GÜNCEL
Giriş Tarihi : 28-09-2022 12:20

Kıymetliler yeşilde kalmasına rağmen baskı devam ediyor

Altın dünkü seansı yeşilde kapatmasına rağmen satış baskısını üzerinde hissetmeye devam etti.

Kıymetliler yeşilde kalmasına rağmen baskı devam ediyor

Altın dünkü seansı yeşilde kapatmasına rağmen satış baskısını üzerinde hissetmeye devam etti. 1622 dolar/ons seviyesinden seansa başlayan sarı maden, gün içinde tepki alımlarıyla 1642 dolar/ons seviyesine kadar uzanarak seansın en yüksek seviyesini kaydetti. Ancak dolar endeksinde kısmen geri çekilme yaşasa da ABD 10 yıllık getirinin yüzde 4 seviyesini aşmış olması altının üzerinde baskı yaratan bir diğer unsur oldu. Altın yine de böyle bir günde 1629 dolar/onstan seansı tamamlayarak yüzde 0,4 kazancı hanesine yazdı.

Gümüş de dünkü seansı yeşilde kapatmış olmasına rağmen, satış baskısını üzerinde hissetmeye devam etti. 18,35 dolar/ons seviyesinden seansa başlayan beyaz maden, 18,39 dolar/onstan günü tamamlayarak yüzde 0,2 kazancı hanesine yazdı.

Platin de dünkü seansta neredeyse yatayda bir kapanış yaparak aşağı yönlü rallisine ara vermiş oldu. 847 dolar/ons seviyesinden güne başlayan platin, 1 dolar/onsluk bir kazanç elde ederek 848 dolar/onstan seansı tamamladı.

Paladyum ise günün en çok değer kazanan kıymetli madeni olarak öne çıkarken, 2000 dolar/onsun üzerinde güçlü kalmaya devam ediyor. 2042 dolar/onstan güne başlayan paladyum, 2071 dolar/onstan gün kapanışı yaparak yüzde 1,6 kazanç elde etmiş oldu.

Borsa İstanbul Kıymetli Madenler Piyasası’nda dünkü seansta işlemler dünya fiyatlarının üzerinde 21 dolar/onsla gerçekleşirken son zamanların en yüksek işlem primleri görüldü. işlem hacmi açısından ortalama bir gün geride kalırken toplamda 2.188 kg altın ve 255 gümüş işlemiyle seans tamamlandı.

Kaynak: TROY
Hibya Haber Ajansı

Mithat ÜNALMithat ÜNAL

Mithat ÜNAL Gazete Sahbi