SPOR
Giriş Tarihi : 19-07-2021 10:02   Güncelleme : 20-07-2021 11:33

KKTC MARATONU İÇİN İLK KULACI TÜZMEN ATTI

Mithat ÜNAL/ANAMUR-Mersin’in Anamur İlçesi’nde bu yıl ikincisi düzenlenen  ‘Bayrağımız Kulaçlarla Kıbrıs’a’ yüzme maratonu Eski Bakan Kürşat Tüzmen’in Anamur İskelesi’nden Akdeniz’in serin sularına atlaması ile başladı. İstanbul Yıldızlar Yüzme Spor Kulübü tarafından organize edilen organizasyonun  30 – 35 saat sürmesi bekleniyor. Bakanla birlikte, Tarkan Tüzmen, Emre Erdoğan, Özlem Ör, Melike Öztürk, Nilay Erkal, Uğur Çiftçi ve Cem Kani’nin içinde bulunduğu Milli sporcular yüzme ekibi,  Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kurtuluşunun 47. Yılında Türk Bayrağını  93 km’lik zorlu parkuru  aşarak, Kıbrıs’ın Girme Limanına ulaştıracaklar.

KKTC MARATONU İÇİN İLK KULACI TÜZMEN ATTI

Mithat ÜNAL/ANAMUR-Mersin’in Anamur İlçesi’nde bu yıl ikincisi düzenlenen  ‘Bayrağımız Kulaçlarla Kıbrıs’a’ yüzme maratonu Eski Bakan Kürşat Tüzmen’in Anamur İskelesi’nden Akdeniz’in serin sularına atlaması ile başladı. İstanbul Yıldızlar Yüzme Spor Kulübü tarafından organize edilen organizasyonun  30 – 35 saat sürmesi bekleniyor. Bakanla birlikte, Tarkan Tüzmen, Emre Erdoğan, Özlem Ör, Melike Öztürk, Nilay Erkal, Uğur Çiftçi ve Cem Kani’nin içinde bulunduğu Milli sporcular yüzme ekibi,  Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kurtuluşunun 47. Yılında Türk Bayrağını  93 km’lik zorlu parkuru  aşarak, Kıbrıs’ın Girme Limanına ulaştıracaklar. Anamur İskelesinde denize atlamadan önce maratonun amacı hakkında bilgiler veren Eski Bakan Kürşat Tüzmen, Türkiye’nin gerek siyasi, gerek ekonomik bir ambargo ile karşı karşıya olduğunu, bu ambargonun sporda da uygulandığını söyledi. Bu nedenle Türkiye’nin, bütün sporcularını olimpiyatlara, dünya yarışmalarına götüremeyen bir ülke konumunda olduğunu söyledi.
 


Tüzmen; “Tarihe baktığınız zaman bütün tarihçilerin söylediği, Akdeniz bür Türk gölüdür. Bizde bu Türk gölünün içerisinde, Kıbrıs’ın çok yakın erişilebilirliğini, herkese göstermek istiyoruz. İkincisini yapıyoruz. Geçen sene de çok zor şartlarla bu yarışmayı yaptık. Bu senede yapacağımız maratonda,  bütün yüzücülerimiz sporcularımız, gayet iyi antrenmanlı bir şekilde harılandılar. Hava şartları da müsait olursa, İnşallah biz, çıkartma gemisinin çıktığı 20 Temmuz tarihinde, Kıbrıs kıyılarında olacağız.  Tabi 47. Denesi oluyor bu harekatın. Burada 47 sene önceki, şehitlerimizi, gazilerimizi, anacağız. Her şey bir kulaçla başlar. Yani büyük yolculuklar, bir kulaçla başlar, Biz de Akdeniz’in ilk kulacını Allahın izni ile sizlerle birlikte birazdan atacağız. Bizim bu attığımız kulaçların, bizim Akdeniz’in son derece önemli olan hidrokarbon, piyasasındaki çalışmalarımızı yerli yerine oturtacağına, Türkiye’ye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetine, yararlı, hayırlı bir gelecek için elimizden gelen gayreti göstereceğimize ve ve tabiî ki iki ülkenin Cumhurbaşkanlarına bugün yapılacak çalışmalar sonucunda, adada bu kurban bayramını da beraberce kutlayacaklar, bir takım ekonomik ve siyasi paketler açıklanacak  bunlarında içerisinde, bir tuğla da bizim olursa çok sevineceğiz. ” Dedi.  
 


Tüzmen, eski Bakan Kürşat Tüzmen, Akdeniz’in bir barış denizi olmasını istediklerinin altını çizen  ve bunun için kulaç açtıklarını kaydetti. Bunun bir ultra maraton olduğunu ve dünyanın en büyük maratonlarını yaptıklarını belirten Tüzmen, “İstanbul Yıldızlar Kulübü Başkanı Mustafa Özer ve arkadaşlarımızın bir arada yaptığı bir çalışmadır. Çılgın projelerdir bunlar, Kıbrıs’tan sonra, 320 kilometrelik bir maratonu, Soçi-Gresun arası tamamladık. Bu da çok zorlu bir müsabakaydı. Şimdi ikincisini ve amacımızda burada, kurumsal hale getirebilmek.  Yani anamur’dan Girneye yüzme seferleri başlasın istiyoruz.” Dedi. Dünyanın en güzel bayrağını Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetine götüreceklerini kaydeden Tüzmen, “Bazıları pek sevmiyor ama, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti bizim yavru vatanımızdır. Burası Anavatan, orası yavru vatanımızdır.” İfadesine yer vererek bir de göndermede bulundu.
 


Komite Başkanı Mustafa Özer, programın amacının, açık deniz maratonuna, KKTC vatandaşı sporculara uluslararası alanda uygulanan ambargolara dikkat çekmek ve ülkemize yeni bir açık deniz parkuru kazandırmak olduğunu kaydetti. Özer;  “3 kadın 5 erkek sporcumuzla Anamurdan aldığımız Türk Bayrağımızı, kulaçlarımızla Kıbrıs Girne Yavuz Çıkartma Plajına çıkartarak, şehitlerimizin anısına orada dalgalandırıp, Kıbrıslı yetkililere teslim ederekten, inşallah yarın akşam, burada olmaya çalışacağız. “ dedi.
 Sabah  saat 05:45’te Anamur İskelesinde hazır bulunan Eski Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen ve Milli yüzücüler, son hazırlıklarını yaptılar. Bakan Tüzmen, Türk Bayrağını Anamur Belediye Başkan Yardımcılsı Türkan Kasapoğlu’nun elinden aldı.  Diğer yüzücülere de Türk Bayraklarını Başkan Yardımcıları Ahmet Çetin, Mehmet Tuğrul, Mahmut Kara ve Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Hanifi Yurdagül ve Liman Başkanı Ahmet Temen verdi. Yaklaşık 35 saat sürecek olan parkur öncesi tedbir amaçlı son hazırlıklarını yapan sporcular, muhtemel köpek balıklarının saldırılarını bertaraf etmek için ayak bileklerine manyetik kelepçe taktılar. 8 sporcu kesintisiz bir şekilde yüzerek Türk Bayrağı’nı Kıbrıslı yetkililere teslim edecek.

 


20 Temmuz günü öğlen saatlerinde Girne Çıkartma Plajı’nda bitmesi planlanan maraton boyunca sporcuların kafes olmadan yüzeceği belirtildi. İstanbul Yıldızlar Yüzme Spor Kulübü Başkanı Mustafa Özer tarafından tasarlanan  maraton boyunca, Sporculara T.C. Sahil Güvenlik Komutanlığı gemisi ve güvenlik botları eşlik ederken, 4 yıl boyunca gerekli analizlerin yapıldığı maratonda, açık denizde yüzmeye uygun sporcular seçilerek ülkemize kazandırıldı. Ekip ev Sahibi Anamur Belediye Başkan Yardımcısı Türkan Kasapoğlu  öncülüğünde Anamurluların duaları eşliğinde KKTC’ye ulaşmak üzere saat 05:45’te, kulaç atmaya başladılar.