EKONOMİ
Giriş Tarihi : 23-07-2020 12:12   Güncelleme : 25-07-2020 17:29

KKTC’ye Su Temin Borularında Kopukluk Kısmen Giderildi

Anamur’dan Kuzey Kıbrıs türk Cumhuriyetine su temin eden Akdeniz sularında askılı olarak geçen Asrın Projesi’nde 8 Ocak 2020 Tarihinde meydana gelen kopukluk kısmen giderildi.  DSİ Genel Müdürlüğü resmi internet sayfasında da paylaşılan  yazıda montaj işleminin tamamen bitildiği  kaydedildi.

KKTC’ye Su Temin Borularında Kopukluk Kısmen Giderildi

Anamur’dan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetine su temin eden Akdeniz sularında askılı olarak geçen Asrın Projesi’nde 8 Ocak 2020 Tarihinde meydana gelen kopkukluğun giderilmesi için Haziran ayında başlatılan çalışma sürüyor.  
Asrın Projesi KKTC Su Temin Projesi, Deniz Geçişi İsale Hattında iki borunun montajının yapıldığı öğrenildi. Anamur Alaköprü Barajından KKTC’ye askılı boru sistemiyle denizden su iletimini sağlayacak 66,5 km’lik Deniz Geçişi İsale Hattında her biri 500 m uzunluğundaki parçaların her biri ve diğer vekipmanların Mersin Taşucu'nda yapıldı.  KKTC Su Temin Projesi’nde 66,5 km’lik Deniz Geçişi İsale Hattı, her biri bin 600 mm anma çapına sahip ve 500’er metre uzunluğunda olan HDPE (High Density Polyethylene - Yüksek Yoğunluklu Polietilen) yekpare boruların birbirine mekanik olarak bağlandı.  Deniz geçişi isale hattı boruları, Türkiye ve KKTC kıyı kesimlerinde 20 m su derinliğine ulaşıncaya kadar gömülü olarak, 20 m ile 280 m su derinliği arasında ise stabiliteleri beton ağırlık blokları ile sağlanmak suretiyle deniz tabanı üzerine döşendi. "Anamur Alaköprü Barajından KKTC’ye Su Temin Projesi" olarak 2013’te başlatılıp 2015 yılında tamamlananmış ve Anamur Alaköprü’den su gönderilmeye başlanmıştı.