GÜNCEL
Giriş Tarihi : 20-09-2022 16:28

Kılıçdaroğlu: “Türkiye'nin geleceği adına güzel bir şey yapıyoruz”

İstanbul Büyükşehir Belediyesi(İBB) tarafından yapımına başlanan Elazığ Gazi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin temel atma töreni CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaoğlu ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun katılımıyla gerçekleşti.

Kılıçdaroğlu: “Türkiye'nin geleceği adına güzel bir şey yapıyoruz”

İstanbul Büyükşehir Belediyesi(İBB) tarafından yapımına başlanan Elazığ Gazi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin temel atma töreni CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaoğlu ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun katılımıyla gerçekleşti.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından 2020’de meydana gelen depremde hasar gören Elazığ Sürsürü Mahallesi’ndeki Gazi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi binasının temeli; CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaoğlu, CHP TBMM Grup Başkanvekilleri, CHP Genel Başkan Yardımcıları ve İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu tarafından atıldı.

 “Türkiye'nin geleceği adına güzel bir şey yapıyoruz”

Temel atma töreninde konuşan Kılıçdaroğlu, “Türkiye'nin geleceği adına güzel bir şey yapıyoruz. Bu güzelliği bir acı üzerine, acının unutulması üzerine inşa ediyoruz. Depremde; binalar yıkıldı, insanlar hayatını kaybetti. Türkiye, güçlü ve yaralarını saran bir ülkedir. Depremden sonra buraya gelerek, Elazığlı hemşehrilerimle kucaklaştık.” dedi.

Kılıçdaroğlu, vatandaşların acılarını giderebilmek için kampanyalar açtıklarını belirterek, “Yardım kampanyalarını, sadece Cumhuriyet Halk Partisi değil, bütün partiler açtılar. Çünkü deprem, bizi bir araya getirdi. Acılarımızı gidermek için, bir arada ortak mücadele etmek zorundaydık.” ifadesinde bulundu.

“İktidar olduğumuzda, ‘ne iktidar ne muhalefet’ diyeceğiz; herkesi kucaklayacağız”

İktidara geldiklerinde herkese eşit davranacaklarını vurgulayan Kılıçdaroğlu, “Baskıdan ve korkudan gelemiyorlar. Allah nasip eder, iktidar olduğumuzda, ‘Ne iktidar ne muhalefet’ diyeceğiz. Herkesi kucaklayacağız. Bu millet artık kavgadan bıktı.” diye konuştu.

 “Sakın umutsuzluğa kapılmayın”

Kılıçdaroğlu, “Bu ülkeye adaleti getirmek, bu ülkeye demokrasiyi getirmek, bu ülkede herkesin karnını doyurabileceği bir gelir düzeyini kişilere sağlamak, bizim temel görevlerimizden birisidir” diyerek, “Gençler; meraklanmayın, bu okulda güzel okuyacaksınız, anılarınız olacak bu okulda. Öğretmenlerinizle kucaklaşacaksınız. Bizler de sizlerle onur ve gurur duyacağız. Bizler gelip gidiyoruz ama Türkiye'yi yönetecek olanlar sizlersiniz. Tek istediğim var: Umutsuzluğa kapılmayın, umudunuzu büyütün, kucaklaşın ve Türkiye’nin sorunlarına kilitlenin. Demokrasiyi getirecek olan sizlersiniz.” ifadelerinde bulundu.

 “Üstesinden gelemeyeceğimiz hiçbir acı yok”

Deprem sonrasında Elazığ’ı ziyaret ettiğini kaydeden İmamoğlu, “Bu coğrafyada kardeşçe yaşamanın ne kadar büyük bir güzellik, huzur, manevi tatmin olduğunu ifade etmek zor. Büyük bir milletiz her şeyden önce. Bu toprakların kıymetini bildiğimiz takdirde, üstesinden gelemeyeceğimiz hiçbir acı yok. Her acıyı birlikte tedavi edebilir ve üstesinden gelebiliriz” dedi.

İmamoğlu; Elazığ milletvekili Gürsel Erol’un bilgilendirmesi ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun talimatıyla, İBB olarak, depremde ağır hasar gören Gazi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin yeniden yapımına talip olduklarını hatırlatarak, “Her şeyden önce burada bu süreci olgunlukla, 16 milyon İstanbullu adına keyifli bir hizmeti, değerli bir hizmeti İstanbul'dan Elazığ'a yapmak adına, bize o izni veren İBB Meclisi’ndeki bütün meclis üyelerimize, bütün parti gruplarına huzurunuzda yürekten teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

İmamoğlu, okulun teknik yapısıyla ilgili detaylı bilgiler hakkında şunları söyledi:

“Çocuklarımızın ve öğretmenlerimizin, gençlerimizin, hatta okul çalışanlarının keyifle sahip çıkabileceği ve içinde olduğu için de gurur duyacağı bu okulun, her boyutuyla mükemmel olması için gayret gösterdik. Elazığ'a ve Elazığlılara yakışan bir okul olması için gayret gösterdik.”

“Hızlı bitmesi için takipçisi olacağım”

Düzenledikleri açık ihaleyi bölgede faaliyet gösteren bir firmanın kazanmasından da memnuniyet duyduğunu kaydeden İmamoğlu, “Hem kurum olarak gereken fedakarlığı yapacağız hem de iş takvimini olabildiğince hızlı bitirip, bir an önce bu gençlerimizin okullarıyla buluşması için ben de gün gün bu okulu takip edeceğimin sözünü huzurunuzda Elazığ halkına vermek istiyorum. Bu okuldan hem ailelerini hem bizleri, Türkiye'yi gururlandıracak gençlerimiz çıkacak.” dedi.

“Bugün ana muhalefet liderisiniz, yarın bu ülkenin başındasınız”

İmamoğlu, Kılıçdaroğlu’na, “Bugün ana muhalefet liderisiniz, yarın bu ülkenin başındasınız” sözleriyle seslenerek, konuşmasını, “Bugün bu ülkenin başında olan insan, yarın bu ülkenin muhalefeti olacak. Milletimizin okulu, devletimizin okulu. Ne mutlu bize ki, Elazığ'a böyle bir hizmeti yapıyoruz. Buna vesile oldunuz. Teşekkür ediyorum Sayın Genel Başkanım. Bu okulun gençlerimize umut, geleceğimize ışık olmasını diliyorum. İnşallah yüklenici işine hızlı devam edecek, biz titizlikle yolumuza devam edeceğiz.” sözleriyle tamamladı.

Okulun hikayesi

İBB, 24 Ocak 2020’de Elazığ’da meydana gelen deprem sonrası, il valiliğine başvurup, bölgede okul yaptırma talebini iletti. Talebi olumlu karşılayan Elazığ Valiliği, İBB’ye, depremde hasar gören Gazi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, spor salonu ve atölye binalarının yeniden projelendirilerek inşa edilebileceği yönünde yanıt verdi.

Protokol, İmamoğlu’nun şahitliğinde, Elazığ İl Milli Eğitim Müdürü Feyzi Gürtürk ile İBB Genel Sekreter Yardımcısı Gürkan Alpay arasında imzalandı. Toplam 17 bin 71 metrekarelik kapalı alanlı olacak okul yerleşkesinde; idari ofisler, 24 derslik ile 6 farklı disiplin altında toplam 30 atölye ve laboratuvar, 330 kişilik konferans salonu, yemekhane ve kantin ile bin 250 metrekarelik kapalı spor salonu yer alacak.

Hibya Haber Ajansı

Mithat ÜNALMithat ÜNAL

Mithat ÜNAL Gazete Sahbi