GÜNCEL
Giriş Tarihi : 23-10-2019 13:54   Güncelleme : 23-10-2019 16:08

KKTC Başbakanı Tatar Tarım ve Gıda Fuarında Güçlü Mesajlar  Verdi

Mithat Ünal-Mersin’in Anamur İlçesi’nde bu yıl 6. sı gerçekleştirilen Tarım ve Gıda Fuarına katılan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Başbakanı Ersin Tatar, Türkiye’nin tıpkı 1974 Kıbrıs Barış Harekatında olduğu gibi bu günde  Barış Pınarı Harekatı ile kararlılığını ve gücünü ortaya koyarak bölgemizde barışı ve güvenliği sağlamıştır.” Dedi.

KKTC Başbakanı Tatar Tarım ve Gıda Fuarında Güçlü Mesajlar  Verdi

 

 

Mithat Ünal-Mersin’in Anamur İlçesi’nde bu yıl 6. sı gerçekleştirilen Tarım ve Gıda Fuarına katılan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Başbakanı Ersin Tatar, Türkiye’nin tıpkı 1974 Kıbrıs Barış Harekatında olduğu gibi bu günde  Barış Pınarı Harekatı ile kararlılığını ve gücünü ortaya koyarak bölgemizde barışı ve güvenliği sağlamıştır.” Dedi. KKTC Başbakanı Ersin Tatar, sabahleyin yeni inşa edilen  50 metre genişlik ve 350 metre uzunluktaki Anamur İskelesini gezdi.  Tatar’a KKTC Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz, Mersin Valisi Ali İhsan Su, Anamur Kaymakamı İsmail Gültekin, Anamur Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ferudun Torunoğlu, Mersin Ticaret Odası Başkanı Ayhan  Kızıltan  KKTC Mersin Başkonsolosu Ayşen Volkan eşlik etti. Burada verdiği mesajda Anamur’un Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti için olan önemine vurgu yapan Tatar; “ Karşıda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, biliyorsunuz suyumuzda gitmiştir oraya. Sadrazamköy ve Geçitköyün karşısındayız. Dolayısıyla bu iskele inşası ile inşallah ileride  feribot ve gemi seferlerinin de KKTC’ne  düzenlemek sureti ile bölge halkının ve gelen turistlerin Kuzey Kıbrıs’a, Kuzey Kıbrıs’tan da karşılıklı olarak buraya gelip gitmeleri sağlanacaktır. Hem ticaret, hem turizm karşılıklı olarak  hem Anamur’a hem de Kuzey Kıbrıs türk Cumhuriyetine faydalı olacaktır.” Dedi.  Bölgedeki hidrokarbon zenginlikleri hakkında da konuşan Tatar, “Doğu Akdenizde biliyorsunuz petrolgaz, hidrokarbon arayışları. Türk Hükümetinin bir takım mücadelesi, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile yapılan anlaşmalar, dolayısıyla bu denizlerin ne kadar önemli olduğunu  bir kez daha buradan müşaade ediyoruz. Çünkü göl gibi esasında baktığımızda… Özellikle kış aylarında hava net olduğunda, dağları çok yakın görüyoruz. Toros dağlarını, sizde buradan Beşparmakları, dolayısıyla bu kadar yakınız.” Dedi.  Gönderdeki Kuzey Kıbrıs Türç Cumhuriyeti ve Türk Bayrağı’nın altında Anamur protokolü ile bir fotoğraf çektiren Tatar, daha sonra ülkesine su temin eden Alaköprü Barajını gezdi.  Burada DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın Başbakan Ersin Tatar’a Barajın kapasitesi ve içme ve sulama havzası hakkında genel bilgiler verdi.
Anamur Ticaret ve Sanayi Odasının düzenlediği resepsiyonda konuşan KKTC Başbakanı Ersin Tatar  üstün bir teknoloji ve mühendislik ürünü olan Alaköprü Barajı ile  yılda 75 milyon metreköp suyun KKTC’ye Yeşilköy barajına aktarılması ile milletimiz hem ekonomilerini hem de yaşamlarını geliştirme imkanı bulmuşlardır. Asrın projesi bu baraj sisteminde yerlerinden tahliye edilen Akine Ormancık ve Sarıağaç mahalle sakinlerine teşekkür etti.  KKTC Başbakanı Ersin Tatar; “1974 barış harekatında Türk askerinin gelmesi ile adaya barış ve huzur gelmiştir. Şu anda Kuzey Kıbrıt Türk Cumhuriyeti  bu barış ortamında, huzur ortamında kendi yoluna devam etmektedir. Andolsun daha da güçleneceğiz, Doğu Akdenizde daha da önemli bir devlet haline geleceğiz.” Dedi. Konuşmasında Barış Pınarı Harekatının uluslar arası anlaşmalar çerçevesinde haklı ve teröre karşı meşru müdafaa olduğunu kaydeden Tatar; “Biz her zaman Türkiye Cumhuriyeti’nin mutlu gününde de zor gününde de yanındayız.  Barış Pınarı Harekatında da hep yanında olduk. Ne mutlu bize ki Türkiye Cumhuriyeti ve Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Hükümetinin bu kararlılığından dolayı şu anda bölgede huzurlu, güvenli ve gerçekten de millet olarak büyük bir başarıya millet olarak imza attık. Konuşmasında “Bu güzel Muz ne güzel bir tat’ diyerek Anamur muzunu havaya kaldıran Tatar, aynı şekilde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde de bu muzu yetiştirerek karşılıklı tarımsal ilişkileri de geliştireceklerinin altını çizdi.  Buradan Anamur Ticaret ve Sanayi Odasının resepsiyonuna katılan Başbakan Ersin Tatar’ı, Kıbrıs ve Kore gazileri  karşıladı. Anamur Ticaret ve Sanayi Odası’nın önünde kurulan yörük çadırında kadınların kendisine ikram ettiği gözleme ve ayranı kabul eden Tatar, fuarın yapılacağı Şehit Atanur Bal Pazarına kadar düzenlenen kortej yürüyüşüne katıldı.  Fuar, saygı duruşu ve konuşmaların ardından Başbakanın yanı sıra, KKTC Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz, Mersin Valisi Ali İhsan Su, Anamur Kaymakamı İsmail Gültekin, Anamur Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ferudun Torunoğlu, Mersin Ticaret Odası Başkanı Ayhan  Kızıltan  KKTC Mersin Başkonsolosu Ayşen Volkan ve protokol üyelerinin katıldığı kurdele kesilmesi ile açıldı.