GÜNCEL
Giriş Tarihi : 23-06-2019 13:43   Güncelleme : 23-06-2019 17:25

Kılınç; 'Balık Çiftlikleri Tavsiye Kararını Bakanlığa Gönderdik'

Mithat Ünal-Mersin’in Anamur Belediye Başkanı Hidayet Kılınç, Anamur kıyılarında kurulması planlanan balık çiftliklerinin kıyıya yakın kurulmasına kesinlikle karşı olduklarını söyledi. Kılınç, kendisinin hazırladığı ve Anamur Belediye Meclisinin tamamının imzaladığı tavsiye kararını Çevre Bakanlığı ve Valiliğe gönderdiklerini söyledi.

Kılınç; 'Balık Çiftlikleri Tavsiye Kararını Bakanlığa Gönderdik'

 

Mithat Ünal-Mersin’in Anamur Belediye Başkanı Hidayet Kılınç, Anamur kıyılarında kurulması planlanan balık çiftliklerinin kıyıya yakın kurulmasına kesinlikle karşı olduklarını söyledi. Kılınç, kendisinin hazırladığı ve Anamur Belediye Meclisinin tamamının imzaladığı tavsiye kararını Çevre Bakanlığı ve Valiliğe gönderdiklerini söyledi.Kılınç; “Başkan olarak balık çiftliklerinin bölgeye kurulmama noktasında, teklifi ilk kendim yaptım. Üyelere sundum ve sonra arkadaşlar raporu hazırladılar. Ben Ankara da idim. Belediyenin işlerini takip ediyordum. Belediye başkan vekilimiz toplantıyı yaptılar, belediye meclisi üyelerimiz oy birliği ile bunu kabul ettiler. Yaptırım gücümüz noktasında bir yaptırım gücümüz yok. Ama tavsiye noktasında oy birliği ile belediye meclis üyelerinden geçti. Anamur’a balık çiftlikleri kurulmasına şiddetle karşıyım.” Dedi. Gazeteci Oktay Demir’in, ‘Davaya müdahil olma durumu olacak mı?’ şeklindeki sorusunu; “Gerekirse müdahil de oluruz.” Diyen Kılınç, “Ama biz tavsiye kararımızı bildirdik. Bu konuda biz hassasız. Biz ne diyoruz, balık çiftlikleri de kurulsun. Ama burnumun dibine kurulmasın. Götürsün açığa, 10 kilometre, 20 kilometre ileriye kursun. Çünkü bunu batı yapıyor mu, yapıyor. Ama burnumuzun dibine kuramaz. Biz tavsiye kararımızı aldık, Çevre bakanlığına, valiliğe bildirdik.” Dedi. 
Balık Çiftliklerinin Kurulmaması ile ilgili Metinde şu ifadelere yer verildi;
"İlçemiz Anamur sahillerinde özel firmalar tarafından Balık Çiftlikleri kurulması planlanmaktadır. Adı geçen bölge, nesli tükenmekte olan Akdeniz Foku ve Caretta Caretta kaplumbağalarının yuvalama ve üreme alanlarıdır. Ayrıca bu bölge, Mersin Melleç Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi ilan edilerek Kültür ve Turizm Bakanlığı'nca koruma altına alınmıştır. Yine bu bölge, Uluslararası Barcelona Sözleşmesi ve Avrupa'nın yaban hayatı ve yaşam alanlarını korumayı içeren Bern sözleşmesi, nesli tükenmekte olan yabani bitki ve hayvan türlerinin uluslar arası ticaretine ilişkin Citmes Sözleşmesi, uyarınca ve ayrıca 1380 sayılı Su Ürünleri Kanunu, 4915 sayılı Kara Avcılığı ve 2872 sayılı Çevre Kanunları ile de ulusal düzeyde koruma altına alınmıştır. Bu nedenle, koylarımıza yapılması planlanan balık çiftliklerinin doğaya, çevre ve Anamur'un turistik geleceğine vereceği zarar ortadadır. Gazipaşa Havaalanının açılması, D-400 karayolunun tamamlanması ile KKTC ile ilişkilerimizi canlandıracak yeni Anamur İskelesi ve Gümrük Kapısı yapımı ile birlikte Anamur ve çevresi turizm açısından ulusal ve uluslararası bir öneme sahip hale gelecektir. Orta Akdeniz'in parlayan Yıldız'ı Anamur'un önümüzdeki yıllarda turistik kalkınma açısından değerleneceği öngörülmektedir. Anamur Belediyesi meclis üyeleri olarak ilçe turizmine zarar verecek, besin değeri güvensiz olan denizimizi kirletecek, eko sistemimizi ve sağlığımızı bozacak olan balık çiftlikçiklerinin yetkililerden Anamur halkının haklı talebini yerine getirerek balık çiftlikleri projesinin iptalini talep ediyoruz."