SİYASET
Giriş Tarihi : 05-11-2020 17:52

Klavuz’dan Gübrede Sıfır KDV Teklifi

Haber Merkezi-Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Mersin Milletvekili Olcay Kılavuz, Üreticilerin girdi maliyetlerini düşürmek ve üreticilere rahat bir nefes aldırmak için kullanmış oldukları gübre ve yemlerden Katma Değer Vergisi (KDV) alınmamasına yönelik kanun teklifi verdi.

Klavuz’dan Gübrede Sıfır KDV Teklifi

Haber Merkezi-Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Mersin Milletvekili Olcay Kılavuz, Üreticilerin girdi maliyetlerini düşürmek ve üreticilere rahat bir nefes aldırmak için kullanmış oldukları gübre ve yemlerden Katma Değer Vergisi (KDV) alınmamasına yönelik kanun teklifi verdi. Kanun teklifinde, “Tarımsal üretimde devamlılığın sağlanması ve üreticilere yansıyan girdi maliyetinin düşürülmesi noktasında Çiftçi Kayıt Sistemine kayıtlı çiftçilerin üretimde kullanmak için alacakları her türlü gübre ve yem ürünlerinde Katma Değer Vergisi’nin tamamen ortadan kaldırılması Türk tarımının geliştirilmesine ciddi katkılar sağlayacaktır.” denildi.
MHP
Mersin Milletvekili Olcay Kılavuz, gübre ve yemlerden Katma Değer Vergisi (KDV) alınmamasına yönelik kanun teklifi verdi.
TBMM Başkanlığı’na sunulan kanun teklifinde, “Üretimden depolamaya, işlemeden ihracata, fiyat değişikliklerinden elektrik, su,  mazot gibi sayısız diğer girdi maliyetlerine kadar çok ciddi ekonomik yükün altında bulunan üreticilerimizin yapılacak olan bu kanun değişikliği ile gübre ve yem ürünlerinde Katma Değer Vergisi’nden muaf tutulması rahatlamalarının önünü açacak ve tarımsal üretimin artmasını sağlayacaktır.” denildi.
MHP’li Kılavuz’un önergesinin gerekçesinde şu ifadelere yer verildi:
ÇİFTÇİLER ÜLKE EKONOMİSİNE CİDDİ KATKILAR SUNMAKTADIR
Türkiye tarımsal etkinliğin ve üretimin oldukça yoğun yapıldığı ülkelerin başında gelmektedir. Ülkemizin bulunduğu iklim kuşağı, topraklarının elverişli olması, yüzyıllar boyunca tarımsal etkinliğin ekonomik hayat içerisindeki yerinin etkinliği ve tarımla uğraşan nüfusun fazlalığı Türkiye’yi bir tarım ülkesi olarak tanımlamamıza olanak sağlamaktadır. Günümüzde de ülkemizin birçok yerinde sayısız tarım ürünü üretilmekte ve nüfusun belirli bir kısmı tarımla uğraşmaktadır. Çiftçilerin gerçekleştirmiş olduğu bu tarımsal üretim şehir, bölge ve ülke ekonomisine ciddi katkılar sunmaktadır. Fakat üreticilerin gerçekleştirmiş olduğu tarımsal üretimde ciddi girdi maliyetleri bulunmaktadır. Bu maliyetlerin fazlalığı tarımsal üretimin düşmesine, tarım ekonomisi içerisinde bulunan insan sayısının azalmasına, tarım bölgelerinin terk edilmesine ve tarım arazilerinin yok olmasına sebebiyet vermektedir.

GİRDİ MALİYETLER CİDDİ YÜK OLUYOR

Tarımsal üretimde devamlılığın sağlanması ve üreticilere yansıyan girdi maliyetinin düşürülmesi noktasında Çiftçi Kayıt Sistemine kayıtlı çiftçilerin üretimde kullanmak için alacakları her türlü gübre ve yem ürünlerinde Katma Değer Vergisi’nin tamamen ortadan kaldırılması Türk tarımının geliştirilmesine ciddi katkılar sağlayacaktır. Üretimden depolamaya, işlemeden ihracata, fiyat değişikliklerinden elektrik, su,  mazot gibi sayısız diğer girdi maliyetlerine kadar çok ciddi ekonomik yükün altında bulunan üreticilerimizin yapılacak olan bu kanun değişikliği ile gübre ve yem ürünlerinde Katma Değer Vergisi’nden muaf tutulması rahatlamalarının önünü açacak ve tarımsal üretimin artmasını sağlayacaktır. Tarım gibi stratejik ekonomik bir faaliyet sahasının etkinliğini artırmak devletimizin öncelikli vazifelerindendir. Bu noktada tarımsal faaliyet içerisinde bulunan üreticilerimize gerekli desteği sunmak elzemdir. Vermiş olduğumuz bu kanun teklifi ile hem üreticilerimize gerekli destek sunulmuş olacak hem de tarım ekonomisinin sürdürülebilirliğine katkı sunulmuş olacaktır.