Başkan Deniz’e Hayırlı Olsun Ziyareti

Göztepe, Sezonu İkinci Sırada Tamamladı: Lig Sonuçları Değerlendirildi

Hull City, Zorlu Deplasmandan 3 Puanla Döndü

Knicks-Sixers: New York'un En Merak Eeilen 5 Skoru

59. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu Başladı

Klasik Spor Ayakkabılar: Zamansız Tarzın Vazgeçilmez Parçası

Borsa ve BIST100 Endeksi Güncel Haber Kaynağı

İstanbul'da Sünnet Tahtı Kiralamak

6. Tour of Mersin Uluslararası Bisiklet Turu Kupa Töreni İle sona Erdi

Kızılcık Şerbeti'nde Büyük Ayrılıklar ve Gerilim Dolu Yeni Bölümler

Kızılcık Şerbetinde bu Hafta Neler Oldu?

Kızıl Goncalardan Ortalık Toz Duman Meryem’e Ağır Suçlama

Sare Ayça Anamur’un Gururu Oldu

Askan Mühendislik Makina: Güvenilir Çözümler, Dayanıklı Malzemeler

Lara Di Lara’nın Dördüncü Albümü “Eskisi Gibi Değil” Çıktı!

ETS’de Yaza Özel Fırsatlar Devam Ediyor!

Yenişehir Belediyesi, Dünya Barış Günü’nde Sadık Gürbüz’ü Mersinlilerle buluşturacak

Başarılı Sanatçı Ersin Güloğlu yepyeni şarkısı Yalan Değil yayında!

İbrahim Tatlıses, Gülben Ergen Aynı Sahnede

Anamur'da Miniklerin Mezuniyet Sevinci: Yıl Sonu Etkinliği Coşkuyla Kutlandı

EKPSS, Sonuçları 23 Mayısta Açıklanacak

Jandarmadan Öğrencilere Siber Farkındalık Eğitimi

Prof. Dr. Hasan Yıldırım Anamur Ters Laleyi Bilim Dünyasına Tanıttı

Üniversite Soruları Nasıl Hazırlanır?

Mersin İl Milli Eğitim Müdürü Durmuş: ‘Eğitim Sadece Sınıfta Değil Sahada da Olur’

Çözüm Okulları Eğitimde Global Dünya’nın Kapılarını Aralıyor

Başkan Kılınç'tan 24 Kasım Öğretmenler Günü Mesajı

Meslek Yüksekokulumuz Anamur’a Gümüş Madalya Getirdi

İlçe Milli Eğitim Müdürü İlyas Mercan’dan Ortalama Puan Uyarısı

LİG TABLOSU

Takım O G M B Av P
1.Galatasaray 38 33 2 3 66 102
2.Fenerbahçe 38 31 1 6 68 99
3.Trabzonspor 38 21 13 4 19 67
4.İstanbul Başakşehir 38 18 13 7 14 61
5.Kasımpaşa 38 16 14 8 -3 56
6.Beşiktaş 38 16 14 8 5 56
7.Sivasspor 38 14 12 12 -7 54
8.Alanyaspor 38 12 10 16 3 52
9.Rizespor 38 14 16 8 -10 50
10.Antalyaspor 38 12 13 13 -5 49
11.Gazişehir Gaziantep 38 12 18 8 -7 44
12.Adana Demirspor 38 10 14 14 -7 44
13.Samsunspor 38 11 17 10 -10 43
14.Kayserispor 38 11 15 12 -13 42
15.Hatayspor 38 9 15 14 -7 41
16.Konyaspor 38 9 15 14 -13 41
17.Ankaragücü 38 8 14 16 -6 40
18.Fatih Karagümrük 38 10 18 10 -3 40
19.Pendikspor 38 9 19 10 -31 37
20.İstanbulspor 38 4 27 7 -53 16