GÜNCEL
Giriş Tarihi : 21-09-2021 18:59   Güncelleme : 21-09-2021 23:25

Kılınç Seçer’i Basına Şikayet Etti

Mithat ÜNAL-Anamur’un MHP’li  Belediye Başkanı Hidayet Kılınç, Belediye Başkanlığına gelişinden itibaren geçirdiği 2,5 yılın değerlendirmesini Anamur’un yerel ve ulusal basına bakan gazetecileri ile paylaştı. Belediye’nin 82 Sosyal Tesislerinde Başkan Yardımcıları Türkan Kasapoğlu, Mehmet Tuğrul, Ahmet Çetin ve Mahmut Kara ve bazı bürokratlarını da yanına alarak basınla kahvaltıda bir araya gelen Belediye Başkanı Hidayet Kılınç, öncelikle CHP’li Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer ile yaşadıkları yetki sınırlarından yakındı.

Kılınç Seçer’i Basına Şikayet Etti

Mithat ÜNAL-Anamur’un MHP’li  Belediye Başkanı Hidayet Kılınç, Belediye Başkanlığına gelişinden itibaren geçirdiği 2,5 yılın değerlendirmesini Anamur’un yerel ve ulusal basına bakan gazetecileri ile paylaştı. Belediye’nin 82 Sosyal Tesislerinde Başkan Yardımcıları Türkan Kasapoğlu, Mehmet Tuğrul, Ahmet Çetin ve Mahmut Kara ve bazı bürokratlarını da yanına alarak basınla kahvaltıda bir araya gelen Belediye Başkanı Hidayet Kılınç, öncelikle CHP’li Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer ile yaşadıkları yetki sınırlarından yakındı.  Büyükşehir ile İlçe Belediyesinin konularla ilgili yetkilerini ve yazışmaları içeren birer dosyayı basına dağıtan Başkan Kılınç, Anamurda Cadde, Bulvar ve 14,5 metrenin üzerindeki yollarda yapım ve onarım yetkisinin Mersin Büyükşehir Belediyesi’nde olduğunu ancak bu konuda Anamur’un hak ettiği hizmeti alamadığını söyledi. Bunun için bazı yerlerde Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin Anamur Belediyesi’ne yetki vermesini talep ettiklerini kaydeden Başkan Kılınç, bu konuda da kendilerine yetki verilmediğinin altını çizdi.

Katı Atık Depolama ve Taşınmasında yetkilendirme kanunla sabittir
Anamur’un katı atığının Çarıklardaki geçici depolamaya taşınmasının Anamur Belediyesi’nde,  Buradan alınarak kendi belirledikleri yere taşınmasının ve sonraki aşamalarında Mersin Büyükşehir Belediyesi’nde olduğunun altını çizen Başkan Kılınç, Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin burada Anamur’a büyük aksaklıklar yaşattığını kaydetti. Başkan Kılınç Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin Abanoz yayla yolu Kızılçukur vahşi depolama alanından geçtiğimiz yıl Temmuz ayında ayrıldığını ve o günden bu yana burada ciddi bir çevre kirliliğinin  ve  konuyu kendilerine defalarca yazı ile bildirdiğini ancak ne sorunun devam ettiğini kaydetti.
Bozyazı Ayağına Başlandı Anamur’ bölümüne Kazma Vurulmadı.
Anamur ve Bozyazı’nın kesiştiği Tersakan bölgesindeki yol yapımında da ciddi sorunların yaşandığını kaydeden Kılınç, Bu yolunda Bozyazı kısmının yapımına başlandığını Ancak Anamur bölümüne başlanmadığını söyledi. “Yetki versinler ben yapayım.” Diyen Kılınç, “Yetki de vermiyor. Yetkisiz çalışma başlattığım zamanda Sayıştay bana, yetkin dışında neden harcama yaptın? Diye sorar.” Şeklinde konuştu.

Anamur İçmesuyu Dosyasını Birinci Sıraya Aldırdık.
Anamur’un içme suyunun yapılmayacak olması gibi bir durumun söz konusu olmadığının altını çizen Başkan Kılıç; “Bu proje, Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin sorumluluğunda, ancak genel müdürlüğe birçok dosya ile getirmişler. Beni Ankara da hepsi iyi tanır. Görüşmelerimiz sonrası Anamur Otluca kaynaklı içmeyusu  projesini onca dosyanın arasından birinci sıraya aldırdık.” Dedi.
Doğalgaz Dağıtım Şebekesinde Sorun Çıkabilir
Anamur’a Doğalgaz’ın 3 yıl içerisinde geleceğini ancak yüklenici firmanın Ören Mahallesinde yapılacak depoya kadar getireceğini ifade eden Başkan Kılınç; “Doğalgaz dağıtım borularının döşenmesi sırasında meydana gelecek olan satıh bozulmalarının yapımı için Mersin Büyükşehir Belediyesi yetki alanlarında olan kısmının sorumluluğunu da üstlenmekten kaçındığını iddia eden Anamur Belediye Başkanı Hidayet Kılınç; “Doğalgaz porjesinin Manavgat Alanya hattından sonra Anamur ve Bozyazı’ya verilmesine etkili girişimlerim oldu. 3 yıl içerisinde bitirilmesi planlanıyor. Ancak dağıtım sırasında yaşanacak bu  problemler, hizmetin vatandaşa ulaşmasını geciktirebilir. Bunun sorumluluğunu Anamur Belediyesi olarak biz üstlenmeyiz. Millet bizden hizmet ister. Hizmetin siyaseti olmaz.” Şeklinde konuştu.

Nereye Harcayacağını Açıklasın Yetki Verelim
Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’in, Cumhur İttifakın’nın meclis üyelerinin kendisinin borçlanma yetki talebini reddettiklerinden yakındığını kaydeden Başkan Kılınç; “Kendisinin daha önce talep ettiği borçlanma taleplerine yetki verdik. Ama nereye harcayacağını söyledi. Şimdi de 256 milyon liralık bir borçlanma istiyor. Biz de nereye harcayacaksın? Diye soruyoruz. Bunu açıklamıyor. Esnafa vereceğim. Diyor. Böyle açıklama olmaz. Gelen paranın gideceği yerin net olarak belli olması lazım.” Dedi.
İskele’nin Belediyemize Devrini İstedik, Bakanlık Ticaret Yapmama Şartı Koydu Kabul Etmedik.
Basın toplantısında gazetecilerin soruları üzerine önümüzdeki dönem içinde Anamur Belediye Başkanlığına tekrar aday olacağını açıklayan Belediye Başkanı Hidayet Kılınç, Anamur İskelesinin neredeyse atıl durumda kaldığını Ne aşamada olduğunu bilmiyorum. Ancak bakanlığa bize verin işletelim dedim, Ticaret yapmayacaksan olur.’ Dediler. Bende bu şekilde kabul etmedim. Süreç hakkında bir bilgim yok.”dedi.

Suryapının Hukuksal Problemini Çözdük. İhaleye Çıkardık
Anamur’un muallakta olan Suryapı inşaatının üzerinde Mersin Büyükşehir ile Anamur Belediyesi’ndeki hukuki problemlerini çözdüklerini ve ihale aşamasına getirdiklerini ve ilk ihalenin bugün yapıldığını kaydetti.
Araç Parıkımızı Yeniledik, Asfalt Şantiyemizi Kurduk, Mahallerimizde 10 bin Büz Koyduk.
Göreve gelir gelmez, öncelikle araç parkını güçlendirdiklerini ve yolların asfaltlanması için konkosör tesislerini kurduklarını kaydeden Belediye Başkanı Hidayet Kılınç;” Sera yolları da dahil Anamurda asfaltsız yol bırakmayacaklarını söyledi. Derelerden rahat geçebilmeleri için  uzak mahallelerimizden merkeze yakın olanlarına kadar 10 bin büz koyduk. Aciliyet durumuna bakarak  birçok yeri asfaltladık, asfaltlamaya da devam ediyoruz.” Dedi.  Antalya Mersin Karayolunun İlçeye giren her iki girişine İlçenin özelliklerini  vurgulayan figürlerle “Anamur’a Hoşgeldiniz. Ve Güle güle’ tabelaları yazdıracağını kaydeden Başkan Kılınç, toplantının sonunda katılımlarından dolayı basın mensuplarına çiçek takdim etti, aile fotoğrafı çektirdi.  Yaklaşık 2 saat süren basın toplantısında Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’in ne cevap vereceği merak ediliyor.